האוונג'רס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף האוונג'רס החדשים)
האוונג'רס
Avengers
קבוצת האוונג'רס, כפי שהופיעה על עטיפת החוברת Avengers Vol.5 #1 מדצמבר 2012, אמנות מאת כריסטופר הייסטינגס.
קבוצת האוונג'רס, כפי שהופיעה על עטיפת החוברת Avengers Vol.5 #1 מדצמבר 2012, אמנות מאת כריסטופר הייסטינגס.
סוג קבוצת גיבורי-על
הוצאה לאור מארוול קומיקס
הופעה ראשונה The Avengers #1
(ספטמבר 1963)
יוצרים סטן לי
ג'ק קירבי
מידע
סטטוס פעיל
בסיס מגדל האוונג'רס
אחוזת האוונג'רס
חברוּת בקבוצה

הקבוצה הראשית:
הפנתר השחור (מנהיג), קפטן אמריקה, תור, קפטן מארוול, גוסט ריידר, בלייד, הענקית הירוקה


אוונג'רס החוף המערבי

הוקאיי (קייט בישופ), הוקאיי (בארטון), ילד מארוול, מיס אמריקה, גוונפול, קיד אומגה, אלוי, פיוז


אולטימייטס (ארץ-616)

קפטן מארוול, הפנתר השחור, ספקטרום, מיס אמריקה, מארוול הכחול


אולטימייטס (ארץ-1610)
קפטן אמריקה, איירון מן, תור, הענק הירוק, האיש הענק, הלפיד האנושי, ספיידרוומן, איירונהארט
חברוּּת לשעבר בקבוצה

קפטן אמריקה, איירון מן, איש הנמלה, איירון פיסט, איש הנמלה השני, איש הנמלה השלישי, אקו, ג'וקסטה, דוקטור סטריינג', דרדוויל, האישה הבלתי-נראית, האלמנה השחורה, הדבר, מריה היל, היפריון, הלקאט, הענק האדום, הצרעה, ויז'ן, וולברין, וור משין, חיה, חייל החורף, טיגריס לבן, יונדו, כוכב אש, יילוג'אקט, מון נייט, מונדרגון, מוקינגבירד, מייג'ור ויקטורי, מיסטר פנטסטיק, מנטיס, נאמור, נובה (ריצ'רד ריידר), נובה (סם אלכסנדר), סאנדמן, סאן-ספוט, סוכנת 13, סטארהוק, סטורם, ספיידרמן העליון, פלקון, קוואזר, קווייק, קפטן בריטניה, קפטן יוניברס, קפטן מאר-וול, קריסטל, תור

(ראו פירוט בהאוונג'רס - דמויות)

האוונג'רסאנגלית: The Avengers, בעברית: "הנוקמים") היא קבוצה בדיונית של גיבורי-על המופיעה בחוברות הקומיקס ביקום מארוול קומיקס. הקבוצה הופיעה לראשונה בחוברת The Avengers #1 מספטמבר 1963, ונוצרה על ידי הכותב סטן לי והמאייר ג'ק קירבי.

הקבוצה כוללת את הדמויות החזקות והפופולריות ביותר של החברה, בדומה לליגת הצדק של החברה המתחרה, DC קומיקס. במקור היא כללה את איירון מן, הענק הירוק, תור, איש הנמלה והצרעה. קפטן אמריקה הצטרף בחוברת מספר 4, לאחר שהתגלה קפוא בקרח והוחיה מחדש. רשימת החברים המשתנה ללא הרף נותרה אבן היסוד של הקבוצה, ונושא מרכזי אחד משותף לכולם - האוונג'רס נלחמים ביריבים שאותם אף גיבור-על בודד אינו יכול להביס. הקבוצה, שמפורסמת בעקבות אמרת הכנף וקריאתה לקרב "אוונג'רס, התאספו!" ("!Avengers, Assemble") כללה בני אדם, מוטאנטים, רובוטים, אלים, חייזרים, ישויות על-טבעיות ואף נבלי-על לשעבר שחזרו למוטב.

הקבוצה הופיעה במגוון עיבודים אחרים כמו סדרות טלוויזיה ואנימציה, סרטי אנימציה וסרטי קולנוע בלייב אקשן. סרט "הנוקמים" משנת 2012 הפך לשובר קופות וגרף הכנסות של למעלה מ-207 מיליון דולר בסוף השבוע הראשון להקרנתו. סרט ההמשך "הנוקמים: עידן אולטרון" יצא לאקרנים בשנת 2015. לאחר מכן, רוב קבוצת הנוקמים הופיעה בסרט "קפטן אמריקה: מלחמת אזרחים" משנת 2016. סרט המשך נוסף - "הנוקמים: מלחמת האינסוף" - יצא בשנת 2018 והיה לסרט גיבורי-העל הראשון שגרף הכנסות של למעלה מ-2 מיליארד דולר. סרט רביעי של קבוצת הנוקמים יצא ב-26 באפריל 2019, "הנוקמים: סוף המשחק", ועבר את רף ההכנסות של 2 מיליארד דולר באחד-עשר יום בלבד מאז תחילת הקרנתו. לפי אתר Box Office Mojo, ארבעת סרטי הנוקמים נמנים ברשימת עשרת שוברי הקופות בכל הזמנים.

היסטוריה פרסומית[עריכת קוד מקור | עריכה]

האוונג'רס החלו את דרכם בחוברת The Avengers #1 מספטמבר 1963 על ידי הכותב סטן לי והמאייר ג'ק קירבי. הסדרה המקורית החלה בהרצה דו-חודשית עד לחוברת מספר 6 (יולי 1964), ומאז מדי חודש עד לחוברת #402 (ספטמבר 1996). בשנת 1984 יצאה מיני סדרת כותרי המשך בשם West Coast Avengers ("האוונג'רס מהחוף המערבי", Avengers West Coast מחוברת #47), שהחלה בהרצה מלאה מאוקטובר 1985 עד ינואר 1994. כמו כן, בדצמבר 1987 יצאה סדרת כותרים בשם Solo Avengers ("האוונג'רס הבודדים", Avengers Spotlight מחוברת #21), שרצה עד ינואר 1991.

בין השנים 19962004, מארוול קומיקס שכתבה מחדש את כותרי הקבוצה שלוש פעמים: בשנת 1996 באירוע הקרוסאובר "הגיבורים נולדים מחדש" (בו השתתפו גם החוברות של קפטן אמריקה, איירון מן, ארבעת המופלאים ודוקטור דום בין היתר); כרך שני של יקום מקביל שפורסם למשך שנה בכתיבתו של רוב ליפילד ובאיורו של ג'ים ולנטינו (נובמבר 1996-נובמבר 1997), כאשר בחוברת האחרונה הגיבורים חזרו ליקום מארוול הרגיל.

הכרך השלישי פורסם למשך 84 חוברות מפברואר 1998 ועד אוגוסט 2004. מארוול שינתה את מיספור החוברות כדי שימשיך את רצף הסדרה המקורית (#500-503, ספטמבר-דצמבר 2004), עד להתפרקות הקבוצה במיני סדרה "האוונג'רס מתפרקים". בינואר 2005 החלה להתפרסם סדרת כותרים חדשה בשם האוונג'רס החדשים, בה הופיעה גרסה חדשה לקבוצה, ובעקבותיה הסדרות האוונג'רס העוצמתיים, "יוזמת האוונג'רס" וכן האוונג'רס האפלים. כרך רביעי של סדרת הכותרים החל בשנת 2010 ונמשך כ-88 חוברות עד להרצה המחודשת שעשתה החברה בעקבות אירועי "אוונג'רס נגד אקס-מן", והרצתו של כרך חמישי בדצמבר 2012.

ביוגרפיה בדיונית[עריכת קוד מקור | עריכה]

שנות השישים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ההרפתקה הראשונה של האוונג'רס הביאה את נקמתו של האל האסגרדי המרושע לוקי כנגד אחיו החורג תור. באמצעות אשליה, לוקי גורם לענק הירוק להשמיד מסילת רכבת ומסיט קריאה לעזרה של ריק ג'ונס לתור. בכך הוא מקווה שתור ילחם בענק הירוק. ללא ידיעתו, איש הנמלה, הצרעה ואיירון מן נענים לקריאת המצוקה. לאחר אי הבנה ראשונית, הם חוברים יחדיו ומביסים את לוקי. איש הנמלה מציין כי החמישה עובדים טוב יחדיו ומציע שהם יתאחדו לקבוצה - לה קוראת הצרעה "הנוקמים" משום שזה נשמע דרמטי.

