דרגון בול סופר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
דרגון בול סופר
ドラゴンボール超
Dragon Ball Super.png
לוגו סדרת האנימה "דרגון בול סופר"
Doragon Bōru Sūpā
סוגה שונן
יוצר אקירה טוריאמה
מאנגה
יוצר אקירה טוריאמה
מאייר טויוטארו
הוצאה יפןיפן Shueisha
התפרסם לראשונה במגזין V Jump
תקופת הפרסום המקורית 20 בינואר 2015 – רץ
מספר הכרכים שהתפרסמו 18
אנימה
אורך פרק 23/24 דקות
במאי קימיטושי צ'יוקה
מוריו האטאנו
קוהיי האטאנו
טאצויה נאגאמינה
ריוטה נאקאמורה
אולפני אנימציה טואי אנימציה
רשת שידור יפןיפן פוג'י טי וי
ישראלישראל ניקלודיאון
ארצות הבריתארצות הברית Adult Swim
מדבבים בשפה העברית אבי מאיר וענונו
עמי מנדלמן
יורם יוספסברג
צביקה שוורצברג
אורי הר לב
גדי לוי
גיורא קנת
אורלי קטן
מייה קדוש
עינת אזולאי
יהויכין פרידלנדר
דור צויגנבום
יסמין עיון
מיכה אוזין סליאן
אלון שר
יפעת זנדני צפריר
אייל ליטווין
דב רייזר
שמחה ברבירו
דן שצברג
ניר פרץ
לין כהן
גילן שחף
לירון ברנס
נועה קשפיצקי
אורי זלצמן
יהונתן מגון
אורנה כץ
דדי זהר
טליה ברקאי
חנן רוזן
מירון אהרונוביץ'
ליאור קטן
אלי לולאי
רני אלון
מאור אליעזר
דור סרוגו
דניאל מגון
אמנון וולף
לירון לב
צביקה פורמן
אורלי תגר
איתי ברקאי
תקופת שידור מקורית 5 ביולי 201525 במרץ 2018
מספר הפרקים 131

דרגוֹן בּוֹל סוּפֶּר (ביפנית: ドラゴンボール超, באנגלית: Dragon Ball Super) היא סדרת אנימה טלוויזיונית ומאנגה יפנית, המופקת על ידי חברת טואי אנימציה.[1] זוהי הסדרה השלישית בזיכיון דרגון בול, המבוסס על המאנגה שכתב אקירה טוריאמה, ומהווה המשכון ישיר של הסדרה השנייה בזיכיון, "דרגון בול Z.

סאגות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביפן ובארצות הברית, שודרו 131 הפרקים הראשונים בסדרה מדי שבוע ברציפות בין השנים 2015–2018 וללא הפסקה ברצף השידור. בהתאם לחומר פרסומי שהופץ על ידי חברת טואי אנימציה, פרקים אלו מחולקים ל-5 סאגות כשבכל אחת מהן מיקוד בעלילת משנה אחרת. שתי הסאגות הראשונות בסדרה מספרות מחדש את אירועי הסרטים "דרגון בול זי: קרב האלים" ו"דרגון בול זי: תחייתו של 'F'".[2]

במקביל, פרקי המאנגה שנכתבו על ידי טוריאמה ואוירו על ידי טויוטארו שוחררו במקביל לאנימה, בקצב של צ'אפטר אחד לחודש. קצב השחרור של פרקי המאנגה גרם ליצירת מספר פרקי פילר שרובם שודרו לאחר סיום סאגת טראנקס העתידי, על מנת לאפשר לטויוטארו "להדביק" את הקצב. בנוסף לכך, אירועים מסוימים בעלילה מתוארים במאנגה בצורה שונה מאשר באנימה.

