דן אנגלהרד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
דן אנגלהרד
אין תמונה חופשית
כינוי דני
השתייכות IDF new.png  צבא הגנה לישראל
תקופת שירות 19731976
19791981
דרגה אלוף משנה אלוף משנה
תפקידים צבאיים
רופא גדודי בגדוד 53
מלחמות וקרבות
מלחמת יום הכיפורים  מלחמת יום הכיפורים
עיטורים
עיטור המופת  עיטור המופת
תפקידים אזרחיים
מנהל מחלקת ילדים במרכז רפואי הדסה

פרופסור דן אנגלהרד הוא פרופסור מן המניין לרפואת ילדים בפקולטה לרפואה, האוניברסיטה העברית ירושלים, מנהל היחידה למחלות זהומיות ילדים ומרכז האיידס לילדים ב מרכז רפואי הדסה. בשנים 2002-2012 הוא היה מנהל מחלקת ילדים במרכז רפואי הדסה. הוא בעל עיטור המופת על חלקו בתור הרופא הגדודי של גדוד 53 במהלך קרבות הבלימה ברמת הגולן במלחמת יום הכיפורים וחתן אות הוקרה מטעם אומ"ץ על פעילותו בתחום המחלות הזיהומיות.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראשית חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

דן אנגלהרד נולד בשכונת גאולה בירושלים וגדל במשפחה דתית מסורתית. בילדותו היה חניך בבני עקיבא. עם גיוסו לצה"ל החל את לימודיו ואת שירותו במסלול עתודה רפואית.

אנגלהרד למד רפואה בין השנים 19651972 במרכז רפואי הדסה, לאחר מכן שירת בתור רופא גדודי בגדוד 53 של חטיבה 188

שירותו הצבאי[עריכת קוד מקור | עריכה]

בקרבות הבלימה ברמת הגולן. על תפקודו במהלך הלחימה בעזרה לפצועים מהיחידות השונות הן בקרבות הבלימה והן בקרבות הבלימה והתקפת הנגד הישראלית ברמת הגולן ולסוריה ב-11 באוקטובר 1973, הוענק לאנגלהרד עיטור המופת באפריל 1976 על ידי הרמטכ"ל מרדכי גור. בד בבד עם הקריירה הרפואית - האזרחית שלו בהדסה והתמחותו ברפואת ילדים, המשיך דני בשירותו הצבאי עד 1990 והגיע לדרגת אלוף משנה.

עבודתו[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר המלחמה, בין השנים 19761979 התמחה אנגלהרד ברפואת ילדים בהדסה ובשנים הבאות השתלם גם בתחום מחלות זיהומיות. בשנת 1979 חזר לשירות בצה"ל והוא השתחרר בדרגת אלוף משנה לאחר תפקידים שונים בשנת 1990. במהלך השנים עסק אנגלהרד בהוראה, מחקר ועיסוק רפואי ברפואת ילדים ומחלות זיהומיות, כאשר החל משנת 2002 הוא קיבל עליו את התפקיד של מנהל מחלקת הילדים בבית החולים הדסה עין כרם לתקופה של 10 שנים. צוות המחלקה מונה עשרים וארבע אחיות וכעשרים רופאים ומתמחים. המחלקה מעניקה טיפול ל-1,500 ילדים ותינוקות בשנה בטווח גילאים רחב החל מגיל לידה ועד גיל 18, כ-40 ילדים ביום. ערוכה לאשפוזים ממושכים ולאשפוזי יום, ועונה על צרכים מגוונים – טיפול במחלות ילדים חריפות וכרוניות, הכנה לקראת ניתוחים מורכבים, השגחה ומעקב בתקופת החלמה. הטיפול ניתן לילדים המתגוררים באזור ירושלים רבתי ולילדים עם בעיות מורכבות מכל רחבי הארץ, כמו גם מרחבי הרשות הפלשתינאית. החל משנת 2008, פרופ' אנגלהרד מתפקד כראש הצט"מ - צוות לטיפול במגפות בישראל.

משלחות הומניטריות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסוף שנות השבעים, כאשר ממשלת ישראל בהנהגתו של מנחם בגין קיבלה החלטה לשלוח משלחת סיוע לפליטי קמבודיה, דני היה חלק מהמשלחת הרפואית שטיפלה באלפי חולים, ילדים ומבוגרים. הצוות טיפל בהתפרצות מחלות זיהומיות כגון כולרה, מלריה ועוד מחלות מידבקות וסייע להציל רבים. במהלך השנים, יצא פרופ' אנגלהרד כחלק ממספר משלחות ובתי חולים שדה במוקדי אסון סביב העולם, ביניהם ב 1979 ב- קמבודיה, ב-1987 בזאיר, 1994] ב- רואנדה, קוסובו ב- 1999 וכן רעש האדמה בטורקיה בשנת 1999 והצונאמי בסרי לנקה ב-2004.

התנדבות[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרופ' אנגלהרד יזם והקים בשנת 2000 את הארגון ההתנדבותי ART Joy Love "קוקטייל של שמחה ואהבה", והוא מנהל אותה כיום בהתנדבות. התוכנית מייסעת בהתנדבות לילדים יתומים חולי איידס באתיופיה, על ידי מתן קוקטייל התרופות (Antiretroviral Therapy – ART) ותרופות נדרשות נוספות, בליווי שמחה ואהבה שלהן הם כה זקוקים. בזכות מיזם זה, היתומים באדיס אבבה היו הילדים האתיופים הראשונים שזכו לקבל את קוקטייל התרופות. בינואר 2007 קיבלו יותר ממאתיים ילדים טיפול זה בבית היתומים באדיס אבבה. בין הצוות המקומי, מתנדבי "קוקטייל של שמחה ואהבה" השוהים בבית היתומים, והצוות הרב-תחומי בהדסה ירושלים מתנהל שיתוף פעולה אמיץ, שהביא לירידה דרמטית בתמותה בקרב ילדים יתומים באתיופיה: לפני תחילת הפרויקט מתו מדי שנה כ-25% מהילדים בבתי היתומים, וכיום התמותה היא פחות מ-1% בשנה. אושרם ואיכות חייהם של הילדים השתפרו לאין שיעור, ועתה מושקע מאמץ רב בחינוך הילדים כדי להכשירם לחיים עצמאיים בעתיד.

פרסים ואותות[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרופ' אנגלהרד זכה בעיטור המופת על גבורתו בשירותו הצבאי, בנוסף בשנת 2014 הוענק לו אות הוקרה מטעם תנועת אומ"ץ על פעילותו בתחום הרפואה.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]