חברי הקבוצה משתנים כמעט מיידית. איש הנמלה הופך החל מהגיליון השני לאיש הענק, והענק הירוק עוזב את הקבוצה עוד באותו גיליון לאחר שהוא מבין שחברי הקבוצה מפחדים מאישיותו הבלתי יציבה. האוונג'רס מרגישים אחראים למעשה ומנסים לאתר אותו, אך נלחמים נגד נאמור ומוצאים בסופו של דבר את גופו הקפוא של קפטן אמריקה ומחיים אותו. נקודה זו היא אבן הדרך ראשונה בהיסטוריה של הקבוצה. קפטן אמריקה הופך לחבר מן המניין במקום הענק הירוק ואחר כך למנהיגם בשטח. נבלי-על בהם נלחמים האוונג'רס בתקופה זו כוללים את אויבו של קפטן אמריקה מימי מלחמת העולם השנייה ברון זמו ואדוני הרשע שלו,[1] קאנג הכובש,[2] וונדר מן[3] שהצטרף מאוחר יותר והרוזן נפאריה.[4]

אבן הדרך השנייה הייתה כאשר כל חברי הקבוצה למעט קפטן אמריקה הוחלפו בשלושה נבלים לשעבר - הוקאיי, מכשפת השני וקוויקסילבר.[5] אף על פי שהיה חסר להם הכוח של הקבוצה הקודמת, הם הוכיחו את יעילותם והביסו נבלים כאמן החרבות,[6] פאוור מן המקורי[7] ודוקטור דום.[8] בהמשך מצטרפים אליהם מחדש האנק פים (האיש הענק, שמשנה את שמו מחדש לגוליית) והצרעה,[9] יחד עם הרקולס,[10] האביר השחור[11] והאלמנה השחורה,[12] אף על פי שהשניים האחרונים לא מצטרפים רשמית כחברים אלא מספר שנים לאחר מכן. תחת כתיבתו של רוי תומאס נוספו הפנתר השחור[13] וויז'ן.[14] בסיס הקבוצה עבר לאחוזת האוונג'רס בעיר ניו יורק, אותה סיפק הטייקון טוני סטארק. את האחוזה משרת אדווין ג'רוויס והיא מצוידת בטכנולוגיה חדישה ומשוכללת.

שנות השבעים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרפתקאות האוונג'רס חצו את גבולות כדור הארץ כאשר הקבוצה נלחמה במלחמה בין שני הגזעים החוצניים הקרי והסקרול, כפי שתואר ב"מלחמת קרי-סקרול", בה הופיע קפטן מאר-וול מגזע הקרי. הקבוצה גם מתפרקת באופן זמני כאשר אנשי הסקרול התחזו לקפטן אמריקה, תור ואיירון מן והשתמשו בסמכותם כדי לפרקה.[15]

ויז'ן ומכשפת השני מתאהבים, אך מערכת יחסיהם מהולה בעצב, כאשר ויז'ן מאמין כי הוא אינו אנושי ואין הוא ראוי לה. הכותב סטיב אנגלהארט הציג את דמותה של מנטיס, שהצטרפה לקבוצה יחד עם איש החרבות שחזר למוטב.[16] אנגלהארט מקשר את סיפור מקורה למלחמת קרי-סקרול בהרפתקה החורגת מגבולות הזמן ואשר מערבת את קאנג הכובש ואת אימורטוס המסתורי, שמתגלים כגרסת העבר והעתיד של אותה ישות. מנטיס מתבררת כ"מדונה השמיימית", שעתידה להוליד ישות אשר תציל את היקום. התגלה כי גופו האנדרואיד של ויז'ן לא נוצר בידי אולטרון, כי אם היה שייך ללפיד האנושי המקורי מתור הזהב, ג'ים האמונד. הוא ומכשפת השני מתחתנים בסוף סאגת "המדונה השמיימית".[17]

עם עזיבתו של אנגלהארט, הכותב ג'ים שוטר החל במלאכת הכתיבה מספר הרפתקאות הכוללות את "כלתו של אולטרון", "טרילוגיית נפאריה" ו"סאגת קורבאק", שבה מופיעים כל חברי האוונג'רס שהוצגו עד כה. חברים חדשים שהוצגו בתקופה זו כללו את חיה,[18] וונדר מן, פלקון (שותפו לשעבר של קפטן אמריקה) וגברת מארוול. שוטר הציג גם את דמותו של הנרי פיטר גייריק, קצין הקישור של האוונג'רס למועצה לביטחון לאומי של ארצות הברית.[19] גייריק הוא בעל דעות קדומות בכל הנוגע למוטאנטים ופועל ביד רמה ונוקשה, אשר מתעקש שהאוונג'רס ילכו לפי חוקי הממשלה או שיאבדו את הפריבילגיות שניתנו להם. הוא גם דורש שחברי הקבוצה יצומצמו לשבעה במספר וכי חובה לצרף את פלקון האפרו-אמריקני בהתאם לחוק העדפה מתקנת. הוקאיי מתנגד להחלטה זו, היות שבגלל צמצום מספר החברים הוא יוחלף בפלקון. פלקון מצידו לא מרגיש בנוח מהמצב שנוצר ומחליט לפרוש בעצמו. עד מהרה הוקאיי שב לקבוצה.

שנות השמונים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ההתפתחות העיקרית הראשונה שקרתה בשנות השמונים הייתה התמוטטותו הנפשית של האנק פים. השינויים הרבים שבחליפותיו ובזהויותיו הסודיות היוו סימפטומים למשבר זהות ולתסביך נחיתות. לאחר שהתעלל באשתו וכאשר לא הצליח לזכות באמונם של חברי הקבוצה, פים הופלל ונכלא.[20] בהמשך פתר הכותב רוג'ר סטרן בעיה זו, ניקה את שמו של פים והוכיח את חפותו.[21] הוא משלים עם הצרעה, אך הם מחליטים לחיות בנפרד.[22] דמותו פורשת מהלחימה בפשע, אם כי חוזרת מאוחר יותר.[23]

סטרן פיתח כמה עלילות חשובות, בהן "אולטימייט ויז'ן" (ויז'ן משתלט על כמה ממחשבי העולם בניסיון מעוות ליצור שלום עולמי),[24] היווסדותם של "האוונג'רס מהחוף המערבי",[25] "האוונג'רס תחת מצור" (ברון זמו השני ואדוני הרשע משתלטים על אחוזת האוונג'רס ופוצעים את ג'רוויס ואת הרקולס),[26] "מלחמה על האולימפוס" (זאוס, אביו של הרקולס, מאשים את האוונג'רס בפציעות של בנו ומביא אותם לאולימפוס למשפט)[27] ו"מתכת כבדה" (הסופר אדפטוידס של ארגון A.I.M מארגנים כמה רובוטים נבלים למתקפה כוללת על האוונג'רס).[28]

חברים חדשים בעשור זה כוללים בין היתר קפטן מארוול אפרו-אמריקנית בשם מוניקה רמבו, שהופכת למנהיגת הקבוצה,[29] הענקית הירוקה,[30] טיגרה,[31] נאמור,[32] סטארפוקס[33] ואשתו של הוקאיי מוקינגבירד.[25] האנק פים חוזר מפרישתו ומצטרף לאוונג'רס מהחוף המערבי. סטרן הציג את דמותה של נבלת-העל נביולה, שטענה כי היא נכדתו של תאנוס.[34] הצוות מתמקם זמנית באי מרחף על קו החוף של ניו יורק בחוברת #277 (מרץ 1987) לאחר שבמאורעות "האוונג'רס תחת מצור" האחוזה נפגעה קשות. הבסיס המרחף הוטבע באירוע הקרוסאובר "מעשים של נקמה" בחוברת #311 (דצמבר 1989).

