לדלג לתוכן

דמדומי שחר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
דמדומי שחר
Morgenröte. Gedanken über die moralischen Vorurteile
מידע כללי
מאת פרידריך ניטשה
שפת המקור גרמנית
סוגה אפוריזם עריכת הנתון בוויקינתונים
נושא פילוסופיה, פסיכולוגיה עריכת הנתון בוויקינתונים
הוצאה
תאריך הוצאה 1881
מספר עמודים 393
הוצאה בעברית
הוצאה הוצאת שוקן
תאריך 1968
סדרה
ספר קודם אנושי, אנושי מדי עריכת הנתון בוויקינתונים
הספר הבא המדע העליז עריכת הנתון בוויקינתונים
קישורים חיצוניים
הספרייה הלאומית 001056896, 002018299, 003686375
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

דמדומי שחר: מחשבות על הדעות הקדומות שבמוסרגרמנית: Morgenröte. Gedanken über die moralischen Vorurteile) הוא ספרו של הפילוסוף הגרמני פרידריך ניטשה שיצא בשנת 1881. הספר מורכב מ-575 אפוריזמים המשתרעים על פני חמישה כרכים.

הספר תורגם לעברית על ידי ישראל אלדד, ויצא יחד עם הספר כיצד מועילה ומזיקה ההיסטוריה לחיים בהוצאת שוקן בשנת 1968.

תוכן הספר[עריכת קוד מקור | עריכה]

בספר זה מקטין ניטשה את תפקידו של ההדוניזם כמניע ומדגיש את תפקידה של "תחושת הכח". ניטשה מקדיש חלק נכבד בספרו זה לביקורת על הנצרות ולחשיפת רקבון המוסר הקונבנציונלי של התרבות המערבית עם שקיעת הנצרות.

היחס ליהודים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ניטשה מביע בספר ביקורת נוקבת כלפי הנצרות בגלל מושגי החטא שבה ותפיסותיה המוסריות. ביהדות וביהודים הוא רואה צדדים אחרים והוא בוחן אותם בצורה אוהדת.

כך למשל בספר השלישי (אפוריזם 205) הוא כותב פסקה ארוכה "על עם ישראל".

משאבי העזר הנפשיים אצל יהודים בני זמננו הם מעל לכל המשוער; נדירות מכל דרי אירופה יבקשו הם בשעת מצוקה להימלט אל כוס השכרה או אל ההתאבדות, מעשים כלאחר־יד אצל פחותי כישרון. בתולדות אבותיו ואבות־אבותיו מצויים לו לכל יהודי מכרות שופעים מעשי־מופת של קור רוח והתמדה מיושבים ביותר במצבי אימה, של הערמה מעודנת ביותר וניצולם של האסון והמקרה; אמיצותם שמתחת לאיצטלא של הכנעה עלובה, גבורת נפשם אשר בבוז לעובדת היותם בזויים, עולה על מידותיהם של הקדושים כולם. רבים ביקשו להציגם בזויים על ידי כך, שאלפיים שנה נהגו בהם בזיון ומנעו מהם את הגישה לכל מעמד של כבוד, לכל מה שראוי לכבוד, ולעומת זה השפילום והכפישום לתוך פרנסות מלוכלכות יותר — ואמנם, בטיפול אשר כזה הם לא נעשו נקיים יותר. אולם בזויים? הם מעודם לא פסקו לראות עצמם כנועדו לדברים הנעלים ביותר וכן לא פסקו מעולם לעטרם מידותיהם של כל הסובלים. בדרך בה הם מכבדים את אבותיהם ואת ילדיהם, בבינה הטמונה בחיי ונימוסי הנישואים שלהם, מצטיינים הם על פני כל בני אירופה.
[...] או אז יחשבו כממציאים וכמורי־הדרך לבני אירופה, מבלי היות הדבר עוד בגדר פגיעה בכבודם של הללו. וכי לאיזה אפיק זולתי זה ניתן לו, לזרום, לאותו שפע של רשמים אדירים שנצטברו, ואשר ההיסטוריה היהודית ממלאת בם כל בית־אב יהודי, אותו שפע של תשוקות ומידות והכרעות והתנזרויות ומאבקים וניצחונות מכל סוג – לאן יישפך כל הזרם האדיר הזה, אם לא באנשי רוח ומעשים גדולים! או אז, כאשר היהודים יוכלו להצביע על אבני־יקר וכלי זהב שכאלה כמעשה ידיהם, ואשר כמותם לא היו מסוגלים ואינם מסוגלים ליצור עמים אירופיים, שנסיונם קצר משל היהודים ולא מעמיק כמוהו, כאשר ישראל ישלים את המרת נקמת כל דורותיו בברכת עד לאירופה: או אז יעלה ויבוא שוב זה היום השביעי, בו ישוב וישמח אלהי היהודים הקדום, יוכל להתענג על עצמו, על בריאתו ועל עמו הנבחר – ואף אנו כולנו, הלא נגל ונשמח עמו!

דמדומי שחר, ספר שלישי, §205

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

ספרות משנית[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]


ערך זה הוא קצרמר בנושא ספרים. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.