דור ישרים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
לוגו דור ישרים עם המוטו "מונע דמעות"
משרדי האגודה בירושלים

דור ישרים - אגודה למניעת מחלות גנטיות הוא מוסד ללא כוונת רווח שמטרתו להפחית את שכיחותן של מחלות תורשתיות קשות בקרב האוכלוסייה היהודית. הארגון מבצע בדיקות סקר גנטיות ומיידע בני זוג השוקלים להשתדך האם ילדיהם עלולים לחלות במחלות גנטיות. הארגון פועל בעיקר בקרב הציבור החרדי בעולם, וגם בקרב חלקים מהציבור הדתי בישראל, מאחר שהפלה של עובר החולה במחלה גנטית אינה הליך פשוט לפי ההלכה[1].

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הארגון נוסד בארצות הברית ב-1984 על ידי יוסף עקשטיין ששכל ארבעה מילדיו שלקו בטאי זקס, והחליט לפעול כדי למנוע הישנות מקרים דומים[2]. עקשטיין ממשיך לעמוד בראש הארגון[3]. ב־1986 הוקם הסניף הישראלי של הארגון.

העמותה מפעילה גם את בנק הדם הטבורי "בדמייך חיי".

דרך פעולה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הארגון עורך בדיקות סקר גנטיות לכ-15 מחלות גנטיות רצסיביות. מטרת הארגון היא למנוע היכרות בין בני זוג שהם נשאים סמויים של מחלה גנטית או בהימצא איי התאמה לעשות הפריה חוץ גופית כדי לפתור את הבעיה , ועל כן עורך בדיקות בקרב בעיקר רווקים ורווקות, ומאפשר גם בדיקה לאנשים שהתארסו או נישאו. מדיניות זו מותאמת לנוהגי הציבור החרדי שבו מקובל לברר באופן מקיף פרטים שונים אודות בן זוג מיועד קודם לפגישה בפועל בין בני זוג, ואי-התאמה גנטית נחשבת לסיבה מספקת על מנת למנוע היכרות בציבור החרדי, בציבור הדתי פחות נהוג לבדוק מראש ולכן יש שבודקים רק האירוסין/חתונה ובמקרה של הימצאות התאמה עושים הפריות חוץ גופיות.

בניגוד לבדיקות הנערכות על ידי גופים אחרים (כדוגמת קופות החולים ומכונים גנטיים פרטיים), הארגון אינו מודיע לנבדק על היותו נשא או אי־היותו נשא, אלא שומר את התוצאות בסודיות, ומספק תשובה רק לגבי אפשרות התאמה של שני נבדקים, כלומר לגבי קיום או העדר נשאות משותפת של מחלות גנטיות על ידי שני בני הזוג. אם נמצאת נשאות משותפת למחלה גנטית הארגון מספק לבני הזוג מידע על המחלה על מנת שבני הזוג יוכלו להחליט האם להינשא. מדיניות זו של סודיות נובעת מרצון למנוע הטלת פגם באדם נשא על ידי החברה, חשש שעולה במיוחד בציבור החרדי. מדיניות זו היא גם הסיבה שהארגון אינו בודק את תסמונת האיקס השביר, שנשאותה קיימת אצל נשים בלבד. מדיניות זאת דורשת עריכת בדיקות מלאות לאוכלוסייה רחבה, בעוד בבדיקה לא אנונימית (או בקרב בני זוג) ניתן לצמצם בבדיקות אצל בני זוג של אנשים הידועים כלא נשאים.

הארגון מקיים אירועים של נטילה מרוכזת של דגימות דם עבור הבדיקות בריכוזים של הציבור החרדי והדתי, כגון בישיבות ובסמינרים.

הבדיקות הנערכות[עריכת קוד מקור | עריכה]

פשקוויל המזמין לבדיקות של דור ישרים, בבני ברק.