שנות התשעים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הכותב ג'ון ביירן לקח על עצמו את מלאכת הכתיבה ושינה את פני הכותרים כך שחברי הקבוצה יהיו פעילים כאשר יזדקקו להם וככוח תיגבור אם לאו. בנוסף, הוא איחד את שתי הקבוצות לאחת, ולה שני בסיסים. עבודתו של ביירן כללה גם את שינוי דמותו של ויז'ן, אשר ילדיו ממכשפת השני הם לא יותר מאשר אשליה בלבד. אובדן ילדיה גורם למכשפת השני לאבד את שפיות דעתה, אם כי היא מחלימה ומצטרפת חזרה לקבוצה בהמשך. סיפור זה מגלה כי למכשפת השני יש גם כוחות לתימרון המציאות, מה שיביא מאוחר יותר למאורעות ה"כאוס" ו"האוונג'רס מתפרקים" משנת 2004. יכולת זו הובאה גם בסיפור "אפל יותר מארגמן" מכותר "האוונג'רס מהחוף המערבי" בחוברות #51-62 (נובמבר 1989-ספטמבר 1990). בנוסף, סוכני ממשלה מוציאים את ויז'ן מכלל פעולה בעקבות מעשיו ב"אולטימייט ויז'ן".

באירוע קרוסאובר נרחב בשם "מעשים של נקמה", שהחל מדצמבר 1989, הנבל לוקי מארגן בריחה מסיבית של נבלי-על מהכלא (דוקטור דום, מגנטו, הגולגולת האדומה, קינגפין, מנדרין והמכשף) במזימה להרוס את הקבוצה.

בין השנים 19851993 הייתה פריחה בשוק חוברות הקומיקס. בתקופה זו, ממשלת ארצות הברית ביטלה את אמנת האוונג'רס המאשרת לה לפעול בגבולות ארצות הברית בלבד בהסכם עם ברית המועצות ובאישור האומות המאוחדות. שוב, הקבוצה פוצלה לשתיים וכמה מחבריה נותרו ככוח עזר.

בוב האראס וסטיב אפטינג לקחו את הפיקוד על הכתיבה והציגו מקבץ עלילות יציבות של אותם חברי קבוצה. פיתוח הדמויות התמקד באביר השחור, סרסי, קריסטל, הרקולס, ויז'ן והאלמנה השחורה. הנבלים של אותה תקופה כללו בין היתר את פרוקטור המסתורי ולוחמת השי'אר "דת'קריי" שדווקא עזרה לקבוצה להביס את הקרי. הקבוצה מתמודדת מול אויבים רצחניים במיוחד ונאלצים להתמודד מול המוסריות שבהרג.

הדבר הוביל לעלילה בת 19 חוברות בשם "מבצע סופה גלקטית", שבה תואר עימות בין גזע הקרי לבין אימפריית השי'אר. הקבוצה נחלקת לשניים כאשר איירון מן וכמה חברים מחליטים להוציא להורג את "האינטלקט העילאי" (Supreme Intelligence), מחשב-העל האורגני של גזע הקרי, בניגוד לרצונו של קפטן אמריקה. איירון מן מחליט לפרק את "האוונג'רס מהחוף המערבי" בעקבות החלטה קבוצתית, ומקים קבוצה אלימה בשם "פורס וורקס". במהלך המשימה הראשונה של הקבוצה, וונדר מן נהרג לכאורה. הקבוצה מתפרקת לאחר שאיירון מן מתגלה כרוצח תחת השפעתו של קאנג הכובש.

הגיבורים נולדים מחדש[עריכת קוד מקור | עריכה]

חברי קבוצת האוונג'רס מתים, יחד עם קבוצות על אחרות כארבעת המופלאים, בקרב נגד אונסלוט, אם כי מתברר מאוחר יותר שהמוטאנט פרנקלין ריצ'רדס - בעל כוחות לשינוי מציאות - שמר על הגיבורים מרע ביקום כיס. האלמנה השחורה מאמינה שכל חברי הקבוצה מתים, והיא מפרקת את הקבוצה, כשרק ג'רוויס נשאר לשמור על האחוזה.

מארוול קומיקס העבירה את זכויות הכתיבה של חוברות האוונג'רס, יחד עם קפטן אמריקה, ארבעת המופלאים ואיירון מן לג'ים לי ורוב ליפילד, מהמייסדים של אימג' קומיקס. ההמשכיות העכשווית של יקום מארוול הופסקה והגיבורים "נולדו מחדש" ביקום הכיס. לאחר שכותר האוונג'רס חודש כסדרה חדשה לאחר כשנה, הזכויות חזרו למארוול קומיקס.[35]

חזרת הגיבורים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הכותב קורט בוזיאק והאמן ג'ורג' פרז הוציאו כרך שלישי חדש בפברואר 1998. בוזיאק כתב גם את המיני סדרה "אוונג'רס לנצח", סיפור מסע בזמן שחקר את מקורות הקבוצה ופתר כמה מהסוגיות שנותרו בלתי פתורות. חברים חדשים מתקופה זו כללו את וונדר מן, ג'סטיס, כוכב אש, טופר הכסף וטריאתלון. סדרת הכותרים בהרצתו של בוזיאק כללו כמה מהנבלים הידועים של האוונג'רס כמו הגרים ריפר,[36] אולטרון,[37] הרוזן נפאריה וקאנג הכובש.[38]

שנות האלפיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קבוצת האוונג'רס, כפי שהופיעה על עטיפת חוברת The Avengers Vol.3 #38 ממרץ 2001, אמנות מאת אלאן דייוויס.

האוונג'רס מתפרקים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הכתיבה הועברה לידיו של ג'ף ג'ונס, שנאלץ להתמודד עם ההשלכות לסיפורו של בוזיאק אודות קאנג הכובש, בזמן שהאוונג'רס קיבלו מנדט מהאו"ם לפעול מחוץ לגבולות ארצות הברית. חברים שהצטרפו בתקופה זו כוללים את "נסיך הלבבות" ואיש הנמלה השני, סקוט לאנג. צ'אק אוסטן, הכותב הבא של סדרת הכותרים, הוסיף את דמותו של קפטן בריטניה לקבוצה. לאחר מכן, הכותב בריאן מייקל בנדיס אתחל מחדש את הסדרה בקשת הסיפור "האוונג'רס מתפרקים".[39] בעלילה, שנקראה "כאוס", נהרגו מספר דמויות חשובות בצוות ואמינותה של הקבוצה נפגעה. המניע העיקרי לסיפור הייתה מכשפת השני, אשר משתגעת בעקבות הזיכרון של ילדיה האבודים ומאבדת שליטה על כוחות שינוי המציאות שלה.[40]

לבסוף דוקטור סטריינג' מכניס אותה לתרדמת והיא נלקחת על ידי אביה, מגנטו. עם הכאוס השורר בקבוצה והרס האחוזה (בסיס הפעולה של האוונג'רס בעבר) חברי הקבוצה הנותרים - הענקית הירוקה, יילוג'אקט, הצרעה וקפטן בריטניה החדש מבקשים לעזוב את הקבוצה, והאוונג'רס מסכימים להתפרק. סיפורה של וונדה (מכשפת השני) ממשיך במיני סדרה "בית אם", המתפרשת על מספר כותרים ומיועדת לשנות את פני היקום.

האוונג'רס החדשים, האוונג'רס העוצמתיים והאוונג'רס האפלים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קבוצה חדשה של האוונג'רס, "האוונג'רס החדשים", מוקמת בעקבות אירועי "בית אם", וזאת לאחר בריחה המונית של נבלי-על מכלא "הרפסודה". אל קפטן אמריקה ואיירון מן מצטרפים אלה אשר עד כה פעלו לבד: לוק קייג', וולברין, רונין, ספיידרמן, ספיידרוומן והסנטרי (דמות יחסית חדשה אשר כוחותיה הם אינסופיים ונובעים מנסיוב דמוי זה של קפטן אמריקה, בשדרוגו של נשק אקס). דרדוויל הוא היחיד אשר מסרב להצעה להצטרף.

