דניאל והאריה (ברניני)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
דניאל והאריה
Daniele e il leone
מידע כללי
פַּסל ג'ובאני לורנצו ברניני
תאריך יצירה בין השנים 16551657
טכניקה וחומרים שיש
ממדים בס"מ
גובה 170
נתונים על היצירה
מיקום קפלת קיגי, בזיליקת סנטה מריה דל פופולו
רומא שבאיטליה

דניאל והאריהאיטלקית: Daniele e il leone) הוא פסל שיש של הפסל ג'ובאני לורנצו ברניני, שפוסל בין השנים 16551657 ומוצג בקפלת קיגי, בזיליקת סנטה מריה דל פופולו ברומא.[1][2]

היסטוריה ורקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

רישום הכנה של הפסל, המוצג בלייפציג
פסיפס "יצירת העולם" של רפאל בתקרת הקפלה

הפסל מבוסס על סיפור בל והתנין, אחד משלושת התוספות לספר דניאל. הסיפור מתאר את הצלתו של דניאל מרעב בעזרת הופעתו המופלאה של חבקוק בגוב האריות אליו הוא הושלך.

ברניני החל לעבוד בקפלה בשנת 1652 עבור פאביו קיגי, הקרדינל של הבזיליקה אשר נבחר לאפיפיור אלכסנדר השביעי בשנת 1655 והעניק תנופה מחודשת לשחזור הקפלה. באותה עת שתי הגומחות בצידי המזבח הראשי היו עדיין ריקות, בעוד השתיים האחרות, בצידי הכניסה, אוישו בפסלים של לורנצטו שנוצרו על פי עיצובו של רפאל: יונה, ואליהו.

רישום ששרד מסדנתו של ברניני מוכיח שהאדריכל תכנן בתחילה את העברת שני הפסלים של לורנצטו לגומחות הריקות ליד המזבח. אך עד מהרה שינה את דעתו וייצר שני פסלים חדשים: "דניאל והאריה" וחבקוק והמלאך, המוצבים זה מול זה באלכסון לאורך חלל הקפלה. יחדיו, שני הפסלים יצרו קומפוזיציה גדולה יותר שהחייתה את הקפלה כולה.

בשנת 1657 קיבל ברניני 1000 סקודי עבור היצירה, שכבר הונחה במקומה, בגומחה משמאל לכניסה. רישומי הכנה ששרדו, ומוצגים במוזיאון בלייפציג, מוכיחים כי את ההשראה לפסל סיפק פסל לאוקואון. הרישומים מראים את התהליך היצירתי שבאמצעותו נחקרו המודלים הקלאסיים והומצאו מחדש על ידי ברניני.

דגם הכנה עשוי טרקוטה, אשר שרד ומוצג במוזיאוני הוותיקן, נחשב בעבר לעבודה של אחד העוזרים. עם זאת, לאחר ניקוי בשנות השמונים של המאה העשרים הוא מיוחס בעיקר לברניני עצמו, ואף נושא את טביעות אצבעותיו.

תיאור היצירה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפסל מתאר את הגוף בצורה מוארכת, האופיינית לסגנונו המאוחר של ברניני. הנביא הצעיר כורע ברך, והאריה המאולף מלקק את כף רגלו הימנית. דניאל מתפלל בלהט, הוא מושיט ידיו ימינה מחוץ לגומחה בזמן שראשו מופנה מעלה אל אלוהים, המתואר בפסיפס "יצירת העולם" (אנ') של רפאל בתקרת הקפלה. האריג משתפל מגופו בקפלים זוויתיים מהכתפיים ולרוחב המותניים.

ישנן הקבלות תמטיות וויזואליות ברורות בין פסל זה לפסל יונה של לורנצטו. שני הסיפורים מסמלים את הבריחה מהמוות בחסדי האל, והמוות מאיים על שני הנביאים בצורת חיה מסוכנת. במקרה של יונה מדובר בלוויתן, ובמקרה של דניאל באריה. הנביאים מתוארים כגיבורים אתלטים הדומים יותר לתיאורי אלים קדומים מאשר לגברים המזוקנים האופייניים לתיאורי התנ"ך. ראשו של יונה פוסל בהשראת הפסלים העתיקים של אנטינואוס, ושל דניאל בהשפעת אלכסנדר הגדול.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא דניאל והאריה בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ "Daniel and the lion". arthive.com. (באנגלית)
  2. ^ "Gian Lorenzo Bernini Daniel". christianiconography.info. (באנגלית)