דיאגרמת עוגה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Statistipedia.svg
דיאגרמת עוגה של תוצאות הבחירות לכנסת העשרים. היחידות הן מנדטים למפלגה

תרשים עוגה (המוכר גם כתרשים מעגלי, דיאגרמת עוגה או דיאגרמת פאי) הוא גרף סטטיסטי בעל צורה מעגלית, שגזרות ממנו ("פרוסות עוגה") מתארות פלחי אוכלוסייה שונים, כך שכלל הגזרות מתאות את כלל האוכלוסייה. גודל כל גיזרה מייצג את גודל פלחי האוכלוסייה והוא קל להשוואה לגודלן של שאר הגזרות ולעוגה כולה.

אורך הקשת של כל פרוסה, וכתוצאה מכך גם הזווית המרכזית שלה ושיטחה, פרופורציונאליים למספר או לחלקיות שאותם הם מייצגים. העוגה מוצגת בצורת מעגל, המהווה במלואו את מאת האחוזים (השלם), ומחולק לגזרות כמספר הקטגוריות. שטח כל גזרה הוא שכיחותה היחסית מכלל הנתונים. השימוש בתרשימי עוגה נפוץ, כשרוצים להשוות את השלם לחלקיו ואת חלקיו אלו לאלו.

השימוש בדיאגרמת עוגה הוא נפוץ בתחומי ידע כמותיים רבים מאוד וברור אפילו לאנשים, שאינם משכילים במיוחד. יתרה מזאת, מאז שהמחשב האישי הפך לנחלת הכלל, גם לאנשים פשוטים קל ליצור תרשימים כאלו.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מייחסים את השימוש הקדום ביותר בתרשימי עוגה  לוויליאם פלייפר בספרו הסטטיסטי בשנת 1801. בספרו זה "Statistical Breviary" הוא השתמש בשני תרשימי עוגה שונים. פלייפר הציג שרטוט שהכיל סדרה של תרשימי עוגה. אחד מאותם תרשימים מתאר את היחסים של האימפריה הטורקית שהייתה ממוקמת באסיה, באירופה ובאפריקה לפני שנת 1789. 

 

Pie charts from William Playfair's "Statistical Breviary", 1801
Pie charts from William Playfair's "Statistical Breviary", 1801
תרשים עוגה של וויליאם פלייפר 1801
תרשים העוגה ששירטט פלייפר ב- 1801

  

השימוש בגרפים מעגליים לא היו בשימוש נרחב בתחילה. ורק כחמישה עשורים מאוחר יותר, ב- 1858, השתמש המהנדס הצרפתי Charles Joseph Minard בתרשימי עוגה במפות. הוא השתמש בתרשימי העוגה משמשים כדי לייצג את כמויות הבקר שנשלחו מכל רחבי צרפת לצריכה בפריז. צ'ארלס האמין כי לתרשימי עוגה נדרשים מימד שלישי.

יש שמייחסים את השימוש הראשוני בתרשימי עוגה לפלורנס נייטינגייל , למרות שבפועל היא פשוט הפכה את השימוש בתרשימי עוגה לפופולריים. 

שימוש, יעילות ותפיסה חזותית[עריכת קוד מקור | עריכה]

תרשימי עוגה מתאימים בעיקר כאשר התצוגה מתייחסת למספר ערכים בודדים. כאשר כמות הערכים גדולה, נדרשת הפרדת הקידוד החזותי ( "פרוסות") מהנתונים שהם מייצגים (בדרך כלל באחוזים), שימוש בצבעים שונים, במרקמים מודגשים או בחיצים כדי לפשט את פירוש התרשים. סטטיסטיקאים בדרך-כלל מעדיפים פחות את השימוש בתרשים עוגה כשיטה להצגת מידע, ולכן הם מופיעים בספרות המקצועית רק לעיתים רחוקות. ניתן להציג את הדיאגרמה במבט מרחבי תלת ממדי, כאשר אין חשיבות לגובהה. כשמבקשים להבליט נתונים מסוימים, מופרדות הפרוסות המייצגות אותם נתונים משאר הדיאגרמה ומוצגות במרחק מה ממנה.

אחת הסיבות לכך שתרשימי עוגה אינם זוכים לפופולאריות בקהילת הסטטיסטיקאים,  היא שלהערכתם קשה יותר להעריך ויזואלית הבדלים בשטח מאשר הבדלים בגובה (כמו בגרף עמודות). יתר על כן, במחקר שבוצע במעבדות של AT & T Bell, הוכח כי השוואה הנעשית על ידי זווית, מדויקת פחות מהשוואה לפי אורך. בתרשים הבא מוצגים שלושה תרשימי עוגה, ומתחת לכול אחד מתרשימי העוגה מוצגים אותם הנתונים בגרף עמודות.  בתרשים זה קל לראות כיצד תרשימי עמודות פשוטים יותר לפענוח מאשר תרשימי עוגה..

חשוב להדגיש, כי כאשר המטרה היא להשוות קטגוריה מסוימת (פרוסת העוגה) ביחס לכלל השלם (כל העוגה) וקיימים מספר ערכים (פרוסות) בודדים, יכול תרשים הוגה יכול להיות לעתים קרובות יעיל יותר מגרף עמודות. דיאגרמת עוגה שימושית לתיאור משתנה מסולם מדידה שמי.

יצירת תרשימי עוגה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]