דינמוחמד קונאייב

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Stamps of Kazakhstan, 2012-01.jpg
קונאייב בשנות ה-70 של המאה ה-20

דינמוחמד קונאייבקזחית: Дінмұхаммед Ахметұлы Қонаев, ברוסית: Динмухаме́д Ахме́дович Куна́ев; ‏12 בינואר 1912 - 22 באוגוסט 1993), היה פוליטיקאי סובייטי, במשך יותר מ-20 שנים היה מנהיג של הקזחסטן הסובייטי.

קונאייב נולד באלמטי. לפי הביוגרפיה הרשמית הוא נולד למשפחה קזחית. אומנם קיימות עדויות שהוא נולד למשפחה טטרית ושינה את מוצאו במטרה לשפר את יכולתו להתקדם בקריירה המפלגתית. לאחר סיום בית הספר הוא עבד כסטטיסטיקאי. בתחילת שנות ה-30 קונאייב נסע למוסקבה בה למד במכון למתכות אותו סיים בשנת 1936 עם תואר של מהנדס מכרות. קונאייב חזר לקזחסטן הסובייטי ועבד במפעלים שונים הקשורים עם ייצור מתכות.

בשנת 1942 קונאייב מונה לסגן ראש ממשלת הקזחסטן הסובייטי. במקביל לעבודה במפעלי התעשייה הכבדה קונאייב עסק במדע ובשנת 1948 סיים דוקטורט שעסק במחקר בתחום ארגון העבודה במכרות. בשנים 1952-1955 הוא היה נשיא האקדמיה למדעים של קזחסטן.

בשנת 1955 קונאייב מונה לראש ממשלת קזחסטן. בתקופה זו הוא הכיר את לאוניד ברז'נייב שהגיע לקזחסטן ומונה לראש המפלגה הקומוניסטית ברפובליקה. הם התיידדו והיו חברים קרובים עד למותו של ברז'נייב. ב-19 בינואר 1960 קונאייב קודם לראש המפלגה ברפובליקה (התפקיד הבכיר ברפובליקה סובייטית). קונאייב כיהן בתפקיד כשנתיים וב-26 בדצמבר 1962 הועבר על ידי ניקיטה כרושצ'וב בחזרה לתפקיד ראש הממשלה. קיימת גרסה שמעבר קשור לכך שחלק משטחי של הקזחסטן הסובייטית הועברו לרפובליקה סובייטית השכנה - אוזבקיסטן וקונאייב התנגד למהלך. עם הגעת לאוניד ברז'נייב לתפקיד המזכיר הכללי של המפלגה הקומוניסטית של ברית המועצות, קונאייב חזר להיות יו"ר המפלגה הקומוניסטית הקזחית. זמן קצר לאחר מכך השטחים שהועברו לפני שנתיים לאוזבקיסטן הוחזרו לשליטת קזחסטן. קונאייב כיהן בתפקיד זה עד לשנת 1986. במקביל, רוב התקופה הוא היה חבר של פוליטביורו של המפלגה הקומוניסטית של ברית המועצות. בתקופת שלטונו קונייאב קידם אנשים ממוצא קזחי לתפקידי מפתח רבים במנגנוני השלטון ובכלכלת הרפובליקה. קונייאב פעל רבות לפיתוח אלמטי שהייתה בירת הרפובליקה ועיר הולדותו.

במהלך כהונתו בראש הקזחסטן הסובייטי קונאייב 3 פעמים קיבל עיטור גיבור העמל הסוציאליסטי (בשנים 1972, 1976 ו-1982).

ב-16 בדצמבר 1986 (בתקופת מיכאיל גורבצ'וב) קונאייב הועבר מתפקיד תוך האשמה בשחיתות שלטונית. במקומו מונה איש מנגנון מפלגתי ממוצא רוסי. כתוצאה מכך ברחבי הקזחסטן היו מהומות על רקע אתני. עד לעלייתו של נורסולטן נזרבייב לשלטון בקזחסטן קונאייב היה תחת מעקב והיו מגבלות על תנועותיו.

בשנים האחרונות קונאייב היה גמלאי ולא חזר לפעילות פוליטית גם בקזחסטן העצמאית.

מספר רחובות בערי קזחסטן נקראו על שמו של קונאייב. בשנת 2012 בקזחסטן נערכו חגיגות נרחבות לציון 100 שנים להולדת קונאייב.