דמויות בלי שחקן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קוביות המשמשות במשחקי תפקידים; שליט המבוך נעזר בקוביות על מנת להפעיל את הדמויות בלי שחקן.

במשחקי תפקידים ובמשחקי וידאו, דמויות בלי שחקן (דב"ש, באנגלית: Non-player character, ראשי תיבות: NPC) הם כל יתר הדמויות הקיימות במשחק, שאינן משוחקות על ידי השחקן. במשחקי וידאו, לרוב ה-NPC יש בינה מלאכותית. לדמויות אלו מספר תפקידים כמו הנחיית דמויות השחקן, אתגור ושימוש כאויב או יריב, מוכרי ציוד ועוד תפקידים רבים.

במשחקי תפקידים[עריכת קוד מקור | עריכה]

במשחקי תפקידים (לא ממוחשבים) הדמויות משוחקות על ידי שליט המבוך (שה"מ). שליט המבוך ישתמש בדב"ש בשביל שישמש כתוכן ההרפתקאה, כלומר, כל האינטראקציה של הדמויות שאינן עם איתני הטבע היא עם דב"ש. נהוג להבדיל בין אויב פראי של הדמויות לדוגמה, מפלצת שתתקוף את השחקנים, ובין דמות תבונית איתה יש להם אינטראקציה לדוגמה דמות מורה דרך או אפילו אויבים איתם יש לדמויות אינטראקציה כמו שודד הנותן לדמויות את האפשרות לשלם כופר או להילחם. בעצם ההבדל בין דב"ש למפלצת הוא שהאינטראקציה עם אויב היא רק להילחם, בעוד שדב"ש נותן לשחקן יותר דרכים לקיים איתו אינטראקציה, ולא כולן כוללות אלימות או לחימה.

במשחקי וידאו[עריכת קוד מקור | עריכה]

בדומה למשחקי תפקידים, דב"ש היא כל דמות במשחק שהשחקן יוצר איתה קשר נוסף מלבד קרב. במשחקי וידאו דפוס הפעולה של הדמות מוכתב בתכנות המשחק, ולכן אפשרויות הפעולה של הדמות הוא מצומצם יותר מאשר במשחק תפקידים לא ממוחשב. בנוסף ישנן דמויות במשחקי וידאו שתפקידם הוא ליצור אווירה, לדוגמה אזרחי עיר שותקים ששם בשביל ליצור אווירה של עיר הומת אדם, והם אינם משפיעים על המשחק.

P Games.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא משחקים. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.