דלויט

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף דלויט טוש טומטצו)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Deloitte
Deloitte Logo.png
סוג חברה בע"מ הרשומה בבריטניה
שנת הקמה 1845
משרד ראשי 30 Rockefeller Plaza,
New York City, New York, United States
ענפי תעשייה חשבונאות וביקורת, מסים וייעוץ עסקי
הכנסות 36.8 מיליארד דולר (2016)[1]
אנשי מפתח Punit Renjen, מנכ"ל
אילן בירנפלד, יושב ראש בישראל
עובדים 244,400 (2016)[1]
אתר החברה

דֶלוֹיטאנגלית: Deloitte) היא אחת מחברות השירותים העסקיים הגדולות בעולם ואחת מארבע חברות ראיית החשבון הגדולות בעולם המכונות "ביג פור" (באנגלית: Big Four), לצד פרייסווטרהאוס קופרס, ארנסט אנד יאנג ו-KPMG.

נכון לשנת 2016, בדלויט מועסקים כ-244,400 עובדים ב-154 מדינות בעולם, ומחזור העסקים שלה עומד על כ-36.8 מיליארד דולר.[1] החברה מספקת שירותי ביקורת פנימית, ייעוץ מס, ייעוץ אסטרטגי, ייעוץ פיננסי וניהול סיכונים. הרשת העולמית מאפשרת ללקוחותיה ליהנות ממערכת קשרים, שיטות עבודה ובסיסי ידע ומתודות אחידים בכל העולם.

המטה הבינלאומי של דלויט שוכן בעיר ניו יורק, והמטה האירופי נמצא בלונדון.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שורשי החברה במאה ה-19[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1845 פתח ויליאם וולץ' דלויט משרד ברחוב בסינגהול בלונדון, סמוך לבית המשפט לפשיטות רגל, לאחר שהיה האדם הראשון שמונה למבקר עצמאי של חברה ציבורית, חברת הרכבות Great Western Railways.[2] בשנות ה-50 ושנות ה-60 הוא קנה לעצמו שם בתחום ביקורת הפנים וניהול חשבונות בתחום תעשיית הרכבות ואף בתחום ניהול חשבונות בבתי מלון. בשנת 1880 הוא פתח שלוחה של החברה בעיר ניו יורק בארצות הברית. במחצית הראשונה של המאה ה-20 נפתחו שלוחות נוספות בערים סינסינטי, שיקגו, מונטריאול, בוסטון ועוד. דלויט פרש מן החברה שהקים בשנת 1897. בשנת 1895 קמה חברת האסקינס וסלס בניו יורק. בשנת 1898 ייסד ג'ורג' טוש חברת ביקורת פנים והנהלת חשבונות משלו בלונדון.

המאה ה-20[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1900 ייסד ג'ורג' טוש את חברת טוש ניבן ושות' (Touche, Niven & Co) בניו יורק. אותה עת פעלו בארצות הברית כולה פחות מ-500 רואי חשבון, בחברת דלויט עבדו אז 80 עובדים. אף שמס הכנסה היה קיים בארצות הברית החל משנת 1861, כללים חדשים לגבייתו, בתחילת המאה ה-20, הביאו באחת לדרישה גבוהה לשירותי ראיית חשבון מקצועיים.

בשנת 1933 העיד קולונל ארתור הייזלטון קרטר, נשיא החברה של רואי חשבון מורשים בניו יורק, ואחד ממנהלי חברת האסקינס וסלס, בפני ועדה של הסנאט האמריקאי לבנקאות ומטבע. קרטר שכנע את בית הנבחרים להטיל חובת ביקורת על ידי גוף מקצועי חיצוני על חברות ציבוריות הנסחרות בבורסה.