במהלך אירוע "מלחמת האזרחים", גיבורי-העל של מארוול מתפצלים לשני מחנות כאשר ממשלת ארצות הברית דורשת את רישומם הפדרלי של גיבורי העל, וחשיפת זהויותיהם הסודיות. מספר גיבורי-על מצייתים לחוק, ביניהם איירון מן, אך היו כאלה שהתנגדו בתואנה כי הדבר מפר את זכויותיהם האזרחיות. כתוצאה מכך, קבוצת "האוונג'רס החדשים" המקורית מתפרקת, וקבוצה מחתרתית המתנגדת לחוק רישום העל-אנושיים מוקמת (תוך שהיא שומרת את השם המסחרי The New Avengers). קפטן אמריקה מוביל את אותם מתנגדים, הכוללים את לוק קייג', רונין, ספיידרמן, ספיידרוומן, וולברין, איירון פיסט, אקו ודוקטור סטריינג'. בהמשך, רוג'רס עוזב את הקבוצה כדי להקים את האוונג'רס הסודיים, ולוק קייג' מחליפו כמנהיג האוונג'רס החדשים. לעומת זאת, טוני סטארק מחזיר למוטב את קבוצת האוונג'רס המקורית תחת "יוזמת חמישים המדינות" הממשלתית, וקורא לה "האוונג'רס העוצמתיים". קבוצתו כללה את קרול דנברס כמנהיגת הקבוצה, ארס, וונדר מן, הסנטרי, האלמנה השחורה והצרעה.[41] בקבוצה זו, מכשפת השני (לוקי בתחפושת) הייתה דמות אורחת.

במהלך אירועי "פלישה סודית" (יוני 2008-ינואר 2009), גזע הסקרול משנה הצורה פולש לכדור הארץ, וג'סיקה דרו מוחלפת במתחזה, מלכת הסקרול ורנקה. לאחר הבסתם של הסקרול, הוצלו ג'סיקה ושאר גיבורי-על שנחטפו והוחלפו, אך במחיר מותה של הצרעה. הנרי פים בעלה נוטל את זהותה ומצטרף לאוונג'רס העוצמתיים. במהלך אירועי "שלטון אפל", בו נורמן אוסבורן ממונה על סוכנות S.H.I.E.L.D ומשנה אותה מן היסוד לארגון H.A.M.M.E.R החתרני שלו. הוא מקים את האוונג'רס האפלים, אליה מצטרפים חברי ת'נדרבולטס לשעבר דאקן (כוולברין), בולזאיי (כהוקאיי), ונום (כספיידרמן) ומונסטון (כגברת מארוול), אליהם הוא מצרף את ארס והסנטרי וכן את נו-ואר כקפטן מארוול. אקו ואיירון פיסט עוזבים את קבוצת האוונג'רס החדשים, ולקבוצה נוספים גברת מארוול, ג'יימס ברנס (כקפטן אמריקה) ומוקינגבירד.

עם תחילתה של קשת הסיפור "עידן הגיבורים", קבוצת האוונג'רס החדשים בראשותו של לוק קייג' - בהבדל מקבוצת האוונג'רס של טוני סטארק - מקבלת הכרה ופועלת עצמאית בזכותו של קפטן סטיב רוג'רס, בעיקר משום שקייג' אינו מאמין בקבוצה הנתמכת בידי הממשלה. בין החברים שהצטרפו לקבוצה נמנים פאוור וומן והדבר.

2010 ואילך[עריכת קוד מקור | עריכה]

עידן הגיבורים, יקום מנופץ[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסוף אירועי "מצור" ו"שלטון אפל", ארבעת כותרי האוונג'רס הנוכחיים ("האוונג'רס העוצמתיים", "האוונג'רס החדשים", "האוונג'רס האפלים" ו"האוונג'רס: היוזמה") בוטלו, והחלה הרצה מחודשת של סדרת האוונג'רס במאי 2010. בריאן מייקל בנדיס נטל את מלאכת הכתיבה, וג'ון רומיטה הבן את האיור. חברי הקבוצה כללו את קפטן אמריקה, איירון מן, תור, ספיידרמן, ספיידרוומן, וולברין, הוקאיי ומריה היל, שתפקדה כמנהיגת הקבוצה.[42] הרצה זו הייתה יריית הפתיחה ל"עידן הגיבורים" של מארוול, לאחר שבע שנים של סיפורים קודרים כמו "מלחמת האזרחים" ומותו של קפטן אמריקה.

בד בבד עם הרצת הכותר הראשי, כרך שני של האוונג'רס הסודיים החל במאי 2010, בכתיבתו של אד ברובייקר ובאיורו של מייק דאודטו ג'וניור. כמו כן, כרך שני לקבוצת "האוונג'רס החדשים" החל בהרצה ביוני 2010 בכתיבתו של בנדיס ובאיורו של סטוארט אימונן, כמו גם סדרת סולו חדשה בשם "אקדמיית האוונג'רס", שהחליפה את סדרת כותרי "האוונג'רס: היוזמה".

פגישה שנערכה בין קפטן אמריקה לבין סוכנות הריגול הבריטית MI-13 הובילה להצטרפותו של קפטן בריטניה לשורות האוונג'רס.[43] נו-אר התבקש לעזור לאוונג'רס בבנייתה של מכונת זמן על-מנת להציל את העתיד,[44] ובהמשך להצטרף לקבוצה.[45] ברוס באנר ארגן את הצטרפותו של הענק האדום[46] בדיוק בזמן כדי לאתר את הברדס, שניסה להשיג את יהלומי האינסוף אשר ישמשו אותו כמקור כוחו. אולם, כוחותיהם המשולבים של האוונג'רס, האוונג'רס החדשים והאוונג'רס הסודיים הצליחו לבלום את התקדמותו.

לאחר קשת הסיפור "הפחד עצמו" (אפריל-אוקטובר 2011) ועם תחילתו של הסיפור "יקום מנופץ", הרכב הקבוצה המקורית השתנה שוב עם גיוסן של קווייק וסטורם, הצטרפותו המחודשת של ויז'ן, שנבנה מחדש בידי סטארק, וכן עזיבתם של וולברין וספיידרמן לטובת מעורבותם ב"אוונג'רס החדשים".[47]

אוונג'רס נגד אקס-מן והאתחול המחודש[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך המלחמה בין קבוצות האוונג'רס והאקס-מן, סטורם עוזבת את הקבוצה וניצבת לצד חבריה המוטאנטים, אם כי היא חוזרת כאשר היא חוזה בטירופם של חמשת חברי האקס-מן עליהם השתלטה הפניקס (סייקלופס, אמה פרוסט, נאמור, קולוסוס ומג'יק). נו-ואר בוגד בקבוצה בעקבות נאמנותו לאימפריית הקרי, ואף על פי שהוא מבין בחומרת מעשיו ולומד כי הקרי מתכננים ללכוד את חמשת הפניקסים, קבוצת האוונג'רס מסרבת לסלוח על בוגדנותו ונוטשת אותו.

בעקבות אירועי "אוונג'רס נגד אקס-מן", סדרת הדגל החדשה של החברה באתחול המחודש "מארוול עכשיו!" מדצמבר 2012 נקראת "האוונג'רס המופלאים", בכתיבתו של ריק רמנדר ובאיורו של ג'ון קאסאדיי, והיא כוללת חברים משתי הקבוצות. כרך חמישי של קבוצת האוונג'רס החל בהרצה, והקבוצה כוללת חברים חדשים כגון קפטן יוניברס, שאנג-צ'י, סמאשר, מניפולד, נייטמאסק, אביס, אקס-ניהילו וסטאר בראנד. הסיפור המרכזי מביא את תוכניתו של יוצר העולמות אקס-ניהילו להשמיד את כדור הארץ והאוונג'רס עוצרים אותו. מאירועים אלה ואחרים מתחיל האירוע החדש של מארוול, "אינסופיות".