סאגה צ'אפטרים במאנגה זמני ריצה פרקים מקבילים באנימה תאריכי שידור (יפן) תאריכי שידור (ארצות הברית)
שודרה לראשונה שודרה לאחרונה שודרה לראשונה שודרה לאחרונה
1 קרב האלים 1-4 20 ביוני 2015 - 19 בספטמבר 2015 18 (1–18) 5 ביולי 2015 8 בנובמבר 2015 7 בינואר 2017 13 במאי 2017
2 תחייתו של פריזה יצא כמאנגה נפרדת סמוך ליציאת הסרט "דרגון בול Z: תחייתו של פריזה" 9 (19–27) 15 בנובמבר 2015 17 בינואר 2016 20 במאי 2017 29 ביולי 2017
3 יקום 6 5-13 21 באוקטובר 2015 - 21 ביוני 2016 19 (28–46) 24 בינואר 2016 5 ביוני 2016 5 באוגוסט 2017 13 בינואר 2018
4 טראנקס העתידי 14-26 (+פרק בונוס) 21 ביולי 2016 - 22 ביולי 2017 30 (47–76) 12 ביוני 2016 29 בינואר 2017 20 בינואר 2018 18 באוגוסט 2018
5 טורניר העוצמה 27-42 21 באוגוסט 2017 - 20 בנובמבר 2018 55 (77–131) 5 בפברואר 2017 25 במרץ 2018 25 באוגוסט 2018 5 באוקטובר 2019
6 אסיר הפטרול הגלקטי 43-67 20 בדצמבר 2018 - 20 בדצמבר 2020
7 גראנולה השורד 67-87 20 בדצמבר 2020 - 20 באוגוסט 2022
8 סופר הירו 88-לא ידוע 21 בדצמבר 2022 - היום

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סאגת קרב האלים - אל ההרס בירוס[עריכת קוד מקור | עריכה]

חצי שנה לאחר תבוסתו של קיד בו, כדור הארץ שב לסדרו.[3] בעוד גוקו החל לעבוד כחוואי כדי לפרנס את משפחתו. חבריו גם כן חיים חיי שלווה. עם זאת, מופיע כעת איום חדש על הפלנטה בצורתו של בירוס, אל ההרס. בהיותו הישות האימתנית ביותר ביקום כולו. לאחר שהתעורר מעשרות שנים של שינה, מיידע בירוס את עוזרו ומורה דרכו, המלאך וויס, שהוא נחוש להילחם בלוחם האגדי הנודע בכינוי "סופר סאיין אל" (超サイヤ人ゴッド, סוּפַּה סַאִייַה-גִ'ין גוֹדּוֹ) בעודו מאיים להשמיד את כדור הארץ אם הלוחם האגדי יפסיד לו.[4] כדי להגן על כדור הארץ, גוקו משנה את צורתו לסופר סאיין אל, תוך שימוש בכוחם של 5 סופר סאיינים - וג'יטה, סון גוהאן, גוטן, טראנקס ופאן (בהיותה עובר ברחמה של אמה, וידל). גוקו מציג כמות אדירה של כוח, אשר מספיקה כדי להרשים את בירוס ואפילו להגיע לבערך 70 אחוז מהכוח של בירוס, אף על פי שגוקו הפסיד לו - בירוס מחליט לחוס על הפלנטה.

סאגת תחייתו של פריזה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סאגה זו הופקה עבור האנימה בלבד, ואינה קיימת במאנגה.

בעוד גוקו ו-וג'יטה עוזבים יחד עם בירוס ו-וויס כדי להתאמן במשך שנה, מספר שורדים מצבאו של פריזה מגיעים לכדור הארץ כדי לחפש את כדורי הדרגון בול ולהקים בעזרתם את פריזה לתחייה. מספר חודשים לאחר שחזר לחיים והתאמן, פריזה מארגן את כוחותיו וחוזר כדי לנקום בגוקו. אף על פי שהצליח לשנות את צורתו לצורה חדשה בשם "גולדן פריזה", פריזה מובס על ידי גוקו ו-ווג'יטה לאחר ששניהם הגיעו לשליטה בצורת "סופר סאיין בלו" לאחר שובם מהאימונים אצל בירוס ו-וויס. כנקמה אחרונה לפני מותו, פריזה מפוצץ את כדור הארץ. עם זאת, בעוד וויס מנצל את יכולתו לחזור בזמן ולשנות את רצף האירועים - גוקו מחסל את פריזה לפני שמספיק לבצע את אותה פעולה.