דיוקנו של מייסד דלויט, ויליאם וולץ' דלויט

בשנת 1947 ייסד רואה החשבון ג'ורג' ביילי מדטרויט, אשר היה אז נשיא המכון האמריקאי לרואי חשבון מורשים, חברה לראיית חשבון משלו. החברה החדשה זכתה להצלחה כה גדולה שבתוך פחות משנה החליטו השותפים בה להתמזג עם חברת טוש ניבן. ביילי אשר נטל את הניהול בחברה המשיך להוביל לצמיחתה המהירה, הרבה בזכות התמחותה בייעוץ ניהולי. בשנת 1952 התמזגה חברת דלויט עם האסקינס וסלס. בשנת 1968 ייסד נובוקו טומטצו את חברת טומטצו אווקי ושות' ביפן ובשנת 1975 הפך לשותף בחברת טוש.

בשנת 1989 חולקה חברת דלויט העולמית. חלק מן השותפים הבינלאומיים של החברה, בהובלת עסקים מארצות הברית, התמזגו עם חברת טוש ויצרו את חברת דלויט וטוש. השותפים הבריטים של החברה ומספר קטן של שותפים בינלאומיים, סירבו למיזוג עם טוש והתמזגו עם חברת קופרס וליברנד (מיזוג אשר מאוחר יותר הפך לפרייסווטרהאוס קופרס).

בשנת 1993 שינתה החברה את שמה לדלויט טוש טומאטצו כדי לשקף את התרומה של השותף היפני לחברה העולמית. בשנת 1995 החליטו השותפים בחברה לייסד את חברת הייעוץ דלויט וטוש.

המאה ה-21[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר התפרקותה של חברת רואי החשבון ארתור אנדרסון בשנת 2002, בעקבות פרשת אנרון, הצטרפו לדלויט כמעט מחצית מן השותפים והעובדים בחברה זו.

לאורך תחילת המאה ה-21 הגדילה החברה באופן משמעותי את פעילותה מעבר לתחומי ראיית החשבון והביקורת, בעיקר על ידי מיזוגים ורכישות של חברות ייעוץ עסקי. נכון לשנת 2015, היא החברה השנייה בגודלה מבין הביג פור.[3]

פרשת האשמות ה-DFS בסיוע להסתרת עסקאות עם בנקים באיראן[עריכת קוד מקור | עריכה]

באוגוסט 2012 פורסמו האשמות של "משרד הפיקוח על השירותים הפיננסיים בניו יורק" (DFS) נגד החברה, לפיהן סייעה דלויט במשך שבע שנים לבנק "סטנדרד צ'רטרד" להסתיר ביצוע עסקאות בסכומים של 250 מיליארד דולר עם בנקים ומוסדות באיראן המצויים תחת סנקציות כלכליות, פעולות המהוות גם עבירות על פי החוקים האמריקאיים למניעת הלבנת הון. בנק סטנדרד צ'רטרד רשם רווחים של מאות מיליוני דולר מעמלות על העסקאות שביצע עבור אותם גופים איראניים ובמסגרת הסדר עם ה-DFS ישלם קנס בסך 340 מיליון דולר. ג'ו אצ'ווריה, מנכ"ל דלויט, הכחיש את ההאשמות נגד החברה.[4]

דלויט ישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

המשרד הראשי של הפירמה בישראל, במגדלי עזריאלי

בריטמן אלמגור זהר ושות' רואי חשבון,[5] הפועלת תחת המותג דלויט ישראל,[6] (באנגלית: Deloitte Israel) היא הפירמה החמישית[7] בגודלה בישראל למתן שירותי חשבונאות וביקורת, מסים וייעוץ עסקי. בפירמה כ-80 שותפים ודירקטורים ומועסקים בה 1,140 עובדים (נכון למאי 2016). לחברה שמונה משרדים ברחבי הארץ: המשרד הראשי בתל אביב, סניפים ברמת גן, ירושלים, חיפה, באר שבע ובאילת, וכן משרדים בפתח תקווה ונתניה. בראש הפירמה הישראלית עמד עד למותו ב-2013 רו"ח יגאל בריטמן. החל משנת 2013, יושב הראש ומנהל העסקים הראשי של הפירמה בישראל הוא רו"ח אילן בירנפלד.[8]

ב-2015 דורגה דלויט ישראל במקום השלישי[7] והשני[9] בדירוגים שונים הסוקרים את משרדי רואי החשבון בישראל, המבוססים על מודל המשקלל את מספר רואי־החשבון, מספר העובדים המקצועיים־האקדמאים בפירמה (מתמחים, כלכלנים, משפטנים ועוד), חברות ברשת בינלאומית, מספר החברות המבוקרות, מספר החברות הציבוריות המבוקרות על ידן, ומגוון שירותי הפירמה.