קבוצות שונות של האוונג'רס[עריכת קוד מקור | עריכה]

קבוצות פעילות[עריכת קוד מקור | עריכה]

האוונג'רס מהחוף המערבי[עריכת קוד מקור | עריכה]

"האוונג'רס מהחוף המערבי" (West Coast Avengers) הייתה קבוצה שהוקמה בידי הוקאיי בהתאם להצעתו של האנדרואיד ויז'ן להרחיב את השפעתה של קבוצת האוונג'רס מחוץ לגבולות המדינה. הוקאיי גייס את מוקינגבירד, וונדר מן, טיגרה ואת איירון מן. בהמשך הצטרפו איירון מן (טוני סטארק), הדבר, דוקטור הנרי פים, מון נייט, הצרעה, ויז'ן, מכשפת השני, סוכן ארצות הברית, הלפיד האנושי, ספיידרוומן והברק האנושי. בשנת 1991, הקבוצה כללה את איירון מן, הוקאיי, טיגרה, וונדר מן, מוקינגבירד, וור משין, דוקטור פים, ויז'ן, מכשפת השני, סוכן ארצות הברית, הלפיד האנושי, ספיידרוומן והברק האנושי. עם עזיבתם של רבים מחבריה, חברי הקבוצה הנותרים שנותרו עד לפירוק הקבוצה היו הוקאיי, וונדר מן, איירון מן, מכשפת השני, ספיידרוומן והברק האנושי. לאחר פירוק הקבוצה, הוקאיי שב לחבורת האוונג'רס המרכזית והברק האנושי עזב. חמישה מחברי הקבוצה הדומיננטיים (איירון מן, וונדר מן, מכשפת השני, סוכן ארצות הברית וספיידרוומן) לא הסכימו לפירוק הקבוצה, התפטרו מהאוונג'רס לגמרי והקימו קבוצה חדשה שנקראה "פורס וורקס". הקבוצה פועלת מאז ספטמבר 1984.

האולטימייטס (ארץ-616)[עריכת קוד מקור | עריכה]

קבוצה חדשה בשם "האולטימייטס" הפועלת בארץ-616 הוצגה לראשונה בחידוש הכותרים "מארוול החדשה והשונה". הרכב הקבוצה כולל את הפנתר השחור, קפטן מארוול, מיס אמריקה, מארוול הכחול וספקטרום. הקבוצה פועלת מדצמבר 2015.

האולטימייטס (ארץ-1610)[עריכת קוד מקור | עריכה]

גרסה זו של האוונג'רס פעלה ביקום אולטימייט מארוול, וקרויה "האולטימייטס". בקבוצה חברים בין היתר ניק פיורי (שעזב לטובת סוכנות HYDRA כסקורפיו) איירון מן (שהפך לאיירון פטריוט), תור, הוקאיי, האלמנה השחורה (מוניקה צ'אנג), ספיידרוומן, פלקון וקפטן בריטניה (שעזב לטובת יוזמת ההגנה האירופאית). האישה הבלתי-נראית הצטרפה כחברת כבוד עקב הפיכתו של מיסטר פנטסטיק לנבל בשם "היוצר". קפטן אמריקה וספיידרמן החדש (מיילס מוראלס) הצטרפו במהלך אירועי United We Stand. האשה הענקית (בתו של האיש הענק סקוט לאנג) הצטרפה בנוסף לעבודתה ביחידת הסוכנים החלופיים של S.H.I.E.L.D. הקבוצה התפרקה באירועי Cataclysm, וזאת בעקבות מותו של קפטן אמריקה ועזיבתו של תור. הקבוצה פועלת מאז אפריל 2002.

קבוצות שהתפרקו[עריכת קוד מקור | עריכה]

האוונג'רס המופלאים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – האוונג'רס המופלאים

קבוצת "האוונג'רס המופלאים" (Uncanny Avengers, לאחר מכן Avengers Unity Division) הוקמה בעקבות אירועי "אוונג'רס נגד אקס-מן" ולקראת ההרצה המחודשת של "מארוול עכשיו!". היו חברות בה דמויות משתי הקבוצות: האבוק, רוג, וולברין, וסאנפייר מקבוצת אקס-מן, וקפטן אמריקה, תור, מכשפת השני, הצרעה ו-וונדר מן מהאוונג'רס. הקבוצה פעלה מדצמבר 2012 ועד יוני 2018.

האוונג'רס של סאן-ספוט[עריכת קוד מקור | עריכה]

כאשר האוונג'רס עברו לשליטת סוכנות S.H.I.E.L.D ונשלחו לצוד את קבוצת אילומינטי, גיבורי-על רבים סירבו להשתתף בכך ועזבו את האוונג'רס. הם עברו לקבוצת אוונג'רס חלופית (USAvengers) בהנהגתו של סאן-ספוט, המכהן במקביל כראש ארגון A.I.M. פרט לסאן-ספוט, הקבוצה כוללת את בן אודין, ספיידרוומן, מניפולד, נייטמאסק, אקס-ניהילו, אביס, סמאשר, קאנונבול, האלמנה השחורה, שאנג-צ'י, סטאר בראנד, היפריון, פוד, ולידטור וילידי גזע "ילדי השמש". הרכב הקבוצה מנה את סאן-ספוט, קאנונבול, אניגמה, ילדת הסנאי, הענק האדום ואיירון פטריוט. הקבוצה פעלה מנובמבר 2014 ועד יוני 2018.

האוונג'רס העוצמתיים (קייג')[עריכת קוד מקור | עריכה]

קבוצת "האוונג'רס העוצמתיים" (Mighty Avengers) הוקמה במהלך אירועי אינסופיות כדי להגן על העיר ניו יורק מידי הטיטאן המטורף תאנוס, אשר הוביל את קבוצת "המסדר השחור" לשליטה עולמית, בזמן בו קבוצת האוונג'רס הראשית עזבה את כדור הארץ כדי להילחם בגזע הבנאים. את הקבוצה הנהיגו לוק קייג' וספקטרום, והיא כללה את קפטן אמריקה החדש, בלייד, הענקית הירוקה, ג'סיקה ג'ונס, מארוול הכחול, פאוור מן וטיגריס לבן. הקבוצה פעלה מנובמבר 2013 עד לאוגוסט 2015.

האוונג'רס הסודיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – האוונג'רס הסודיים

"האוונג'רס הסודיים" (Secret Avengers) היא קבוצת מבצעים מיוחדים שפועלת תחת פיקודו של קפטן סטיב רוג'רס לאחר אירועי "שלטון אפל" ו"מצור". רוג'רס קיבל סמכות מנשיא ארצות הברית לתפקד כסוכן לאכיפת החוק, והוא מקים את הקבוצה, שפועלת לצד קבוצת האוונג'רס המקורית, ואשר כללה במקור את חיה, וור משין, האלמנה השחורה, סוכנת 13, מון נייט, איש הנמלה השלישי, ולקיריה, נובה, נסיך היתומים ושאנג-צ'י. בהמשך הצטרפו הוקאיי, קפטן בריטניה, האיש הענק, ונום והלפיד האנושי. לאחר התפרקות הקבוצה, מנהלת S.H.I.E.L.D מריה היל החזירה את הקבוצה לפעילות והיא אוספת את האלמנה השחורה, הוקאיי, הענק הירוק, מוקינגברד, ניק פיורי הבן, פיל קולסון, וור משין וטאסקמאסטר כדי להתגבש לקבוצה החדשה ולנטרל את ארגון הטרור A.I.M. הקבוצה פעלה מיולי 2010 עד ליוני 2015.

האולטימייטס הצעירים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קבוצת "האולטימייטס הצעירים" (Young Ultimates) של יקום אולטימייט מארוול הוקמה בחוברת Ultimate Comics Spider-Man Vol.2 #28, בתחילה כקבוצת "פאוור פאק". היא כללה את האלמנה השחורה (ג'סיקה דרו), ספיידרמן, שאדוקאט, בומבשל והצמד מסווה ופגיון. הקבוצה פעלה מדצמבר 2013 עד לפברואר 2015.

האוונג'רס המדהימים[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך אירוע "אוונג'רס ואקס-מן: הציר", הופיעה חבורת-נבלי על ללא שם בהנהגתו של מגנטו הכללה את מיסטיק, סייברטות', ג'ק-או-לנטרן, דדפול, מכשפת, הובגובלין, דוקטור דום, קרנג' והאיש הסופג אשר עזרה לגיבורי-העל במאבקם נגד זקיפי סטארק ואונסלוט האדום. לאחר הרס זקיפי סטארק וחזרתו של הגולגולת האדומה למצבו הקודם בעקבות כישופם של דום ומכשפת השני, הקבוצה התפרקה. השלכות הכישוף גרמו ל"היפוך" בקרב גיבורי ונבלי-העל, מה שגרם לאקס-מן לחבור לאפוקליפס בניסיון להשתלט על מנהטן. בעקבות איום זה, מגנטו הרכיב בחזרה את הקבוצה, אך ללא דדפול (אשר עבר לזן בעקבות כישוף ההיפוך). כאשר כישוף ההיפוך בוטל, הקבוצה פורקה. הקבוצה פעלה בינואר-פברואר 2015.