סאגת יקום 6[עריכת קוד מקור | עריכה]

שאמפה, אחיו של בירוס ואל ההרס של יקום מספר 6 משכנע את בירוס לקיים טורניר לחימה בין הלוחמים הטובים ביותר מהיקומים שלהם. וויס חושף לגוקו וחבריו שישנם שנים עשר יקומים בסך הכול, כשהיקום שלהם הוא יקום מספר 7. שאמפה מגלה גם שהפרס על זכייה בטורניר יהיה כדורי הסופר דרגון בול, שהם כדורי דרגון בול בגודל של פלנטה ומאפשרים הענקת משאלות ללא הגבלה. שאמפה מתכנן שלאחר שיזכה בטורניר - כדור הארץ של יקום מספר 7 יוחלף עם מקבילו ביקום מספר 6, שהושמד מזה כבר, לאחר שהאוכל ביקום מספר 7 מצא חן בעיניו. גוקו וחבריו משתתפים בטורניר, כשבכל מקצה בטורניר מוצגות יכולות והפתעות שונות. הטורניר מגיע לשיאו במקצה השני לפני האחרון, בקרב בין גוקו לְהיט, (Hit). לאחר ניסיון כושל להסיר את חוקי הטורניר כדי להתמודד עם היט במלוא כוחו, גוקו פורש מהקרב ביוזמתו. עם זאת, בקרב האחרון בטורניר נגד מונאקה היט מפסיד בכוונה. ובכך הטורניר הסתכם בניצחונו של יקום מספר 7. כמחווה לאחיו, בירוס מבקש בסתר מכדורי הסופר דרגון בול לשחזר את כדור הארץ של יקום מספר 6 על כלל תושביו.

סאגת טראנקס העתידי[עריכת קוד מקור | עריכה]

בהמשך, גוקו פוגש ומתיידד עם זנו, המלך הכל-יכול של כל היקומים. בהיותו של זנו בודד, מבטיח לו גוקו שימצא לו חבר כדי לשחק איתו. לאחר מכן, טראנקס מהעתיד, מופיע שוב בציר הזמן של ההווה ובפיו בשורות רעות על אויב חדש ועצמתי שנראה כמו גוקו, ומוכר בשם גוקו בלאק, "גוקו השחור". גוקו והאחרים מגלים שגוקו בלאק הוא למעשה חניך של קאיו עליון ביקום מספר 10 בשם זאמאסו, שהחליף את גופו בזה של גוקו מציר זמן אחר כחלק ממזימתו להשיג חיי נצח ולהשמיד את כל בני התמותה והאלים. לבסוף, לאחר קרב ארוך וממושך שקורה בציר הזמן העתידי, קיומו של זאמאסו מושמד יחד עם כל ציר הזמן העתידי על ידי זנו מהעתיד, המלווה את גוקו חזרה לציר הזמן של ההווה. גוקו מקיים את הבטחתו לזנו בהווה וגורם לו להתיידד עם זנו מהעתיד. לבסוף, וויס מחזיר את טראנקס מהעתיד לציר זמן אחר בעתיד, בנקודה שבה זאמאסו טרם מהווה איום.

