דלויט טוש טומטצו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
לוגו הפירמה

דלויט טוש טומטצואנגלית: Deloitte Touche Tohmatsu Limited), הידועה בשם דלויט (Deloitte), היא אחת מחברות השירותים העסקיים הגדולות בעולם ואחת מארבע חברות ראיית החשבון הגדולות בעולם המכונות "ביג פור" (באנגלית: Big Four), לצד פרייסווטרהאוס קופרס, ארנסט אנד יאנג ו-KPMG.

ב-Deloitte מועסקים 200,000 עובדים ב-154 מדינות בעולם. החברה מספקת שירותי ביקורת פנימית, ייעוץ מס, ייעוץ אסטרטגי, ייעוץ פיננסי והערכת סיכונים עסקיים.

מחזור העסקים של Deloitte בשנת הכספים 2013 הסתכם ב- 32.4 מיליארד דולר. הרשת העולמית מאפשרת ללקוחותיה ליהנות ממערכת קשרים, שיטות עבודה ובסיסי ידע ומתודות אחידים בכל העולם.

המטה הבינלאומי של Deloitte Touche Tohmatsu Limited שוכן בעיר ניו יורק, והמטה האירופי נמצא בלונדון.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שורשי החברה במאה ה-19[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1845 פתח ויליאם וולץ' דלויט משרד ברחוב בסינגהול בלונדון, סמוך לבית המשפט לפשיטות רגל, לאחר שהיה האדם הראשון שמונה למבקר עצמאי של חברה ציבורית, חברת הרכבות Great Western Railways‏‏‏[1]. בשנות ה-50 ושנות ה-60 הוא קנה לעצמו שם בתחום ביקורת הפנים וניהול חשבונות בתחום תעשיית הרכבות ואף בתחום ניהול חשבונות בבתי מלון. בשנת 1880 הוא פתח שלוחה של החברה בעיר ניו יורק בארצות הברית. במחצית הראשונה של המאה ה-20 נפתחו שלוחות נוספות בערים סינסינטי, שיקגו, מונטריאול, בוסטון ועוד. דלויט פרש מן החברה שהקים בשנת 1897. בשנת 1895 קמה חברת האסקינס וסלס בניו יורק. בשנת 1898 ייסד ג'ורג' טוש חברת ביקורת פנים והנהלת חשבונות משלו בלונדון.

התפתחותה במאה ה-20[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1900 ייסד ג'ורג' טוש את חברת טוש ניבן ושות' (Touche, Niven & Co) בניו יורק. אותה עת פעלו בארצות הברית כולה פחות מ-500 רואי חשבון, בחברת דלויט עבדו אז 80 עובדים. אף שמס הכנסה היה קיים בארצות הברית החל משנת 1861, כללים חדשים לגבייתו, בתחילת המאה ה-20, הביאו באחת לדרישה גבוהה לשירותי ראיית חשבון מקצועיים.

בשנת 1933 העיד קולונל ארתור הייזלטון קרטר, נשיא החברה של רואי חשבון מורשים בניו יורק, ואחד ממנהלי חברת האסקינס וסלס, בפני ועדה של הסנאט האמריקאי לבנקאות ומטבע. קרטר שכנע את בית הנבחרים להטיל חובת ביקורת על ידי גוף מקצועי חיצוני על חברות ציבוריות הנסחרות בבורסה.

בשנת 1947 ייסד רואה החשבון ג'ורג' ביילי מדטרויט, אשר היה אז נשיא המכון האמריקאי לרואי חשבון מורשים, חברה לראיית חשבון משלו. החברה החדשה זכתה להצלחה כה גדולה שבתוך פחות משנה החליטו השותפים בה להתמזג עם חברת טוש ניבן. ביילי אשר נטל את הניהול בחברה המשיך להוביל לצמיחתה המהירה, הרבה בזכות התמחותה בייעוץ ניהולי. בשנת 1952 התמזגה חברת דלויט עם האסקינס וסלס. בשנת 1968 ייסד נובוקו טומטצו את חברת טומטצו אווקי ושות' ביפן ובשנת 1975 הפך לשותף בחברת טוש.

בשנת 1989 חולקה חברת דלויט העולמית. חלק מן השותפים הבינלאומיים של החברה, בהובלת עסקים מארצות הברית, התמזגו עם חברת טוש ויצרו את חברת דלויט וטוש. השותפים הבריטים של החברה ומספר קטן של שותפים בינלאומיים, סירבו למיזוג עם טוש והתמזגו עם חברת קופרס וליברנד (מיזוג אשר מאוחר יותר הפך לפרייסווטרהאוס קופרס.

בשנת 1993 שינתה החברה את שמה לדלויט טוש טומאטצו כדי לשקף את התרומה של השותף היפני לחברה העולמית. בשנת 1995 החליטו השותפים בחברה לייסד את חברת הייעוץ דלויט וטוש.