האוונג'רס של דום[עריכת קוד מקור | עריכה]

בחוברות הקשורות לאירוע "הציר", נראה כי דוקטור דום גם הושפע מכישוף ההיפוך שהטיל יחד עם מכשפת השני. הוא הרכיב קבוצה משלו של האוונג'רס: הוא עצמו כמנהיג, ולריה ריצ'רדס, ולקיריה, אלזה בלודסטון, איש התלת מימד, סטינגריי וסוכן ארצות הברית. הקבוצה פעלה בינואר-פברואר 2015.

אקדמיית האוונג'רס[עריכת קוד מקור | עריכה]

בדומה ל"יוזמת האוונג'רס", אקדמיית האוונג'רס (Avengers Academy) הוקמה כדי לאמן קבוצת צעירים שכשלו במבחני האישיות שלהם ואשר נשכרו בידי ראש ארגון H.A.M.M.E.R החתרני נורמן אוסבורן כדי לבצע פעולות טרור. בין המדריכים נמנים הנרי פים, הוקאיי וקוויקסילבר, כאשר בין חבריה נמנים גם X-23, ליירה וספיידר גירל. הקבוצה פעלה מאוגוסט 2010 ועד נובמבר 2014.

אוונג'רס בינה מלאכותית[עריכת קוד מקור | עריכה]

"אוונגר'ס בינה מלאכותית" (Avengers A.I) הוקמה בעקבות אירועי עידן אולטרון. הקבוצה מורכבת מאנדרואידים כדוגמת ויז'ן, ויקטור מנצ'ה, ג'וקסטה אלקסיס ודום-בוט, כאשר השלושה הראשונים הם יצירותיו של אולטרון. בקשת הסיפור המציגה את הקבוצה, המדען הנרי פים מואשם ביצירת אנדרואיד מרושע שנקרא "דמטריוס" מה שמוביל למלחמה בין האנדרואידים לבני האדם. הקבוצה פעלה מספטמבר 2013 עד ליוני 2014.

האוונג'רס הצעירים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – האוונג'רס הצעירים

"האוונג'רס הצעירים" (Young Avengers) היא קבוצה של גיבורי-על מתבגרים, כאשר כל אחד מחברי הקבוצה לוקח השראה מחברי האוונג'רס המקוריים. חברי הקבוצה כוללים את הוקאיי (קייט בישופ), פטריוט, איירון לאד, ויקאן, ספיד, ילד מארוול, פרודיג'י, האלקלינג וקיד לוקי. הקבוצה השתתפה בקשתות הסיפור "מלחמת אזרחים" ו"מסע הצלב של הילדים", בטרם הסדרה בכיכובה החלה בהרצה מחודשת בינואר 2013. הקבוצה פעלה מאפריל 2005 עד למרץ 2014.

האוונג'רס של העל-טבעי[עריכת קוד מקור | עריכה]

בינואר 2014 הופיעה בהופעה חד-פעמית קבוצה של האוונג'רס בשם "האוונג'רס של העל טבעי" (Avengers of the Supernatural), המורכבת מדמויות המזוהות עם העל-טבעי ביקום מארוול, וסייעה לאוונג'רס המופלאים נגד מוג'ו. הקבוצה כללה את דוקטור סטריינג', מאנפיביאן, בלייד, שטאנה, גוסט ריידר ויצור-אדם.

האוונג'רס החדשים[עריכת קוד מקור | עריכה]

"האוונג'רס החדשים" (New Avengers) הייתה קבוצה שהתפצלה מהקבוצה המרכזית בעקבות אירועי "מלחמת האזרחים" משום שחבריה התנגדו לחוק רישום העל-אנושיים. הם מצאו את עצמם משני צידי המתרס עם חבורת "האוונג'רס העוצמתיים", שפעלו בחסות ממשלת ארצות הברית. חבריה כללו בתחילה את קפטן אמריקה (ג'יימס ברנס), לוק קייג', וולברין, ספיידרמן, ספיידרוומן, גברת מארוול, מוקינגבירד ומנהיג הקבוצה רונין (קלינט בארטון, הוקאיי לשעבר, שחזר לחיים). בהמשך הצטרפו הדבר, ג'סיקה ג'ונס ואיירון פיסט עם הצטרפותו של קפטן אמריקה מחדש לחבורת האוונג'רס המקורית. לקבוצה היו מספר תומכים, ביניהם ילדת הסנאי, דוקטור וודו וקבוצת האקס-מן, ארבעת המופלאים וניק פיורי. הקבוצה פעלה ממרץ 2005 ועד דצמבר 2012.

האוונג'רס האפלים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – האוונג'רס האפלים

"האוונג'רס האפלים" (Dark Avengers) הייתה קבוצת נבלי-על שהוקמה בידי נורמן אוסבורן במהלך אירועי "שלטון אפל", שבהם אוסבורן השתלט על סוכנות S.H.I.E.L.D, החליף אותה בארגון H.A.M.M.E.R שלו, והקים את האוונג'רס האפלים במטרה לפעול במסווה כחבורת האוונג'רס המקורית. חבריה כללו את איירון פטריוט (אוסבורן המסווה כשילוב בין איירון מן וקפטן אמריקה), בולזאייהוקאיי), מקדונלד גארגןספיידרמן), מונסטוןגברת מארוול), דאקןוולברין), נו-וארקפטן מארוול), ארס והסנטרי. בהמשך דאקן עזב לקבוצת אקס-מן האפלים, טריקשוט החליף את בולזאיי כמתחזה להוקאיי, איי אפאיק החליף את מאק גארגן כספיידרמן ונוספו דמויותיהם של ראגנארוק כמתחזה לתור, סקאאר כמתחזה לענק הירוק, טוקסיק דוקסי כמתחזה למכשפת השני, וסוכן ארצות הברית כמתחזה לקפטן אמריקה. הקבוצה פעלה ממרץ 2009 ועד ליולי 2013.

אולטימייט אוונג'רס[עריכת קוד מקור | עריכה]

קבוצת "אולטימייט אוונג'רס" (Ultimate Avengers) התקיימה גם היא ביקום אולטימייט מארוול. לאחר אירועי אולטימטום, מנהלת S.H.I.E.L.D קרול דנברס (בעזרתם של קפטן אמריקה ואיירון מן) הקימה יחידת מבצעים מיוחדים אשר לה היא קראה "האוונג'רס". הקבוצה כללה את ניק פיורי, הוקאיי, גרגורי סטארק (אחיו של איירון מן), וור משין, האלמנה השחורה החדשה (מוניקה צ'אנג), הצרעה האדומה, הענק החנון (שיבוט של הענק הירוק אשר יכול לשלוט בכעסיו בניגוד למקורי) והעכביש (שיבוט של ספיידרמן). קפטן אמריקה הפך לבעל ברית וחבר כבוד של הקבוצה. בהמשך הצטרפו טיירון קאש, בלייד, המעניש ופרון. הקבוצה פעלה מדצמבר 2009 עד לספטמבר 2011.

האולטימייטס החדשים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קבוצת "האולטימייטס החדשים" (New Ultimates) התקיימה ביקום אולטימייט מארוול כגרסה חדשה לאולטימייטס, הפועלת לצד קבוצת האוונג'רס. הקבוצה כללה את מנהלת S.H.I.E.L.D קרול דנברס כמנהיגת הקבוצה, קפטן אמריקה, איירון מן, תור, הוקאיי, הפנתר השחור, ולקיריה, האלמנה השחורה (מוניקה צ'אנג), האיש הענק השני (סקוט לאנג), זרדה, קא-זאר ושאנה. הקבוצה פעלה מיוני 2010 עד לספטמבר 2011.