סאגת הישרדות היקום[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר שטראנקס מהעתיד עוזב את ציר הזמן בהווה, מקיימים זנו מההווה וזנו מהעתיד טורניר רב-יקומי בשם טורניר העוצמה (力の大会, צִ'יקַארַה נוֹ טַאיקַאִי) . לאור עצתו של גוקו, הטורניר מארח צוותי לוחמים המגיעים משמונה מתוך שנים עשר היקומים. עם זאת, הטורניר הופך להיות מאבק הישרדותי של כל אחד מהיקומים לאחר ששני המלכים מחליטים כי היקומים שנציגיהם יפסידו בטורניר - היקום ממנו מגיעים יימחק. צוות הלוחמים של יקום מס' 7 מונה את גוקו, וג'יטה, גוהאן, קרירין, אנדרואיד 17, אנדרואיד 18, מאסטר רושי, פיקורו, טנשינהאן ופריזה - המוחזר לחיים באופן זמני כדי להילחם בטורניר. הטורניר מתקיים במתכונת קרב אחד מרובה משתתפים (באטל רויאל) במשך כ-48 דקות (לפי שעון כדור הארץ), כאשר מטרת הצוותים להוציא מהזירה את חברי הצוותים האחרים ובתום הזמן היקום עם מספר השורדים המרבי מנצח. כשכלל הלוחמים מאותו יקום מוצאים מהזירה, היקום שלהם נמחק על כל תושביו כולל הם בעצמם. ליקום צוות הלוחמים של יקום מס' 7 חייב להילחם בין היתר כנגד לוחמים חזקים מהיקומים האחרים - כמו הלוחם ג'ירן מיקום מס' 11, חבר בשלישיית "לוחמי הגאווה" (Pride Troopers). במהלך הקרב, גוקו משיג צורת אל חדשה בשם אולטרה אינסטינקט (身勝手の極意, מִיגַּאטה נוֹ גוֹקוּי), אשר מגבירה את הכוח והמהירות שלו ומאפשרת לו לתקוף ולהגן באופן סימולטני. הטורניר מסתיים כשגוקו ופריזה מוציאים את ג'ירן מהזירה יחד עם עצמם, מה שמותיר את אנדרואיד 17 כשורד האחרון בזירה ומכתיר את יקום מס' 7 כמנצח בתחרות. אנדרואיד 17 זוכה במשאלה אחת מכדורי הסופר דרגון בול, ומנצל אותה כדי להחזיר לחיים את כל היקומים על תושביהם שהושמדו במהלך הטורניר. בסוף הטורניר נחשף כי מלכי הזנו ציפו מראש שהמשאלה האחרונה בטורניר תהיה החייאת כלל היקומים שהושמדו, כשאם המשאלה הייתה מנוצלת למטרה אנוכית אחרת - הם היו מוחקים מקיום גם את היקום הזוכה. כהוקרה על מאמציו של פריזה בטורניר, פריזה מוחזר לחיים באופן קבוע וחוזר לבנות את צבאו. גוקו וחבריו חוזרים לחיי היום-יום בכדור הארץ. במהלך קרב אימון מול וג'יטה, גוקו חושף כי לא יכול להפעיל את צורת האולטרה אינסטינקט פעם נוספת. גוקו ו-וג'יטה מתחייבים להיות יותר חזקים.

במקביל, פוגשים גוקו ווג'יטה בסאיאני רב-עוצמה עם כמות חריגה של כוח, אשר גויס לצבאו של פריזה. זהו ברולי, שכוחותיו מתפרצים בשעה שבה הוא נתון לזעם בלתי נשלט, אך גוקו ווג'יטה מתמזגים על מנת להביסו ואכן מצליחים לגבור עליו, למורת רוחו של פריזה. גוקו לאחר מכן מתיידד עם ברולי. אלו למעשה אירועי הסרט דרגון בול סופר: ברולי, ומתומצתים בקצרה בצ'אפטר 42 של המאנגה וכן באחד מפרקי הבונוס של סאגת אסיר הפטרול הגלקטי.

