דיינוניכוס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
קריאת טבלת מיוןדיינוניכוס
Deinonychus antirrhopus complet.JPG

Deinonychus ewilloughby.png

תקופה
קרטיקון תחתון, 108–115 מיליון שנה לפני זמננו
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
קבוצה: דינוזאוריה
על־מחלקה: בעלי ארבע רגליים
מחלקה: זוחלים
סדרה: בעלי אגן דמוי לטאה
תת־סדרה: זאוריה
משפחה: דרומאוזאוריים
תת־משפחה: ולוצירפטוריים
סוג: דיינוניכוס
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Deinonychus
אוסטרום, 1969
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

דיינוניכוס (שם מדעי: Deinonychus) הוא סוג של דינוזאור ממשפחת דרומאוזאוריים. הדיינוניכוס הוא דינוזאור טורף קטלני ומסוכן, הידוע בשל הטפר הענקי בצורת מגל שנמצא על כל אחת מבהונותיו ואף העניק לו את שמו (פירוש השם "דיינוניכוס" ביוונית היא "טפר נורא"). הדיינוניכוס חיי כ-100 מיליון שנה לפני זמננו באזור מונטנה שבארצות הברית.

הדיינוניכוס היה דינוזאור טורף שנהג לצוד את מזונו. רוב החוקרים סבורים שמין זה נהג לצוד בקבוצות והיה בעל אינטליגנציה יחסית מפותחת. שיני דיינוניכוס נמצאו ליד שלדי דינוזאורים צמחוניים מסוג טנונטוזאור שהיו כנראה חלק מהתפריט של הדיינוניכוס.

השוואה בין D.antirrhopus לבין אדם ממוצע

הדיינוניכוס היה דינוזאור בגודל בינוני, אך חזק וזריז ביותר ביחס לגודלו. הוא שקל כ-80 ק"ג והתנשא לגובה של 1.2 מטר במותניו. אורכו הכולל היה 3 מטר ואילו אורך הגולגולת שלו היה 410 מ"מ. בזנבו - היו לדיינוניכוס עצמות שיכלו להינעל ביחד וליצור מוט רציף וקשיח שהחזיק את הזנב. כך יכול היה הדיינוניכוס להשתמש בזנבו בשביל לייצב את גולגולתו הגדולה ולנווט תוך שהוא מנהל מרדפים במהירות גדולה.

איור של דיינוניכוס

הגולגולת של הדיינוניכוס הייתה גדולה בהשוואה לגופו, ובעלת שקעי עיניים גדולים - דבר הגורם לחוקרים להאמין שהייתה לו ראייה חדה כשל עיט. הלסת שלו הכילה 70 שיניים חדות המעוקלות פנימה ושרירים עצומים שסייעו לו לסגור את לסתו בכוח אדיר. זרועותיו היו ארוכות יחסית לתרופודים אחרים וסייעו לו להתלות על הטרף כאשר שיסף אותו בשיניו וטפריו.

הדיינוניכוס היה בנוי כך שיוכל לפתח מהירויות גדולות. מבנה גופו היה אווירודינמי ועצמותיו היו חלולות כדי להפחית במשקל מיותר. מתוך שרידי גידים של שרירים ועצמות הרגל, הפליאונטולוגים מאמינים שלדיינוניכוס היו שרירים חזקים שאפשרו לו לפתח מהירות ריצה של כ-60 קילומטר לשעה.

בשנים האחרונות הועלתה סברה שהדיינוניכוס היה מכוסה בנוצות, אך עניין זה עדיין שנוי במחלוקת.

הדיינוניכוס התגלה על ידי ג'ון אוסטורם וגרנט מייר בדרום מונטנה בשנת 1964. הם גילו מאות עצמות של הדיינוניכוס. גילויו של הדיינוניכוס היה נקודת מפנה מכרעת בחקר הדינוזאורים שגרם לשינוי פרדיגמה שנקרא "רנסאנס הדינוזאורים". עד אז סברו המדענים שהדינוזאורים היו יצורים כבדים, מגושמים וטיפשים בעלי דם קר שרוב הזמן רבצו בשמש כדי להתחמם. מאובני הדיינוניכוס הראו שהוא היה דווקא דינוזאור מהיר, זריז ופעלתן ומגודלה של קופסת המוח הסיקו המדענים שהוא כנראה היה גם חכם למדיי, יותר מהזוחל הממוצע (אך עדיין פחות מציפור) - רחוק מאוד מהדימוי של לטאה טיפשה ומגושמת. מאובנים נוספים העידו שהוא לא היה הדינוזאור היחיד בעל מאפיינים אלה. הפלאונטולוג ד"ר בוב בקר לקח את התזה הזאת צעד אחד קדימה והעלה השערה שכל הדינוזאורים היו יצורים חינניים, מהירים, זריזים ופעלתנים - ויתרה מזאת: הם היו בעלי דם חם.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]