האוונג'רס העוצמתיים (סטארק)[עריכת קוד מקור | עריכה]

"האוונג'רס העוצמתיים" (The Mighty Avengers) היא תת-קבוצה שהוקמה מהקבוצה המקורית במהלך אירועי מלחמת האזרחים של מארוול. הקבוצה מונה חברים אשר הסכימו להירשם כסוכנים מורשים, כחלק מ"יוזמת חמישים המדינות" שבחסות ממשלת ארצות הברית. הקבוצה כללה בתחילה את איירון מן, האלמנה השחורה, הצרעה, גברת מארוול, וונדר מן, הסנטרי וארס. בהמשך, גברת מארוול הצטרפה לאוונג'רס החדשים, הצרעה מתה, הסנטרי וארס הצטרפו לאוונג'רס האפלים, וונדר מן והאלמנה השחורה התפטרו. הקבוצה פעלה ממאי 2007 ועד יוני 2010.

אזכור במדיות אחרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

סדרות אנימציה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סרטי אנימציה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סרטי קולנוע[עריכת קוד מקור | עריכה]

כחלק מהיקום הקולנועי של מארוול ב-4 במאי 2012 יצא לאקרנים סרט הלייב אקשן "הנוקמים", בבימויו ובכתיבתו של ג'וס וידון. הסרט מהווה את סיכומו של השלב הראשון ביקום הקולנועי של מארוול ומככבים בו רוברט דאוני ג'וניור כאיירון מן, כריס אוונס כקפטן אמריקה, כריס המסוורת' כתור, ג'רמי רנר כהוקאיי, מארק רופאלו כהענק הירוק, סמואל ל. ג'קסון כניק פיורי וסקרלט ג'והנסון כהאלמנה השחורה. עלילת הסרט מגוללת את הקמתה של קבוצת האוונג'רס בעקבות פלישתו של לוקי וצבאו לכדור הארץ.

סרט המשך בשם "הנוקמים: עידן אולטרון" יצא לאקרנים ב-1 במאי 2015, וגם הוא נכתב ובוים על ידי וידון. אל צוות השחקנים מהסרט הראשון מצטרפים הפעם אליזבת אולסן כמכשפת השני, אהרון ג'ונסון כקוויקסילבר ופול בטאני כויז'ן. עלילת הסרט מגוללת את יצירתו של אולטרון בידי טוני סטארק ושאיפתו להכחדת המין האנושי.

שני סרטי המשך נוספים, בבימויים של האחים רוסו – "הנוקמים: מלחמת האינסוף" ו"הנוקמים: סוף המשחק" – יצאו ב-26 באפריל 2018 וב-24 באפריל 2019, בהתאמה.

משחקי מחשב[עריכת קוד מקור | עריכה]

חבורת האוונג'רס מופיעים במשחקי הארקייד והקונסולות "קפטן אמריקה והנוקמים" (אנ') משנת 1991, "הנוקמים בסערה הגלקטית" (אנ') משנת 1995, מארוול: הברית האולטימטיבית (אנ') משנת 2006 והמשכו משנת 2009. האוונג'רס משחקים תפקיד חשוב בעלילה של שלושה משחקי לגו: לגו מארוול s.h, לגו הנוקמים של מארוול ולגו מארוול 2 s.h.

ב-4 בספטמבר 2020 יצא לשווקים המשחק הנוקמים של מארוול.

ביבליוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סדרות רצות
 • Savage Avengers Vol.1 (יולי 2019 ואילך)
 • Avengers Vol.8 (יולי 2018 ואילך)
סדרות שהסתיימו
 • Avengers Vol.7 #1-11 (ינואר 2017-נובמבר 2017)
 • All-New, All-Different Avengers Vol.1 #1-15 (ינואר-דצמבר 2016)
 • Avengers Vol.6 #0 (דצמבר 2015)
 • Avengers Vol.5 #1-44 (פברואר 2013-יוני 2015)
 • Secret Avengers Vol.3 #1-15 (מאי 2014-יוני 2015)
 • Secret Avengers Vol.2 #1-16 (אפריל 2013-אפריל 2014)
 • A+X Vol.1 #1-18 (אוקטובר 2012-מרץ 2014)
 • Secret Avengers Vol.1 #1-37 (יולי 2010-אפריל 2013)
 • Avengers Vol.4 #1-34 (יולי 2010-ינואר 2013)
 • Avengers Unconquered Vol.1 #1-39 (פברואר 2009-ינואר 2012) - כרך המשך ל-Avengers United
 • Avengers: Earth's Mightiest Heroes Vol.3 #1-4 (ינואר-אפריל 2011)
 • Avengers United Vol.1 #1-100 (מאי 2001-ינואר 2009)
 • Avengers: Earth's Mightiest Heroes Vol.2 #1-8 (ינואר-מאי 2007)
 • Avengers: Earth's Mightiest Heroes Vol.1 #1-8 (ינואר-אפריל 2005)
 • Avengers Vol.3 #1-84 (פברואר 1998-ספטמבר 2004)
 • Avengers Vol.2 #1-13 (נובמבר 1996-נובמבר 1997)
 • Avengers Vol.1 #1-402 (ספטמבר 1963-ספטמבר 1996)
 • Avengers Spotlight Vol.1 #1-40 (אוגוסט 1989-ינואר 1991)
סדרות בת שהסתיימו
 • U.S.Avengers Vol.1 #1-12 (מרץ 2017-ינואר 2018)
 • Uncanny Avengers Vol.3 #1-30 (אוקטובר 2015-ינואר 2018)
 • Great Lakes Avengers Vol.2 #1-7 (דצמבר 2016-יוני 2017)
 • New Avengers Vol.4 #1-14 (דצמבר 2015-ינואר 2017)
 • A-Force Vol.2 #1-10 (מרץ-דצמבר 2016)
 • A-Force Vol.1 #1-5 (יולי-דצמבר 2015)
 • Uncanny Avengers Vol.2 #1-5 (מרץ-אוגוסט 2015)
 • Avengers World Vol.1 #1-21 (מרץ 2014-יולי 2015)
 • New Avengers Vol.3 #1-33 (מרץ 2013-יוני 2015)
 • Uncanny Avengers Vol.1 #1-25 (אוקטובר 2012-דצמבר 2014)
 • Mighty Avengers Vol.2 #1-14 (נובמבר 2013-נובמבר 2014)
 • Avengers Assemble Vol.2 #1-25 (מאי 2012-מאי 2014)
 • Young Avengers Vol.2 #1-15 (ינואר 2013-ינואר 2014)
 • Avengers Arena Vol.1 #1-18 (דצמבר 2012-נובמבר 2013)
 • Avengers Academy Vol.1 #1-39 (אוגוסט 2010-ינואר 2013)
 • New Avengers Vol.2 #1-34 (אוגוסט 2010-ינואר 2013)
 • Avengers: The Initiative Vol.1 #1-35 (אפריל 2007-יוני 2010)
 • New Avengers Vol.1 #1-64 (ינואר 2005-יוני 2010)
 • Mighty Avengers Vol.1 #1-36 (מאי 2007-יוני 2010)
 • Dark Avengers Vol.1 #1-16 (ינואר 2009-אפריל 2010)
 • Young Avengers Vol.1 #1-12 (אפריל 2005-ינואר 2007)
 • Avengers West Coast #47-102 (אוגוסט 1989-ינואר 1994)
 • West Coast Avengers Vol.2 #1-46 (אוקטובר 1985-יולי 1989)
 • West Coast Avengers Vol.1 #1-4 (ספטמבר-דצמבר 1984)
מיני סדרות, מהדורות מוגבלות וספיישלים
 • Absolute Carnage: Avengers Vol.1 #1 (דצמבר 2019)
 • Avengers: Edge of Infinity Vol.1 #1 (יוני 2019)
 • Avengers Standoff Assault on Pleasant Hill Omega #1 (יוני 2016)
 • Avengers Standoff Assault on Pleasant Hill Alpha #1 (מאי 2016)
 • Avengers Standoff Welcome to Pleasant Hill #1 (אפריל 2016)
 • Avengers Vs. Vol.1 #1 (יולי 2015)
 • Avengers Now! Vol.1 #1 (פברואר 2015)
 • Avengers & X-Men: AXIS Vol.1 #1-9 (דצמבר 2014-פברואר 2015)
 • Avengers: Cutting Edge Vol.1 #1 ‏(2015)
 • Avengers Undercover Vol.1 #1-10 (מאי-נובמבר 2014)
 • Avengers A.I Vol.1 #1-12 (ספטמבר 2013-יוני 2014)
 • Avengers: Endless Wartime Vol.1 #1 (דצמבר 2013)
 • Avengers Vs. X-Men Vol.1 #0-12 (מאי-דצמבר 2012)
 • Avengers Vs. X-Men: Infinite #1-3 (יוני-אוקטובר 2012)
 • Avengers: X-Sanction Vol.1 #1-4 (פברואר-מאי 2012)
 • Avengers: The Children's Crusade Vol.1 #1-9 (ספטמבר 2010-מרץ 2012)
 • Avengers 1959 Vol.1 1-5 (דצמבר 2011-מרץ 2012)
 • Chaos War: Dead Avengers Vol.1 #1-3 (ינואר-מרץ 2011)
 • Avengers Prime Vol.1 #1-5 (אוגוסט 2010-מרץ 2011)
 • Avengers Assemble Vol.1 #1 (יולי 2010)
 • New Avengers Finale #1 (יוני 2010)
 • Avengers/Invaders Vol.1 #1-9 (יולי 2008-אוגוסט 2009)
 • Avengers Classic Vol.1 #1-12 (אוגוסט 2007-יולי 2008)
 • Giant-Size Avengers Vol.2 #1 (פברואר 2008)
 • Avengers Next Vol.1 #1-5 (ינואר-מרץ 2007) - כרך המשך ל-A-Next
 • Avengers\Thunderbolts Vol.1 #1-6 (מאי-ספטמבר 2004)
 • JLA\Avengers Vol.1 #1-4 (ספטמבר-מרץ 2004)
 • Avengers: Infinity Vol.1 #1-4 (ספטמבר-דצמבר 2000)
 • Avengers: Forever Vol.1 #1-12 (דצמבר 1998-דצמבר 1999)
 • A-Next Vol.1 1-12 (אוקטובר 1998-ספטמבר 1999)
 • Avengers/Ultraforce Vol.1 #1 (אוקטובר 1995)
 • Giant-Size Avengers Vol.1 #1-5 (אוגוסט 1974-דצמבר 1975)

