דרכי נועם (רשת מוסדות חינוך)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
לוגו הישיבה

דַרְכֵי נֹעַם היא רשת חינוך דתית לאומית בפתח תקווה, מהגן ועד ישיבה תיכונית ואולפנה לבנות.

הקמת הרשת[עריכת קוד מקור | עריכה]

עד תחילת שנות ה-80 של המאה ה-20 למדו רוב ילדי הציבור הדתי לאומי בפתח תקווה במסגרת החינוך הממלכתי דתי הרשמי ומיעוטם בבית הספר "שארית ישראל" של החינוך העצמאי החרדי. עם התגברות הזרם התורני בקרב הציבור הדתי בכלל, ובפתח תקווה בפרט, נוצר רצון ליצירת מסגרת חינוכית שתתאים לערכים של ציבור זה.

בשנת תשמ"ב (1982) יזמה קבוצת הורים בפתח תקווה את פתיחת בית הספר, למרות התנגדות הרשויות. משרד החינוך נאבק בתחילה בבית הספר ונשלחו שוטרים לבתיהם של ההורים ששלחו את ילדיהם לבית הספר, בטענה שהם מפירים את חוק חינוך חובה. את המאבק ניהלו שלמה שפירא, יוסף שמשי ומאיר פלהיימר, ראשי העמותה בהקמתה.

למרות זאת בית הספר המשיך בפעילותו ובשנה השנייה הוקמו כיתות נפרדות לבנים ולבנות. בשנים הראשונות נדד בית הספר. לאחר שהמחזור הראשון סיים את כיתה ח' נפתחה אולפנה עבור הבנות המסיימות. המחזור השלישי של הבנים ייסד את הישיבה התיכונית.

רשת החינוך מוגדרת כ"מוסד מוכר שאינו רשמי" במשרד החינוך.

במהלך השנים נתגלעו מחלוקות, ומהרשת התפצלה קבוצה שהקימה את בית הספר למרחב. בהמשך הוקם גם בית הספר דעת מבינים.

בית הספר היסודי[עריכת קוד מקור | עריכה]

בית הספר היסודי התחיל את דרכו במבנה קטן ברחוב המורים (בהנהלת הרב צבי שינובר מישיבת נחלים והרב יוסף שמשי) נדד בעוד מספר מקומות וכעבור שנתיים עבר למבנה בכפר אברהם. כעבור שנים מעטות עבר לשכונת שעריה. בשנת 2005 עבר לרחוב אבי אורן למבנה חדש שהיה שייך בעבר לתיכון הדתי "במעלה".

מנהל בית הספר הראשון היה הרב אבי גרנביץ'. בהמשך פרש מתפקידו בעקבות ויכוח עם הנהלת העמותה והקים את בי"ס למרחב. במקומו מונה דניאל אורגלר, שנפטר בשנת 1997. הוא הוחלף על יד סגנו נפתלי מלאכי, שכיהן כמנהל עד 2005. כיום מנהל בית הספר הוא הרב חגי אונגר.

בית הספר מונה כ-700 ילדים.

לקראת פתיחת שנת הלימודים תש"ע (2010) התפרסם כי בית הספר מתנגד לקליטת תלמידים מבני קהילת יוצאי אתיופיה. כיום ישנם תלמידים יוצאי אתיופיה בכיתות בית הספר (אך מספרם מועט).

הישיבה התיכונית[עריכת קוד מקור | עריכה]

הישיבה שוכנת כיום ברחוב צה"ל בשכונת כפר גנים, בסמוך למיקום ההיסטורי של קיבוץ גבעת השלושה. בראשות הישיבה עומד הרב משה רפאל מן. מנהלי התיכון הם איילת פילבר והרב יעקב שנייד. בראש חטיבת הביניים עומד הרב דורון אייזנטל. בעבר נמסר בה שיעור קבוע מאת הרב יגאל לרר - אב"ד פתח תקווה ור"מ בישיבת מרכז הרב.

הישיבה מארגנת מדי שנה זכר לשמחת בית השואבה, במוצאי יום טוב הראשון של סוכות. לאירוע זה מגיעים גם בוגרים ואורחים נוספים.

בשנת ה'תשע"ה זכה איל מטס, תלמיד כיתה י', בחידון התנ"ך העולמי.

האולפנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

האולפנה קיימת משנת 1990. שכנה בעבר במספר מקומות וכיום מקומה ברחוב הרב מימון 4 בשכונת אחדות בעיר.

הרב יוסף יעקובי שימש כראש האולפנה עד שנת 2007 - תשס"ז. אחריו מילאו את התפקיד הרב אמיר ורד והגב' אסתר קיזלשטיין. כיום משמשת כראש האולפנה גילה שרים.

האולפנה מונה כ-400 בנות.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]