דמיון!

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
פרמידת הזכוכית של ביתן הדמיון.

ביתן הדמיון!אנגלית: The Imagination! Pavilion), שנקרא בעבר "ביתן המסע אל הדמיון" (The Journey Into Imagination Pavilion) הוא אחד הביתנים של פארק השעשועים אפקוט בדיסניוורלד שבפלורידה. הביתן כולל מתקנים שנושאם הוא "הדמיון".

מאז הקמת הביתן בשנת 1982 הוא ממומן על ידי חברת איסטמן קודאק.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביתן הדמיון נפתח לציבור בשמץ 1982 וכלל אזור בו הוצג הסרט התלת ממדי "מסעות הקסם". כמו כן הוצגה בביתן המצגת "עושים זיכרונות" שהציגה את ההיסטוריה של הצילום.
בשנת 1983 נפתחה האטרקציה "מסע אל הדמיון" ושם המתקן שונה לשמה של האטרקציה. כמו כן נפתח מעל האטרקציה אזור "אימג'וורקס". בשנת 1986 הוחלף הסרט "מסעות הקסם" בסרט התלת ממדי "קפטן איו" בבימוי ג'ורג' לוקס ובכיכובו של מייקל ג'קסון. בשנת 1994 הוחלף הסרט בסרט התלת ממדי "יקרתי, הקהל התכווץ" בכיכובם של ריק מורניס (בתפקיד פרופסור ויין זלינסקי) ואריק אידל (בתפקיד מנהל המכון לדמיון, ד"ר נייג'ל צ'אנינג). ב-2010 הסרט הוחזר להיות קפטן איו אך נסגר בשנת 2015 כדי לפנות מקום לאטרקציה פסטיבל הסרטים הקצרים של דיסני ופיקסאר.

באמצע שנות ה-90 שונה שם הביתן ל"דמיון!".

גרסת חגיגת המילניום[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1997 חברת פוג'יפילם, מתחרתה העיקרית של קודאק הציעה לחברת וולט דיסני לממן את המתקן ולהקים במקומו רכבת הרים. באותה עת עמד להסתיים החוזה של דיסני עם קודאק, וחברת וולט דיסני שקלה הצעה זו. לבסוף הציעה קודאק להמשיך לממן את המתקן תוך שיפוץ האטרקציה העיקרית בו והפיכתה לאטרקציה "מדעית" יותר. חברת וולט דיסני בחרה בהצעת קודאק שכללה מתקן מחודש שיותר זול להפעילו (המתקן הקודם של "מסע אל הדמיון" היה המתקן שהפעלתו הייתה היקרה ביותר, על אף היותו המתקן הפופולרי ביותר). בסוף שנת 1997 החליטה חברת דיסני לקבל את הצעת חברת קודאק מחשש שהציבור יעדיף מתקן מסוג מתקן אפל כפי שהיה קודם לכן על רכבת הרים. בשנת 1998 נסגר מתקן "מסע אל הדמיון" לשיפוצים. במסגרת השיפוצים הוקטנו מזרקות המים הקופצים שמחוץ לפירמידת הזכוכית במטרה להגדיל את השטחים המסחריים במתקן.

המתקן המחודש נפתח בשנת 1999 במסגרת חגיגות המליניום שנערכו באפקוט. תמת המתקן שונתה והוא הפך חלק מעלילת הסרט "יקירתי הילדים התכווצו" - כאשר במקום דמות הדרימפיינדר הופיעו דמויות מהסרט, וכן הדמות פיגמנט הופיעה רק זמן קצר ביותר בסוף המתקן.

בעקבות המחאה הציבורית הוחלט לשנות את המתקן ודמותו של פיגמנט הוחזרה למתקן.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]