דפוק וזרוק בפריז ובלונדון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
דפוק וזרוק בפריז ובלונדון
Down and Out in Paris and London
דפוק וזרוק בפריז ובלונדון.jpg
מידע כללי
מאת ג'ורג' אורוול
שפת המקור אנגלית
הוצאה
שנת הוצאה 1933
הוצאה בעברית הוצאת כנרת
שנת הוצאה בעברית 2010
תרגום לעברית סמדר מילוא
מספר עמודים 239
קישורים חיצוניים
מסת"ב 978-2-264-03710-7
הספרייה הלאומית 002779508

דָפוּק וְזָרוּק בפריז ובלונדון (במקור האנגלי: Down and Out in Paris and London) הוא ספר מאת הסופר האנגלי ג'ורג' אורוול, שפורסם ב-1933. זהו ספר זיכרונות בשני חלקים על חוויית העוני בשתי ערים. החלק הראשון הוא תיאור החיים כנתמך של מערכת הרווחה בפריז, והחוויות של עובד במטבחי מסעדות. החלק השני הוא יומן מסע על החיים בדרכים בלונדון ובסביבתה מנקודת מבטו של חסר-בית, הכולל תיאורים של סוגי האכסניות וטיפוסי האנשים שניתן למצוא בשולי החברה.

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

אורוול, סופר בריטי עני, שהיה בעבר שוטר ועזב את תפקידו, מוצא את עצמו בשתי הבירות האירופיות הגדולות: לונדון ופריז. בלונדון הוא חווה מקרוב חסרי הבית, ובפריז הוא עובד כשוטף כלים במסעדה, ומתאר בפירוט את הקשיים.

בתחילה, בשנת 1927, עבר לגור בחדר בשוק פורטובלו בלונדון. בעודו כותב עבור מספר מגזינים, החל במסעות בלונדון וסביבתה, על מנת לאסוף חומר עבור מאמרו "The Spike", המאמר הראשון שלו שראה אור, שישמש לאחר מכן כחלק השני של ספרו "דפוק וזרוק בפריז ובלונדון". באביב 1928 הוא עבר לפריז וגר ברובע הלטיני. בעקבות המהפכה הרוסית, הייתה במקום קהילה גדולה של מהגרים רוסיים שהיגרו בפריז. דודתו של אורוול, נלי לימוזין, גרה גם היא בפריז וסיפקה לו תמיכה חברתית וכלכלית. אורוול ניהל חיים חברתיים פעילים, עסק בכתיבה ופרסם מספר מאמרים במגזינים אוונגארדים.

בשנת 1929 חלה אורוול, וזמן קצר לאחר מכן, נגנב כסף מביתו. הגנב ככל הנראה לא היה האיטלקי הצעיר שתואר ב"דפוק וזרוק". באחת ההקדמות לספר נכתב ש"התחשבות ברגישות של הוריו הייתה דורשת את דיכויה של ההרפתקה. מי שדרדר את אורוול לעוני קיצוני עשה לו גם טוב. עשרת השבועות האחרונים שלו בפריז זרעו את הזרעים של ספרו הראשון שיצא לאור".

האנטישמיות בספר[עריכת קוד מקור | עריכה]

בספר כמה אמירות שניתן לתארן כאנטישמיות. בתיאורים שונים בספר הוא מתאר את דמות היהודי כמכוער ("אף עקום וגבנוני וגוף מנובן[דרושה הבהרה]"), ובהמשך כנצלן וגנב, ובמקרה אחר כקמצן המוכר את הבת שלו לזנות תמורת פרוטות. הספר פורסם בשנת 1933, בה היו אמירות מסוג זה פופולריות באירופה. בתרגום לעברית של הספר הוסרו רוב האמירות המפורשות מסוג זה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]