דורון ספיר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
דורון ספיר

דורון ספיר (נולד ב-1959) הוא סגן ראש עיריית תל אביב-יפו וממלא מקומו מאז 1996. יו"ר ועדת המשנה לתכנון ובנייה ויו"ר איגוד ערים דן לתברואה. חבר מפלגת תל אביב אחת בראשות רון חולדאי.

חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

ספיר השלים תואר ראשון בלימודי המזרח התיכון ולימודי תעודה בעיתונאות באוניברסיטת תל אביב ולמד משפטים במרכז הבינתחומי הרצליה. הוא עורך דין ומגשר מוסמך.

פעילות ציבורית[עריכת קוד מקור | עריכה]

ספיר היה יושב הראש הארצי של ארגון הסטודנטים (אסח"ה) ולאחר מכן, במשך ארבע שנים, מנהל מחלקת הסטודנטים בהסתדרות. בשנים 19891996 היה מנהל האגף לצעירים וסטודנטים בהסתדרות. ב-1991 ייסד את העמותה לבריאות הילד ושימש כיושב הראש שלה עד 1999. ספיר היה דירקטור מן הציבור בחברת איסתא ליינס. בשנים 1998–2000 היה יושב ראש פעיל של הנהלת הוצאת הספרים "דיונון".

בעיריית תל אביב-יפו[עריכת קוד מקור | עריכה]

ספיר נבחר למועצת עיריית תל אביב-יפו ב-1989, והיה חבר בהנהלת העירייה ויושב ראש ועדת השימור. מאז 1996 הוא ממלא מקום וסגן ראש העירייה. מאז 2002 הוא יושב ראש ועדת המשנה העירונית לתכנון ובנייה. ספיר פישט את ההליכים לקבלת היתרי בנייה והוביל את ההחלטה לאשר את תוכנית המתאר של העיר תל אביב-יפו ב-2012.

ספיר שימש כדירקטור בהיכל התרבות, החברה לפיתוח כלכלי, היכל הספורט והתיאטרון הלאומי "הבימה".

באיגוד ערים דן לתברואה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בדצמבר 1998 נבחר ספיר ליושב ראש ומנכ"ל בפועל של איגוד ערים דן לתברואה. במסגרת זאת פעל לשיקום הסביבתי של אתר הפסולת חיריה. הוא עמד בראש הצוות שקידם וניהל את תכנון פארק אריאל שרון באתר, עד להקמת חברה ממשלתית לניהולו. פעילותו של ספיר בחירייה כללה הקמה של מערכת לאיסוף גז המתאן הטבעי שנוצר כתוצאה מתסיסת הפסולת האורגנית בתוך הר הזבל, וניצולו כאנרגיה ירוקה.בתפקידו זה כיהן ספיר עד 2019.

בשנת 2003 חתם ספיר על הסכם עם חברת 'חץ אקולוגיה' להקמת מתקן לצורך מיון פסולת עירונית מעורבת והפקת חשמל מביוגז, מים באיכות השקיה לחקלאות ודשן מכ-400 טון פסולת ביתי. המפעל מייצר גז מתאן באיכות גבוהה במיוחד המספק את כל צרכיו של מפעל אופיס טקסטיל באזור. זהו הפרויקט הראשון שקיבל את אישור האו"ם כמורשה לסחור בגזי חממה במסגרת מנגנון הפיתוח הנקי של אמנת קיוטו (CDM).

בשנת 2003 החל לפעול בפארק המיחזור מרכז מבקרים במבנה ששימש בעבר את מפעל הקומפוסט הראשון בישראל ולאחר שיפוץ הותאם לייעודו החדש. המרכז מפעיל תוכנית חינוכית הכוללת סיורים באתר. במקום נפתח בית קפה ובו מועסקים נערים במסגרת פרויקט חברתי בשיתוף ציונות 2000.

בשנת 2012 הגה ספיר את מיזם המותג "תוצרת חירייה" במסגרתו מייצרים אנשים בעלי מוגבלויות, מוצרים מפסולת.

בתחילת 2017 נחנך באתר חיריה מפעל המחזור הגדול בישראל שעיקרו הפקת דלק חליפי - RDF -מפסולת יבשה שמזין את תהליך השריפה בכבשני מפעל נשר רמלה המייצרים מלט.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]