לאחר התפרקותה של חברת רואי החשבון ארתור אנדרסון בשנת 2002, הצטרפו לדלויט כמעט מחצית מן השותפים והעובדים בחברה זו.

בשנת 2010 הייתה החברה למובילה בעולם בתחומה על פי דירוג הכנסותיה, אולם בשנת 2011 עקפה אותה חברה אחרת מבין ארבע החברות המכונות "ביג פור", חברת פרייסווטרהאוס קופרס, אשר דיווחה על הכנסות של כ-29.2 מיליארד דולר.‏[2]

פרשת האשמות ה-DFS בסיוע להסתרת עסקאות עם בנקים באיראן[עריכת קוד מקור | עריכה]

באוגוסט 2012 פורסמו האשמות של "משרד הפיקוח על השירותים הפיננסיים בניו יורק" (DFS) נגד החברה, לפיהן סייעה דלויט במשך שבע שנים לבנק "סטנדרד צ'רטרד" להסתיר ביצוע עסקאות בסכומים של 250 מיליארד דולר עם בנקים ומוסדות באיראן המצויים תחת סנקציות כלכליות, פעולות המהוות גם עבירות על פי החוקים האמריקאיים למניעת הלבנת הון. בנק סטנדרד צ'רטרד רשם רווחים של מאות מיליוני דולר מעמלות על העסקאות שביצע עבור אותם גופים איראניים ובמסגרת הסדר עם ה-DFS ישלם קנס בסך 340 מיליון דולר. ג'ו אצ'ווריה, מנכ"ל דלויט, הכחיש את ההאשמות נגד החברה‏[3].

Deloitte ישראל: Deloitte בריטמן אלמגור זהר[עריכת קוד מקור | עריכה]

Deloitte בריטמן אלמגור זהר (שם מלא בישראל) הינה החברה החמישית בגודלה בישראל למתן שירותי חשבונאות וביקורת, מיסים וייעוץ עסקי. בפירמה כ-80 שותפים ודירקטורים ומועסקים בה כ-1000 עובדים. לחברה שישה משרדים ברחבי הארץ: המשרד הראשי בתל אביב ומשרדים ברמת גן, ירושלים, חיפה, באר שבע ובאילת. כמו כן ישנן נציגויות בערים חשובות באירופה ובארצות הברית. בראש הפירמה הישראלית עמד עד למותו ב-2013 רו"ח יגאל בריטמן. החל משנת 2013, יושב הראש ומנהל העסקים הראשי של הפירמה בישראל הנו רו"ח אילן בירנפלד.

ב- 2012 התמזגה מחלקת ה – Consulting של Deloitte בריטמן אלמגור זהר עם חברת הייעוץ העסקי טריגר פורסייט.

במאי 2013 דורגה Deloitte בריטמן אלמגור זהר במקום השני בדירוג גלובס הסוקר את משרדי רואי החשבון בישראל, דירוג המבוסס על מודל המשקלל את מספר רואי־החשבון, מספר העובדים המקצועיים־האקדמאים בפירמה (מתמחים, כלכלנים, משפטנים ועוד), חברות ברשת בינלאומית, מספר החברות המבוקרות, מספר החברות הציבוריות המבוקרות על ידן, ומגוון שירותי הפירמה.

היסטוריה של Deloitte ישראל

1972 - הקמת משרד יגאל בריטמן ושות'

1994 - חיבור משרד יגאל בריטמן לרשת העולמית - Deloitte Touche Tohmatsu

1998 - מיזוג משרד בריטמן עם משרד פרידמן שפירא גולדשטיין ושות' (שיצר את משרד בריטמן בר לבב פרידמן ושות')

1999 - מיזוג משרד בריטמן בר לבב פרידמן ושות' עם משרד אלמגור (שיצר את בריטמן אלמגור ושות')

1.1.2000 - מיזוג פיזי ומעבר למגדלי עזריאלי בתל אביב

2006 - מיתוג מחדש: שמה של הפירמה הישראלית עודכן ל-Deloitte בריטמן אלמגור

4.2008 - מיזוג משרד Deloitte בריטמן אלמגור עם משרד זהר את זהר

2012 - מיזוג מחלקת ה – Consulting של Deloitte בריטמן אלמגור זהר עם חברת טריגר פורסייט

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Deloitte History, באתר החברה
  2. ^ PwC reports record $29.2 billion revenue, regains lead, באתר סוכנות הידיעות רויטרס, 3 באוקטובר 2011
  3. ^ Kamal Ahmed, and Jonathan Wynne-Jones, Suicide of Deloitte partner Daniel Pirron linked to Standard Chartered's Iran scandal, באתר "הטלגרף", 18 באוגוסט 2012