דרום-מזרח אסיה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Incomplete-document-purple.svg
יש להשלים ערך זה: בערך זה חסר תוכן מהותי.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.
מדינות דרום-מזרח אסיה
חוף טרופי במלזיה.

דרום-מזרח אסיה: אזור ביבשת אסיה הכולל 11 מדינות ביבשת ובאיים הסמוכים לה. המדינות שוכנות לחופי האוקיינוס השקט. המושג "דרום-מזרח אסיה" נטבע במאה ה-20.

המדינות בחלק היבשתי הן:

מדינות האיים הן:

השטח של דרום-מזרח אסיה הוא ארבעה מיליון וחצי קמ"ר. בשנת 2017 מנתה אוכלוסייתה 623,000,000 נפש, כחמישית מהם באי האינדונזי ג'אווה. המדינה הגדולה ביותר בשטחה ובאוכלוסייתה בדרום-מזרח אסיה היא אינדונזיה; הקטנה ביותר בשטחה היא סינגפור, ובכמות האוכלוסייה - ברוניי.

ארצות דרום-מזרח אסיה מאוגדות במסגרת כלכלית ופוליטית אזורית: איגוד מדינות דרום-מזרח אסיה (ASEAN).

כלכלה[עריכת קוד מקור | עריכה]

במשך ההיסטוריה דרום-מזרח אסיה היווה מרכז סחר חשוב מאוד, בזכות המשאבים והסחורות שמקורן באזור זה (במיוחד תבלינים). בתחילה, סחר התבלינים פותח על ידי סוחרים הודיים וערבים, אך במהרה גם סוחרים אירופיים החלו להתעניין בפוטנציאל של האזור. בתחילה הגיעו הספרדים והפורטוגזים, ולאחר מכן ההולנדים ולבסוף הבריטים והצרפתים. העצמת האינטרסים הובילה לסיפוח שטחים על ידי המעצמות האירופיות- הולנד השתלטה על אינדונזיה, הממלכה המאוחדת השתלטה על מלזיה, ספרד וארצות הברית השתלטו על הפיליפינים.

כיום, אינדונזיה היא הכלכלה החזקה ביותר באזור, והיא החברה היחידה בפורום ה-G-20.

דמוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

נכון לשנת 2013, בדרום-מזרח אסיה מתגוררים בערך כ-625 מיליון נפש. המדינה המאוכלסת ביותר היא אינדונזיה, עם אוכלוסייה של יותר מרבע מיליארד בני אדם (ובכך מהווה המדינה הרביעית בגודלה בעולם). התפלגות הדתות מגוונת מאוד ומשתנה בין מדינה למדינה. אינדונזיה היא מדינה מוסלמית (המדינה המוסלמית הגדולה בעולם). בניגוד לכך, בודהיזם הוא הדת הדומיננטית בווייטנאם, תאילנד, לאוס, קמבודיה, בורמה וסינגפור. הנצרות היא הדומיננטית בפיליפינים, במזרח אינדונזיה, מזרח מלזיה ומזרח טימור. בפיליפינים נמצאת האוכלוסייה הקתולית הגדולה ביותר באסיה

טבע ואקלים[עריכת קוד מקור | עריכה]

כוחים ענקיים מסתובבים באי קומודו.

דרום-מזרח אסיה מאופיינת באקלים טרופי ויערות גשם סבוכים, המהווים בית גידול לבעלי חיים רבים. טורפי-העל באזור הם תנין הים, הטיגריס, הנמר, דובים, כוח ענק (דרקון קומודו) ונחשי פיתון בורמזי ופיתון מרושת וקוברה מלכותית גדולים. מלבד תנין הים - הזוחל הגדול ביותר כיום - ישנם באיים עוד מספר מיני תנינים, אך רובם נתונים בסכנת הכחדה. גם כמה עופות דורסים גדולים מאוד באזור כמו עיט קופים פיליפיני, עיטם לבן חזה או אוח יערות.

בים המקיף את היבשת והאיים נמצאות שוניות אלמוגים רחבות, המהוות בית גידול למינים רבים, בהם דגים, כרישים, חלזונות ימיים (עם מגוון קונכיות מרשים) וחסרי חוליות אחרים.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אזורים גאוגרפיים באסיה
North Asia (orthographic projection).svg
צפון אסיה
Central Asia (orthographic projection).svg
מרכז אסיה
Western Asia (orthographic projection).svg
דרום-מערב אסיה
South Asia (orthographic projection) without national boundaries.svg
דרום אסיה
East Asia (orthographic projection).svg
מזרח אסיה
Southeast Asia (orthographic projection).svg
דרום-מזרח אסיה
אזור גאוגרפי, או לחלופין, היסטורי:
Far east1.png
המזרח הרחוק
LocationAsia.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא גאוגרפיה של אסיה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.