הבדיקות הנעשות מותאמות לפי מוצאו העדתי של הנבדק, מאחר שיש שוני משמעותי בשכיחות מחלות גנטיות שונות בקרב אוכלוסיות ממוצא שונה. הבדיקות הנערכות על ידי העמותה הן מחלות השכיחות אצל יהודים ממגוון עדות. בדיקות אלו כוללות את רוב הבדיקות המוגדרות כמומלצות על ידי משרד הבריאות הישראלי (אך לא את כולן), וחלק מהבדיקות המוגדרות כבדיקות אפשריות (בטבלה, חלק מהמחלות הנבדקות בסלי הבדיקות הקבועים בדור ישרים)[4].

מחירי הבדיקות מסובסדים על ידי תרומות, על ידי משרד הבריאות הישראלי (המסבסד חלק מהבדיקות לאזרחים ישראלים) ועל ידי ביטוחים רפואיים משלימים שונים לבעליהם. על פי פרסומי העמותה, עד ל־2016 נבדקו על ידי העמותה כארבע מאות אלף איש, ומדי שנה נערכות 25,000 בדיקות. על פי הפרסומים, הבדיקות הובילו למציאת 2,500 אי התאמות בין בני זוג (כ־1:130 מכלל ההתאמות)[4].

עלות הבדיקה (נכון לראשית 2016) לאזרחים ישראליים היא בין 550 ל-650 ש"ח, כאשר ישנה הנחה לבעלי ביטוחים רפואיים משלימים שונים. זמן ההמתנה הממוצע לתשובות לבדיקות הוא 3 חודשים, אך במקרים שונים ניתן לזרז את הגעת התשובות תמורת תשלום נוסף.

השוואה לבדיקות סקר מומלצות משרד הבריאות בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

בדיקה המלצת
משרד הבריאות
אוכלוסיית מוצא מצב בדור ישרים
טאי זקס מומלץ אשכנזים וצפון אפריקה מבוצע
ציסטיק פיברוזיס מומלץ כלל האוכלוסייה מבוצע
דיסאוטונומיה משפחתית מומלץ אשכנזים ובלקנים מבוצע
קוקיין מומלץ ערבי-נוצרי לא מבוצע
היפופרהטירואידיזם - פיגור שכלי - דיסמורפיזם מומלץ ערבי-בדואי התא לא מבוצע
תסמונת X שביר מומלץ כלל האוכלוסייה לא מבוצע
תסמונת קוסטף מומלץ עיראקים מבוצע
מטכרומטיק-לויקודיסטרופי מומלץ תימנים מבוצע
SMA מומלץ כלל האוכלוסייה מבוצע
ניוון מולד מתקדם של המוח והמוחון מומלץ מרוקאים או עיראקים מבוצע
קנאוון מומלץ אשכנזים מבוצע
MLC1 אפשרי לובים מבוצע
נימן פיק A אפשרי אשכנזים מבוצע
תסמונת אטקסיה טלנגיאקטזיה אפשרי מרוקאים מבוצע
פנקוני אנמיה מסוג C אפשרי אשכנזים מבוצע
תסמונת ג'וברט אפשרי אשכנזים מוצע בסל המשלים
מוקוליפידוזיס סוג 4 אפשרי אשכנזים מבוצע
תסמונת בלום אפשרי אשכנזים מבוצע
אגירת גליקוגן מסוג 1 אפשרי אשכנזים מבוצע
תסמונת אשר סוג 1 אפשרי אשכנזים מוצע בסל המשלים
אנמיה ע"ש פנקוני A אפשרי צפון אפריקה מבוצע
ניוון שרירים (nemaline) (אנ') אפשרי אשכנזים מוצע בסל המשלים
מחלת סירופ מייפל אפשרי אשכנזים מוצע בסל המשלים

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Aviad E. Raz, Yafa Vizner, Carrier matching and collective socialization in community genetics: Dor Yeshorim and the reinforcement of stigma, Social Science & Medicine 67, 2008-11-01, עמ' 1361–1369 doi: 10.1016/j.socscimed.2008.07.011
  2. ^ אהרון אקשטיין, מנכ"ל האגודה, בעדותו בוועדה הציבורית מקצועית לבחינת הנושא של תרומת ביציות, באתר משרד הבריאות .
  3. ^ לקראת חתונה-בדיקת דור ישרים
  4. ^ 1 2 עלון המופץ על ידה.