דלקת באמתחת המרפק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
דלקת באמתחת המרפק
תחום ראומטולוגיה עריכת הנתון בוויקינתונים
מיקום אנטומי זיז המרפק עריכת הנתון בוויקינתונים
קישורים ומאגרי מידע
eMedicine 327951 עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

דלקת באמתחת המרפקאנגלית: Olecranon bursitis) הוא מצב רפואי, שמתבטא בבצקת, אדמומיות(אנ') וכאב בקצה המרפק.[1][2] בנוסף, אם זוהי תוצאה של דלקת, חום עלול להתלוות לשאר התסמינים. זהו מצב שכיח והוא בין מקרי הדלקת באמתחת הנפוצים ביותר.

תסמינים וסימנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אחד מן התסמינים הוא בצקת במרפק, שלפעמים עלולה להיות גדולה עד כדי כך שתגביל את תנועת המרפק. ישנו כאב במפרק המפרק בחומרה מתונה ועד חמורה, שעלול לגרום לכאב גם בשאר הזרוע. אם ישנה דלקת באמתחת, אדמומיות ניכרת תופיע ואזור העור יהיה חם מאוד. בנוסף, בחלק מן המקרים האמתחת המודלקת עלולה להיפתח באופן ספונטני ולרוקן מוגלה.

גורמים[עריכת קוד מקור | עריכה]

דלקת נגרמת לרוב כתוצאה מפגיעה יחידה במרפק (לדוגמה: מכה חזקה בקצה המרפק), או כתוצאה מפגיעה ממושכת (לדוגמה: הנחת המרפק לאורך זמן על משטח קשיח). הסיכוי להתפתחות דלקת גבוה יותר אצל אלו שסדר יומם יכיל פעילות רציפה וממשוכת של המרפק (לדוגמה: טניס, גולף, או אפילו אדם הנמצא מול מחשב ונשען על מרפקו בזמן העבודה).[3] שיעור היארעות של הדלקת גדל ככל שמתבגרים.[4] בתגובה לפגיעה במרפק, נוצרת דלקת באמתחת. לאחר מכן, מופרשת כמות גבוהה הרבה יותר של נוזל אל תוך חלל האמתחת ונאגר שם, שכן אין אפשרות לנקז את אותו הנוזל. לכן, האמתחת מתנפחת וגורמת לנפיחות בקצה הקרוב של עצם הגומד, שלרוב עדין ורגיש לדלקות. סיבה אפשרית נוספת לדלקת האמתחת היא זיהום, שלעיתים נובע כתוצאה מפצע, חור בעור, שמאפשר מעבר חיידקים משכבת העור החיצונית (אפידרמיס) אל רקמות עמוקות יותר.

מכה חזקה במרפק מקיר

אבחנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

האבחנה לרוב מבוצעת על פי הסימפטומים בלבד. אם קיים חום וישנו חשש לזיהום, יש לנקז את הנוזל ולבדוק אותו במעבדה, על מנת לשלול לאשש את החשש.

טיפול[עריכת קוד מקור | עריכה]

טיפול ללא ניתוח[עריכת קוד מקור | עריכה]

לעיתים ניתן לבצע טיפול שמרני,[5] שכולל הנחת קוביות קרח על האזור, תחבושת לחץ והימנעות מפעילות ספורטיבית מאומצת. בנוסף, ניתן לקחת תרופות אנטי-דלקתיות טבעיות (נוגדי דלקת שאינם סטרואידים). ניתן לבצע טיפול סימפטומטי על ידי שימוש במגן מרפק. במקרים חמורים יותר, ניתן לנקז את נוזל האמתחת בעזרת מזרק, או להזריק לאמתחת תרופה ממשפחת הקורטיזון, על מנת להקל על הדלקת ולמנוע צבר נוסף של הנוזל. אם יש זיהום, יש לטפל בדלקת האמתחת בעזרת אנטיביוטיקה.

ניתוח[עריכת קוד מקור | עריכה]

אם הנוזל ממשיך לחזור לאחר מספר ניקוזים, או שהאמתחת גורמת לכאב כרוני, יש לשקול להסיר את האמתחת באמצעות ניתוח.[6] מדובר בהליך ניתוחי קטן יחסית, בו מוציאים את האמתחת מהמרפק ומאפשרים לה לגדול לגודל נורמלי במשך עשרה עד ארבעה-עשר ימים. לרוב, הליך זה נעשה תחת הרדמה מלאה ובעל סיכונים מאוד נמוכים. במהלך הניתוח אין פגיעה ברצועה, או באזור המפרק. לאחר הניתוח, יונח סד(אנ') על היד, על מנת להגן על העור. לאחר הניתוח, על המטופל לבצע תרגילי כושר מסוימים (פיזיותרפיה), על מנת להגדיל את התנועה.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • Frank Floemer, William B. Morrison, Georg Bongartz and Hans Peter Ledermann - "MRI Characteristics of Olecranon Bursitis", American Journal of Roentgenology, 2004.
  • J. H. McAfee, D. L. Smith, Olecranon and prepatellar bursitis. Diagnosis and treatment, The Western Journal of Medicine 149, 1988-11, עמ' 607–610
  • George Ho Jr, Alan D. Tice, Stephen R. Kaplan - "Septic Bursitis in the Prepatellar and Olecranon Bursae: An Analysis of 25 Cases", Annals of internal medicine 1 july 1978

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא דלקת באמתחת המרפק בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ George S. Athwal, MD, Jay D. Keener, MD, Elbow (Olecranon) Bursitis, AAOS, ‏March 2018
  2. ^ Danielle Reilly, Srinath Kamineni, Olecranon bursitis, Journal of Shoulder and Elbow Surgery 25, 2016-01, עמ' 158–167 doi: 10.1016/j.jse.2015.08.032
  3. ^ NHS, Bursitis, NHS, ‏13 October 2017
  4. ^ Mayo Clinic Staff, Bursitis risk factors, Mayo Clinic
  5. ^ Eli T. Sayegh, Robert J. Strauch, Treatment of olecranon bursitis: a systematic review, Archives of Orthopaedic and Trauma Surgery 134, 2014-11, עמ' 1517–1536 doi: 10.1007/s00402-014-2088-3
  6. ^ eorthopod, olecranon bursitis surgery, eorthopod (ארכיון)

הבהרה: המידע בוויקיפדיה נועד להעשרה בלבד ואינו מהווה ייעוץ רפואי.