תהילים צ"ג

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף ה' מלך גאות לבש)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
פסוקי מזמור תהילים צ"ג
ה' מָלָךְ גֵּאוּת לָבֵשׁ

א ה' מָלָךְ גֵּאוּת לָבֵשׁ לָבֵשׁ ה' עֹז הִתְאַזָּר אַף תִּכּוֹן תֵּבֵל בַּל תִּמּוֹט:
ב נָכוֹן כִּסְאֲךָ מֵאָז מֵעוֹלָם אָתָּה:
ג נָשְׂאוּ נְהָרוֹת ה' נָשְׂאוּ נְהָרוֹת קוֹלָם יִשְׂאוּ נְהָרוֹת דָּכְיָם:
ד מִקֹּלוֹת מַיִם רַבִּים אַדִּירִים מִשְׁבְּרֵי יָם אַדִּיר בַּמָּרוֹם ה':
ה עֵדֹתֶיךָ נֶאֶמְנוּ מְאֹד לְבֵיתְךָ נַאֲוָה קֹדֶשׁ ה' לְאֹרֶךְ יָמִים:

ה' מָלָךְ גֵּאוּת לָבֵשׁ הוא שיר של יום שישי, פרק צ"ג מספר תהילים (פרק צ"ד במספור של תרגום השבעים), ופותח במילים אלה. הפרק הוא אחד משלושה מזמורי תהילים המתחילים במילים ה' מָלָךְ[1].

מדרש רבה לפרשת בשלח קושר את מזמור צ"ג לשירת הים, ובכך מסביר את הסיבה להמלכת הקב"ה, שמצוינת בתחילת המזמור:

אָז יָשִׁיר מֹשֶׁה, הדא הוא דכתיב (תהלים, צ"ג, ב'): נכון כסאך מאז. אמר רבי ברכיה בשם רבי אבהו: אף על פי שמעולם אתה, לא נתיישב כסאך, ולא נודעת בעולמך, עד שאמרו בניך שירה. לכך נאמר: נכון כסאך מאז.

משל למלך שעשה מלחמה ונצח, ועשו אותו אגוסטוס (קיסר, ירום הודו), אמרו לו: עד שלא עשית המלחמה היית מלך, עכשיו עשינוך אגוסטוס, מה יש כבוד בין המלך לאגוסטוס? אלא המלך עומד על הלוח, ואגוסטוס יושב.

כך אמרו ישראל: באמת עד שלא בראת עולמך היית אתה, משבראת אותו, אתה הוא אלא כביכול עומד, שנאמר (חבקוק, ג', ו'): עמד וימודד ארץ, אבל משעמדת בים ואמרנו שירה לפניך, באז נתיישבה מלכותך, וכסאך נכון, הוי: נכון כסאך מאז, באז ישיר.

הסבר: קיימות דרגות במלוכה, והמלך שדרגתו פחותה, עומד בפני המלך הבכיר היושב על כסאו. בזמן הבריאה, הקב"ה, כביכול עמד, שנאמר: "עָמַד וַיְמֹדֶד אֶרֶץ", אך בזמן שנאמרה שירת "אָז יָשִׁיר", וכל בני האדם, הכירו בגדולתו, מלכותו של הקב"ה כביכול השתדרגה שנאמר: "נָכוֹן כִּסְאֲךָ מֵאָז". ממתי נכון כסאך? מ"אָז יָשִׁיר מֹשֶׁה".

ביאור המזמור[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ פרק צ"ז מתחיל במילים: "ה' מָלָךְ תָּגֵל הָאָרֶץ יִשְׂמְחוּ אִיִּים רַבִּים:", ופרק צ"ט מתחיל במילים: "ה' מָלָךְ יִרְגְּזוּ עַמִּים יֹשֵׁב כְּרוּבִים תָּנוּט הָאָרֶץ:"