סאגת אסיר הפטרול הגלקטי[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר טורניר העוצמה, מגויסים גוקו ווג'יטה אל הפטרול הגלקטי על מנת להתמודד עם אסיר בשם מורו, מכשף רב-עוצמה שתחביבו הוא בליעת אנרגיה של כוכבי לכת, אשר ברח מהכלא הגלקטי. לפני 10 מיליון שנים, מורו גרם כמעט לחורבן היקום, אך נכלא על ידי הקאיושין העליון לפני 10 מיליון שנים. מסיבה זו מגויס גם מאג'ין בו השמן, שבלע את הקאיושין העליון לפני 5 מיליון שנים, על מנת לנסות ולעורר את השפעתו של הקאיושין העליון ולהסתייע בה כנגד מורו.

סאגת גראנולה השורד[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקדימון של הסדרה עלה לאוויר ב-14 ביוני 2015, לאחר פרק 157 של קורי ועיצוב קונספט דמויות" של סדרת האנימה החדשה בבימויו של קימיטושי צ'יוקה.[3] אחד ממפיקי הסדרה, אטסושי קידו, עבד בעבר לפרק זמן קצר על דרגון בול Z במהלך סאגת פריזה, בעוד מפיק אחר של הסדרה, אוסאמו נוזאקי, אמר שהיה מעריץ של הסדרה עוד בילדותו.[5] המדבבת היפנית, מאסאקו נוזאווה, שדיבבה בסדרות הקודמות בזיכיון את הדמויות של גוקו, גוהאן וגוטן - ממשיכה לדובב אותן גם בסדרה זו,[3] בנוסף למדבבים מקוריים רבים אחרים. עם זאת, עקב סיבות רפואיות - תפקידו של ג'וג'י יאנאמי כמלך קאיו הועבר לנאוקי טאטסוקה החל מפרק 12 ללא מגבלת זמן. קואיצ'י יאמאדרה ומאסאקזו מוריטה חזרו לשחק את בירוס ואת וויס, בהתאמה. ב-19 בינואר 2018, נחשף כי האנימה קיטארו תשודר במקום דרגון בול סופר החל מ-1 באפריל 2018 ולכן דרגון בול סופר תסתיים ב-25 במרץ 2018.

הקדימון של הסדרה עלה לאוויר ב-14 ביוני 2015, לאחר פרק 157 של דרגון בול קאי. ביום למחרת, התמונה הפרסומית הראשית ל"דרגון בול סופר" נוספה לאתר הרשמי של הזיכיון וחשפה שתי דמויות חדשות, שמאוחר יותר פורסמו גם שמותיהן: שאמפה (シャンパ) וואדוס (ヴァドス), בהתאמה. קדימון מורחב בן 32 שניות הכולל את הדמויות החדשות הועלה לאתר הסדרה הרשמי ב-26 ביוני.

הסדרה תדובב לאנגלית ותשודר לראשונה בשפה זו בערוץ Toonami בדרום מזרח אסיה ובהודו בשנת 2016. הסדרה משודרת בערוץ ניקלודיאון בדיבוב לעברית החל מ-1 בספטמבר.

מוזיקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

נוריהיטו סומיטומו, המלחין של הסרטים "קרב האלים" ו"תחייתו של פריזה", ממשיך את עבודתו כמלחין גם בסדרה דרגון בול סופר.[6] פסקול מקורי לאנימה יצא לאור בפורמט CD על ידי ניפון קולומביה ב-24 בפברואר 2016.[7]

שיר הפתיח הראשון של סדרה הוא "צ'וזטסו דינמיק!" ‏(超絶☆ダイナミック!, בעברית: "דינמיקה מצוינת!") בביצועו של קאזויה יושיאי מלהקת The Yellow Monkey. מילות השיר נכתבו על ידי יוקינוג'ו מורי שכתב בעבר גם מספר שירים לסדרה דרגון בול.[8] שיר הסיום הראשון, החל מפרק 1 ועד פרק 12, הוא "Hello Hello Hello" ‏ (‎ハローハローハロー הַארוֹ הַארוֹ הַארוֹ, בעברית: "שלום שלום שלום") בביצוע להקת הרוק היפנית Good Morning America. שיר הסיום השני החל מפרק 13 ועד פרק 25 הוא "Starring Star" ‏(スターリングスター סוּטַארִינְגוּ סוּטַה, בעברית: "כוכב מככב") בביצוע להקת Key Talk.[9] שיר הסיום השלישי החל מפרק 26 הוא "אוּסוּבֵּנִי" (紅, בעברית: "ורוד בהיר"), שנמשך עד פרק 36. מפרק 37, שיר הסיום הוא Forever Dreaming של להקת Czecho No Republic.

