דרך ללא מוצא (סיפור קצר)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ערך מחפש מקורות
רובו של ערך זה אינו כולל מקורות או הערות שוליים, וככל הנראה, הקיימים אינם מספקים.
אנא עזרו לשפר את אמינות הערך באמצעות הבאת מקורות לדברים ושילובם בגוף הערך בצורת קישורים חיצוניים והערות שוליים.
אם אתם סבורים כי ניתן להסיר את התבנית, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
ערך מחפש מקורות
רובו של ערך זה אינו כולל מקורות או הערות שוליים, וככל הנראה, הקיימים אינם מספקים.
אנא עזרו לשפר את אמינות הערך באמצעות הבאת מקורות לדברים ושילובם בגוף הערך בצורת קישורים חיצוניים והערות שוליים.
אם אתם סבורים כי ניתן להסיר את התבנית, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
דרך ללא מוצא
Blind Alley
מידע כללי
מאת אייזק אסימוב עריכת הנתון בוויקינתונים
שפת המקור אנגלית עריכת הנתון בוויקינתונים
סוגה מדע בדיוני
הוצאה
תאריך הוצאה מרץ 1945 עריכת הנתון בוויקינתונים
תאריך הופעה ראשונה מגזין Astounding Science Fiction גיליון מרץ 1945
סדרה
סיפור קודם אבן בשחקים עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

דרך ללא מוצא (באנגלית: Blind Alley) הוא סיפור מדע בדיוני קצר מאת אייזק אסימוב. הסיפור הופיע לראשונה בגיליון מרץ 1945 של Astounding Science Fiction, ותורגם לעברית בשנת 2011 בספר כתבי אייזק אסימוב כרך 3.

אסימוב השתמש בניסוח בירוקרטי ארוך ומפותל בתזכירים הרבים שהוא שילב בתוך הסיפור; ניסוח זה התבסס על הניסוח שהיה בשימוש הצי האמריקאי, שהעסיק את אסימוב בזמן כתיבת הסיפור.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

האימפריה הגלקטית העבירה את הפריטים המעטים שנותרו מגזע חייזרי מכוכב הלכת הגוסס שלהם למקום נעים יותר בשם צפאוס-18 (על כן החייזרים כונו צפאוסים). הכוכב הוא שילוב של גן חיות, מעבדה ושמורת טבע של היצורים. המדענים החוקרים את הצפאוסים חלוקים בדעותיהם בשאלה האם צריך להתייחס אליהם כמו אל חיות או כמו אל יצורים תבוניים, אך הם מסכימים כי הצפאוסים נמצאים בסכנת הכחדה משום שהם הפסיקו להתרבות. מנהיג הצפאוסים אומר לבני האנוש כי לגזעו אין תקווה ואין לו בשביל מה לחיות מאחר שבני האנוש כבשו כבר את כל החלל ושולטים בחיי הצפאוסים, לכן הם החליטו להפסיק את התרבותם ולהביא להכחדת גזעם.

המנהל האזרחי על צפאוס-18, מנסה לעזור ליצורים באמצעות הידע המעמיק שלו על הבירוקרטיה של האימפריה. על ידי הגשת דוחות, ועידוד אחרים להגשת דוחות, הוא מארגן צי של כמאתיים חמישים ספינות המספקות מטען עדין לצפאוסים. הוא חושד בכך שהצפאוסים מסוגלים לקרוא מחשבות, ומנסה לשדר להם את תוכניותיו שהצפאוסים ישתלטו על הספינות, ויטוסו אל ענני מגלן שם הם יחיו על עולם משלהם. לאחר בריחת הצפאוסים המנהל יוצא נקי מאשמה בשל התפתלות בירוקרטית מסובכת שעשה.

קשר לסדרת המוסד[עריכת קוד מקור | עריכה]

המצב של הצפאידים בגלקסיה הנשלטת על ידי בני אדם דומה לגורל הצפוי לבני האדם באחד הסופים האפשריים של קץ כלזמן. עם זאת בסיפור דרך ללא מוצא יש סוף שונה - הצפאידים גונבים חלליות וטסים לענני מגלן שם הם יחיו חיים עצמאיים.

בסדרת המוסד נאמר כי אף חללית של בני אדם לא נכנסה לענני מגלןגלקסיית אנדרומדה או גלקסיות רחוקות אחרות. לא ידוע אם אסימוב התכוון לקשור בין הסדרה לסיפור דרך ללא מוצא.