דם סמוי בצואה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-edit-clear.svg ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: בעיות ניסוח בחלקים מהערך (בפרט, ניסוחים שיפוטיים).
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

דם סמוי בצואה הוא דם הנמצא בצואה, שלא ניתן לזהותו בעין בלתי מזוינת, ועשוי להצביע על אפשרות למחלה או פציעה. בדיקות דם סמוי בצואה מאתרות נוכחות של תרכובות אורגניות מסוג הם, ובדיקות חדשניות מאתרות גם חלבוני גלובין.

דם סמוי בצואה עשוי להצביע על דימום לאורך מערכת העיכול — מהפה ועד למעי הגס. בדיקות המעלות תוצאה חיובית מחייבות בדיקות אבחוניות נוספות — לדוגמה, הדמיה של מערכת העיכול (למשל גסטרוסקופיה (בדיקה דרך הפה של ושט, קיבה ותריסריון) או קולונוסקופיה (בדיקה דרך פי הטבעת)) במטרה לאתר פוליפ מדמם או  גידול ממאיר במעי הגס.

בדיקה שנתית של דם סמוי בצואה, בדיקה ל[גילוי מוקדם]], עשויה לספק התרעה מוקדמת ולהפחית ב15-25% את מקרי התמותה מסרטן המעי הגס. הבדיקה אינה נחוצה, בדרך כלל, כאשר יש חשד לסרטן המעי הגס אצל מטופל (למשל אדם הסובל מאנמיה ללא גורם ברור), ובמקרה כזה נדרשות בדיקות מקיפות יותר בכל מקרה. סרטן המעי הגס והחלחולת אינו שכיח באוכלוסייה מתחת לגיל ארבעים וחמש, ולכן בדיקה שנתית לאוכלוסייה בכללה מומלצת ברוב המדינות לנשים וגברים בגילאים 50-75 שנים.

יש לציין שהבדיקה אפקטיבית רק אם היא מתבצעת כל שנה! מגיל 50-75 שנים. מי שמדלג – מסתכן בהתפשטות המחלה בגוף ללא כל אתרעה.

לעומת בדיקה זאת – ישנה בדיקה נוספת מומלצת : קולונוסקופיה אשר מאפשרת למנוע את מחלת סרטן המעי הגס בהסתברות גבוהה על ידי הסרת פוליפים שפירים (שאינם סרטניים).

בדיקת דם סמוי בצואה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לפני בדיקת שגרה של דם סמוי בצואה בשיטה הנקראת gFOBT  מתבקש הנבדק להימנע ממזונות כמו בשר בקר (כי הדם בבשר עשוי לגרום לתוצאה של צואה חיובית); מאכילת צנוןלפת, חזרת, כרובכרוביתברוקולי נא, ומלון מסוג cantaloupe, שבכולם חומר העשוי לגרום לתוצאה של צואה חיובית ומאכילת פרי הדר וויטמין C, העלולים להניב תוצאה של צואה שלילית[1].

בדיקת דם סמוי בצואה יכולה להתבצע גם כבדיקה עצמית בבית המטופל. ערכות בדיקה ניתן לרכוש בבתי־מרקחת או במרשם רופא. בישראל כל קופות החולים מספקות למבוטחיהן ערכות בדיקה. אם מתקבלת תוצאה חיובית, יש להיוועץ ברופא בהקדם ובדרך כלל הרופא יפנה לבדיקת קולונוסקופיה כדי לאתר את מקור הדימום במעי הגס[2].

קיימת בדיקה חדשנית המתבצעת בשיטה אימונולוגית אשר בה מאותר חלבון גלובין שמקורו בגוף האדם בלבד. בשיטה זו אין צורך בדיאטה מיוחדת לצורך קבלת תוצאה מהימנה. השיטה נקראת FIT - ‏ (Fecal Immunochemical Test). המחקרים מוכיחים יתרון של שיטה זו על פני השיטה הקיימת מבחינה של רגישות וייחודיות. מספיק לקחת דגימת צואה פעם אחת בניגוד לשלוש דגימות בשלושה ימים בשיטה הסטנדרטית. הביצוע 'ידידותי למשתמשים' והטכנולוגיה נכנסה לשימוש בהרבה מדינות מערביות

בשנים 2012-2013 החליטו שלוש הקופות : מכבי, לאומית ומאוחדת לעבור לשימוש בשיטת FIT אשר הוכחה כמדויקת ורגישה יותר.  בנוסף, הפענוח של הבדיקה נעשה במכשור ממוחשב והקריאה מהירה ואובייקטיבית.

בעקבות המעבר לשיטת FIT, דיווחו הקופות על עליה בהיענות הציבור לביצוע הבדיקות וכך התגלו מקרים רבים של סרטן המעי הגס בשלבים מוקדמים אשר מגדילים מאד את סיכויי ההחלמה. 

בשנת 2014 לאחר בחינה מקיפה הוציא משרד הבריאות הנחיה לכל הקופות להשתמש רק בשיטה זאת לביצוע בדיקות לדם סמוי בצואה. נכון לעכשיו (2015) שירותי בריאות כללית עדיין מסרבים לציית להנחיה של חוזר המנכ"ל וממשיכים להציע למבוטחים שלהם את השימוש בערכות המיושנות

.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הבהרה: המידע בוויקיפדיה נועד להעשרה בלבד ואינו מהווה ייעוץ רפואי.