דלפי (שפת תכנות)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: המידע בערך מיושן מאד (מתעלם מכל הגרסאות וההתפחויות שמאז 2009) ואינו מבחין בין סביבות פיתוח לשפות תכנות.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

דלפי (Delphi) הינה סביבת פיתוח ויזואלית . דלפי שייכת לכלי פיתוח ה־RAD (פיתוח יישומים מהיר) ומשמשת בעיקר לפיתוח של יישומים שולחניים ובסיסי נתונים הן בצבא והן בתעשייה, אף שיש לה יכולות בטווח רחב של פרויקטי פיתוח.

השפה הטבעית של דלפי היא Object Pascal, שפת תכנות מונחת עצמים המבוססת על Pascal. הסביבה ושפת התכנות פותחו על ידי חברת בורלנד האמריקנית, שעשור לפני כן פיתחה את סביבת הפיתוח טורבו פסקל.

המתחרות העיקריות של דלפי הן C++‎ ומאוחר יותר גם C#‎ ו-Java. מתכנתים רבים טוענים כי לדלפי יתרונות רבים על פני מתחרותיה, בעיקר מבחינת גמישות ויעילות תכנותית, מהירות ההרצה, ותמיכה מובנית במסדי נתונים[דרוש מקור]. אולם למרות יתרונותיה, בורלנד לא הצליחה לכבוש את שוק ה-RAD שנשלט כיום בעיקר על ידי Visual Studio של מיקרוסופט.

בעקבות כשלונה המסחרי של דלפי החליטה בורלנד לוותר על שוק ה-RAD. ב-8 בפברואר 2006 הודיעה בורלנד שהיא מחפשת קונה לכלי ה-RAD שלה ובמרכזם דלפי. ב-6 בספטמבר 2006 הודיעה בורלנד כי שינתה את כוונתה והיא העבירה את פיתוח כלי ה-RAD לחברת הבת CodeGear שהוקמה על ידה ואשר אמורה להתרכז בתחום זה. ב-7 במאי 2008 הודיעה בורלנד על מכירתה הצפויה של CodeGear לחברת Embarcadero העוסקת בתחומים משלימים (מסדי נתונים).

גרסאות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הגרסה הראשונה של השפה יצאה לאור בשנת 1995, והייתה מיועדת לפיתוח בסביבת חלונות 16 ביט (Windows 3.1), הגרסה הבאה דלפי 2 ששוחרה שנה מאוחר יותר, תמכה בסביבת חלונות ב-32 ביט (בעיקר Windows 95 ואילך).

בשנת 2001 יצאה אף גרסה ללינוקס הידועה בשם Kylix. ב־2002 הוספה בה תמיכה ל־CLX component library, בשנת 2003 יצאה גרסה בשם Delphi.Net, התומכת בצורה מלאה בפלטפורמת NET. של מיקרוסופט. בגרסת 2005 שונה ה־IDE של סביבה זו שיהיה דומה לסביבת הפיתוח של NET. של מיקרוסופט, והוספו בה יכולות נוספות כגון תכנות בשפת #C ועוד. הגרסה הראשונה של דלפי תחת שם המחלקה Codegear יצאה ב- 2007, והיא הכילה תמיכה במערכת ההפעלה ויסטה, שיפורים בפיתוח ויזואלי לאתרי אינטרנט בסיוע Ajax, וגרסה לשילוב עם PHP. בשנת 2008 מכרה בורלנד את Codegear לחברת Embarcadero Technologies.

הגרסה האחרונה, דלפי 2009, כוללת בפעם הראשונה תמיכה מלאה ב-Unicode וכמו כן שיפורים נוספים בשפה עצמה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]