ביקורת[עריכת קוד מקור | עריכה]

רבים ביקרו את הסדרה על כך שבין פרקים 5 ל-24 (ואף מספר פרקים לאחר מכן) הוצגה אנימציה באיכות ירודה. בהמשך הסדרה, קיבלה ביקורות חיוביות לאור שיפור באנימציה.

שידור הסדרה בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר פורטוגל, ישראל הייתה המדינה השנייה בעולם שחברת הפקה ממנה רכשה את זכויות הדיבוב של דרגון בול סופר.[דרוש מקור] הסדרה דובבה לעברית ושודרה לראשונה ב-1 בספטמבר 2016[דרוש מקור] בערוץ ניקלודיאון אשר קנה את זכויות הסדרה. למרות השנים הרבות שעברו מאז השידור של הסדרות הקודמות בזיכיון והמעבר לערוץ ניקלודיאון, צוות הדיבוב המקורי רובו ככולו נשמר.

באמצע טורניר העוצמה מההווה והעתיד הופסק שידור הסדרה בפרק 104 בשל איכות הדיבוב הירודה והתרשלות של מפיקים ובמאים .[10]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ "Dragon Ball Super TV Anime Debuts on July 5". Anime News Network. 4 ביוני 2015. נבדק ב-4 ביוני 2015. {{cite web}}: (עזרה)
  2. ^ 作品情報 [Credits] (ביפנית). Toei Animation. נבדק ב-17 באוגוסט 2015. {{cite web}}: (עזרה)
  3. ^ 1 2 3 "Dragon Ball Gets 1st New TV Anime in 18 Years in July". Anime News Network. 28 באפריל 2015. נבדק ב-28 באפריל 2015. {{cite web}}: (עזרה)
  4. ^ 第3話 - 夢の続きはどこだ!? 超サイヤ人ゴッドを探せ!(פרק מס' 3: "איפה המשך החלום?! למצוא את הסופר סאיין אל"), באתר טואי אנימציה, ‏2015-07-09 (ביפנית)
  5. ^ "Toei Animation Begins Production on Dragon Ball Super" (PDF) (Press release). Tokyo: Toei Animation. 28 באפריל 2015. אורכב מ-המקור (PDF) ב-2015-05-13. נבדק ב-9 במאי 2015. {{cite press release}}: (עזרה)
  6. ^ Seeto, Damian (31 במאי 2015). "Composer Returns To Score Dragon Ball Super TV Series". attackofthefanboy.com. נבדק ב-27 במאי 2015. {{cite web}}: (עזרה)
  7. ^ "日本コロムビア | ドラゴンボール超 オリジナルサウンドトラック". 日本コロムビア | ドラゴンボール超 オリジナルサウンドトラック. נבדק ב-2016-03-07.
  8. ^ "Kazuya Yoshii, Good Morning America to Perform Theme Songs For Dragon Ball Super". Anime News Network. 19 במאי 2015. נבדק ב-24 בינואר 2016. {{cite web}}: (עזרה)
  9. ^ "VIDEO: KEYTALK Performs New ED Song for "Dragon Ball Super"". Crunchyroll. 1 באוקטובר 2015. נבדק ב-24 בינואר 2016. {{cite web}}: (עזרה)
  10. ^ ברק חננאל, קובי ליקורמן, דרגון בול סופר (2016–2018), באתר www.ishim.co.il, ‏2018