דני בר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

דני בר (נולד בשנת 1955) הוא סופר ישראלי.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

דני בר נולד בטבריה בשנת 1955. בנעוריו למד בכפר הנוער בן שמן, במסגרת תוכנית של משרד החינוך להצמיח את דור המנהיגים הבא בערי הפריפריה. לאחר סיום לימודיו בכפר בשנת 1973 התגייס לצבא ואת שירותו עשה בחטיבת גולני.

לאחר סיום שרותו הצבאי התגייס לשירות הביטחון הכללי ומילא שורה של תפקידים מבצעיים בארץ ובחו"ל. במהלך עבודתו היה שותף למבצעים רבים ועלומים.

לאחר 24 שנות שירות פרש לגמלאות ושימש כמנהל כפר הנוער בן שמן בין השנים 20012008.

בשנת 2003 יצא לאור ספרו הראשון "שהיד", ספר מתח המספר על ארגון מחבלים איסלאמי המתכנן פיגוע ראווה רצחני בלב תל אביב, על מנת קץ לתהליך השלום, ועל השב"כ המנהל מאבק לסיכול הפיגוע. הספר זכה לחשיפה תקשורתית גדולה והפך לרב מכר.

בשנת 2013 יצא לאור ספרו השני "החצר הפנימית", רומן היסטורי המבוסס על פרשה שהסעירה את היישוב היהודי לפני קום המדינה. ב-22 בינואר 1940, פשטו אנשי הבולשת הבריטית בפיקודו של ג'פרי מורטון, מי ששנתיים לאחר מכן רצח את אברהם שטרן מפקד הלח"י, על כפר הנוער בן שמן וחשפו את מצבורי הנשק הרבים שהוסתרו במקום. הם עצרו את מנהל הכפר ורבים מעובדיו ורק התערבותו של פרופסור אלברט איינשטיין, חברו הקרוב של מנהל הכפר, ד"ר להמן, מנעה עונשי מאסר ממושכים.

עד לכתיבת הספר, ולמרות המאמצים הכבירים שעשתה ההגנה כדי ללכוד את המרגל, לא נחשפה זהותו, יתרה מכך, ההגנה הוציא להורג שניים שבהם חשדה כי היו המרגלים, אחד מהם היה רופא השיניים של הכפר, ומהספר עולה כי נרצחו על לא עוול בכפם.

לכתיבת הספר קדמה עבודת תחקיר ממושכת שהובילה את הסופר לארכיונים של הבולשת האנגלית, לארכיון הציוני ולארכיון של ההגנה, וגם כללה שיחות ממושכות עם הנשיא לשעבר שמעון פרס ורעייתו סוניה- שניהם בוגרי הכפר שהתגורר בכפר בתקופה בה התרחשה הפרשה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]