דמות הרפובליקה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
"הרפובליקה", ציור מאת עמנואל לופה רודריגז, 1896.

דמות הרפובליקהפורטוגזית: Efígie da República) היא ההאנשה המדינית והלאומית של ברזיל ופורטוגל ומייצגת את הרפובליקה.

בברזיל[עריכת קוד מקור | עריכה]

דמות הרפובליקה על שטר שני ריאס ברזילאי.

התמונה הפופולרית היא ייצוג של אישה צעירה הלובשת כתר עלי דפנה בסגנון רומי ומצנפת פריגי. היא קיימת בציורים ופסלים אלגוריים המוצגים בבנייני ממשלה ברחבי ברזיל, וחרוטה על מטבעות ושטרות כסף. הייצוג שימש לראשונה כסמל פרו-רפובליקני במאה ה -19, בהשראת מריאן הצרפתית. לאחר הכרזת הרפובליקה בשנת 1889, היא הפכה לסמל חשוב של הרפובליקה שזה עתה הוקמה.

פורטוגל[עריכת קוד מקור | עריכה]

דמות רפובליקה הפורטוגלית מיוצגת כאישה צעירה החובשת מצנפת פריגית, כנראה דוגמתה של מריאן, ההאנשה הצרפתית של החירות, המוכרת מתוך "החירות המובילה את העם" של אז'ן דלקרואה (1830). כהבחנה לאומית, הרפובליקה הפורטוגזית מיוצגת לבושה בבגדים ירוקים ואדומים.

דמות רפובליקה אומצה כסמל רשמי של מדינת פורטוגל לאחר המהפכה ב -5 באוקטובר 1910, כאשר הרפובליקה החליפה את המלוכה בפורטוגל. לפני כן היא שימשה כסמל פוליטי על ידי הרפובליקנים הפורטוגזים. מאוחר יותר, פסלו של סימוס דה אלמיידה, המייצג את חזה הרפובליקה (חזה הרפובליקה), הפך לסטנדרט לשימוש רשמי. ייצוג של חזה הרפובליקה הוכרח להיות מוצג באופן בולט בכל מבני הציבור והוטבע במטבעות האסקודו הפורטוגזים. המשטר הרפובליקני החדש הכיר בה כסמל לאומי של פורטוגל, כמו הסמל הלאומי או דגל.[1]

אף על פי שהכוונה המקורית הייתה שדמות רפובליקה תחשב כהאנשה של האומה הפורטוגלית עצמה, היא מעולם לא זכתה לפופולריות בתפקיד זה. בדרך כלל היא נראית רק כמו התגלמות המשטר הרפובליקני, ולא כסמל לאומי. אמנם נעשה שימוש תכוף במחצית הראשונה של המאה ה -20, אך השימוש בה כיום הוא נדיר.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]


ערך זה הוא קצרמר בנושא ברזיל ובנושא פורטוגל. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.