היסטוריה של דלויט ישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1972 הוקם משרד "יגאל בריטמן ושות'", שב-1994 חבר לחברת Deloitte. המשרד היה הראשון בישראל שחבר לפירמת שירותים עסקיים בינלאומית, ובכך פרץ את החרם הערבי בתעשייה זו[10] בשנת 1998 נעשה מיזוג של משרד יגאל בריטמן עם משרד "פרידמן שפירא גולדשטיין ושות'", שיצרו את משרד "בריטמן בר לבב פרידמן ושות'". ב-1999 התמזג המשרד עם משרד אלמגור, ושמו שונה ל"בריטמן אלמגור ושות'". בשנת 2000 עבר המשרד למגדלי עזריאלי בתל אביב, וב-2006 מותג מחדש ושמו שונה ל"דלויט בריטמן אלמגור". בשנת 2008 התרחש מיזוג משרד דלויט בריטמן אלמגור עם משרד "זהר את זהר", ושמה של הפירמה הישראלית עודכן ל"דלויט בריטמן אלמגור זהר". ב-2012 מוזגה מחלקת הייעוץ של דלויט עם חברת "טריגר פורסייט", המספקת שירותי ייעוץ אסטרטגי.[11] ב-2014 חברת הייעוץ "סקר", המספקת ייעוץ בתחומי ה-IT וניהול תהליכים עסקיים,[12] וחברת הייעוץ "X-per-TO",[13] המספקת פתרונות בתחום ה-Big Data, נרכשו ושולבו במערך הייעוץ של דלויט. בשנת 2015 המשרד מותג מחדש שנית, והפירמה הישראלית החלה לפעול תחת המותג דלויט ישראל.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא דלויט בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ 1.0 1.1 1.2 ראו אתר Deloitte
 2. ^ Deloitte History, באתר החברה
 3. ^ PwC tops Deloitte to lead Big Four auditors, באתר Financial Times, 6 באוקטובר 2015
 4. ^ Kamal Ahmed, and Jonathan Wynne-Jones, Suicide of Deloitte partner Daniel Pirron linked to Standard Chartered's Iran scandal, באתר "הטלגרף", 18 באוגוסט 2012
 5. ^ שם רשמי ומשפטי בישראל
 6. ^ כנהוג בכל פירמות הביג פור, הפירמה הישראלית היא חברה נפרדת מהחברה הבינלאומית ורשומה משפטית בישראל, אולם משתמשת במותג המשותף לרשת החברות Deloitte Touche Tohmatsu Limited, ראו אתר דלויט
 7. ^ 7.0 7.1 חמישית בגודלה לפי מדד מספר רואי חשבון מועסקים ושלישית בדירוג, ראו דירוג משרדי רו"ח ל-2015 של גלובס
 8. ^ אלה לוי-וינריב, ‏מחליפו של בריטמן: בירנפלד מונה ליו"ר בריטמן-אלמגור-זהר, באתר גלובס, 11 באוגוסט 2013
 9. ^ דירוג משרדי רו"ח ל-2015 של TheMarker
 10. ^ ילדים בסיכוי, רו"ח יגאל בריטמן ז"ל
 11. ^ אלה לוי-וינריב, נחתמה עסקת המיזוג בין טריגר פורסייט ופירמת דלויט, גלובס, 10 במאי 2012
 12. ^ דן הלפרין, Deloitte: "נהווה שחקן מרכזי בעולמות הייעוץ הניהולי וייעוץ ה-IT", אנשים ומחשבים, 8 במרץ 2015
 13. ^ רפאל קאהאן, דלויט רוכשת חברה מתחום האנליטיקס, כלכליסט, 24 ביוני 2014