דרוקסלנד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
דרוקסלנד
Druksland
מידע כללי
צייר מיכאל דרוקס
תאריך יצירה 1975
טכניקה וחומרים אופסט
ממדים בס"מ
אורך 59.5 ס"מ
רוחב 42 ס"מ
נתונים על היצירה
מפעל מייצר Steendrukkerij de jong & co, הילפרסום (Hilversum), הולנד
מיקום מוזיאון ישראל (B98.0822); מוזיאון ויקטוריה ואלברט (E.3010-2007); אוסף המשכן לאמנות ע"ש חיים אתר; אוסף מוזיאון חיפה לאמנות (ICMS-HMA-4138-78); אוסף מוזיאון תל אביב לאמנות; אוסף גלריה יאיר

"דרוקסלנד" (1975) הוא הדפס שיצר האמן הישראלי מיכאל דרוקס ומתאר דיוקן עצמי סמלי של האמן, המעוצב כמפה.

תיאור[עריכת קוד מקור | עריכה]

ההדפס "דרוקסלנד" נוצר בין השנים 1975-1974, תקופה בה התגורר האמן בהולנד. היא נוצרה בטכניקה של הדפס אופסט צבעוני והודפסה במהדורה של 200 עותקים בסדנת הדפס בשם "Steendrukkerij de jong & co", שפעלה בעיר הילפרסום (Hilversum) שבהולנד. גובה הגיליון הוא 59.5 ס"מ ורוחבו הוא 42 ס"מ.

העבודה שייכת לסדרת הדפסים שנקראה "גאוגרפיה גמישה (האטלס שלי)" והיא מעוצבת בצורה של מפה טופוגרפית. בתוך מסגרת המפה, המכילה מקרא, מופיעה שם העבודה בשפה האנגלית. כותרות המשנה מציינות את התאריך ה-15 בינואר 1974 בשעה 11:30 בבוקר ומציגות את המפה כתיאור "פיזי וחברתי (Physical and Social)".

במרכז המפה משורטט דיוקן של דמות גבר המעוצבת כסדרה של קווי רכס או גובה, היוצרים תלת-ממד. הראש מוצג על רקע בצבע תכלת, כמעין חצי אי. דרוקס ציין במפה כמה אזורים בטקסט ובהם "Occupied Territory" ('שטח כבוש' או 'תפוס'), "Right Drucks" ( ימין דרוקס') ו"Left Drucks" ( שמאל דרוקס). בנוסף, מצוינים בה מקומות הקשורים לביוגרפיה של האמן. אחת מן הנקודות הללו, לדוגמה, היא "Baruch's Point" ('נקודת ברוך'), המהווה מחווה לאדם ברוך.

העבודה הוצגה בתערוכות רבות בישראל. עותקים שלה נמצאים באוספי מוזיאון ישראל, מוזיאון חיפה לאמנות, מוזיאון ויקטוריה ואלברט ובאוסף המשכן לאמנות ע"ש חיים אתר.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]