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא האוונג'רס בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ The Avengers #8, September 1964
 2. ^ The Avengers #3, January 1964
 3. ^ The Avengers #9, October 1964
 4. ^ The Avengers #13, February 1965
 5. ^ The Avengers #16, May 1965
 6. ^ The Avengers #19, August 1965
 7. ^ The Avengers #22, November 1965
 8. ^ The Avengers #25, February 1966
 9. ^ The Avengers #28, May 1966
 10. ^ The Avengers #45, October 1967
 11. ^ The Avengers #54, July 1968
 12. ^ The Avengers #36, January 1967
 13. ^ The Avengers #52, May 1968
 14. ^ The Avengers #57, October 1968
 15. ^ The Avengers #92
 16. ^ The Avengers #113, 1973
 17. ^ Giant-Size Avengers #4, 1975
 18. ^ The Avengers #137, July 1975
 19. ^ The Avengers #165, November 1977
 20. ^ The Avengers #217, March 1982
 21. ^ The Avengers #229, March 1983
 22. ^ The Avengers #230, April 1983
 23. ^ West Coast Avengers Vol.2 #21, June 1987
 24. ^ The Avengers #254, April 1985
 25. ^ 1 2 West Coast Avengers #1, September 1984
 26. ^ The Avengers #273-277, November 1986-March 1987
 27. ^ The Avengers #281-285, July-November 1987
 28. ^ The Avengers #286-290, December 1987-April 1988
 29. ^ The Avengers #279, May 1987
 30. ^ The Avengers #221, July 1982
 31. ^ The Avengers #211, September 1981
 32. ^ The Avengers #262, December 1985
 33. ^ The Avengers #232, June 1983
 34. ^ The Avengers #260, October 1985
 35. ^ The Avengers Vol.2 #1-13, December 1996-November 1997
 36. ^ The Avengers Vol.3 #10-11, November-December 1998
 37. ^ The Avengers Vol.3 #19-22, August-November 1999
 38. ^ The Avengers Vol.3 #38-54, March 2001-July 2002
 39. ^ The Avengers #500-503, September-December 2004
 40. ^ House of M #1-8, August-December 2005
 41. ^ The Mighty Avengers #1, May 2007
 42. ^ Bendis Assembles His Avengers, Dave Richards, February 19th 2010
 43. ^ Age of Heroes #1, July 2010
 44. ^ The Avengers Vol.4 #2, June 2010
 45. ^ The Avengers Vol.4 #6, October 2010
 46. ^ Hulk Vol.2 #24-25, September, November 2010
 47. ^ The Avengers Vol.4 #19, January 2012
מארוול קומיקס
דמויות
קפטן אמריקה ג'יימס בארנסאיזאיה בראדליסוכן ארצות הבריתג'ק פלאגפלקוןפגי קרטרשרון קרטרארנים זולאבאטרוק המזנקברון זמוברון סטרוקרדוקטור פאוסטוסהגולגולת האדומהוייפרולנטינה אלגרה דה לה פונטייןטאסקמאסטרטופר צהובמרסק הדגליםניוקסיןקוטונמאות'קרוסבונז
איירון מן
(דמויות)
איירון פטריוטאדווין ג'רוויסהאפי הוגאןמריה הילוור משיןפפר פוטסאיירון מונגראיש הטיטניוםבליזארדדינאמו הארגמןג'סטין האמרהרוזן נפאריהויפלאשמאדאם מאסקמודוקמנדריןזק סטייןפיקסררוח
תור אודיןאנג'להבטא ריי בילבלדרהיימדלהיפוליטההלוחמים שלושהולקיריהסיףג'יין פוסטרהאיש הסופגהאיש הרדיואקטיביהלהלוקימוציא להורגמיסטר היידמכשפתמלקית' הארורסירטירראגנארוק
ספיידרמן
(דמויות)
הארי אוסבורןג'ון ג'יימסוןג'יי ג'ונה ג'יימסוןפלישיה הארדימרי ג'יין ווטסוןמיילס מוראלסגוון סטייסיסילבר סייבלסילקספיידרוומן (ג'סיקה דרוג'וליה קרפנטרמאטי פרנקליןספיידר-גוון)סקרלט ספיידרקייןפלאש תומפסוןאלקטרובומרנגדוקטור אוקטופוסהגובלין הירוקהובגובליןהידרו-מןהיורשיםהלטאההנשרהעקרבונוםזיקיתטומסטוןלילי הוליסטרמורביוסמיסטריומיסטר נגטיבסאנדמןקרייבן הציידקרנג'ראש פטישריינושוקר
ארבעת המופלאים האישה הבלתי-נראיתהגולש הכסוףהדברהלפיד האנושימיסטר פנטסטיקנובה (פרנקי ריי)אניהילוסגלקטוסדוקטור דוםטראקססופר סקרולקאנג הכובש
הענק הירוק ריק ג'ונסדוק סמסוןג'ניפר וולטרסליירהסקאארמרלו צ'נדלרבטי רוסת'נדרהאבומיניישןהמנהיגטיטניהמודוקת'נדרבולט רוס/הענק האדום
הנרי פים איש הנמלה (אריק אוגריידיסקוט לאנג) • ג'וקסטההצרעהויז'ןיילוג'אקטסטאטוראולטרוןדארן קרוס
קוסמי אדם וורלוקאיקריסגאמורהגברת מארוולגורגוןגלדיאטורגרוטדראקס המשמידחזיז שחוריונדומדוזהמונדרגוןמייג'ור ויקטורימנטיססם אלכסנדרסטארהוקסטאר לורדקארנאקקוואזרקסוויןקפטן יוניברסקפטן מארוול (מאר-וולמוניקה רמבוג'ניס-וולפילא-וולקהנ'נרנו-וארקרול דנברס)קרולינה דיןקריסטלרוקט ראקוןריצ'רד ריידרתנהאגו הכוכב החיגראנדמאסטרהאספןמונסטוןמקסימוסנביולהקוראת' הרודףקורבאקרונאן המאשיםתאנוס
על-טבעי אגתה הארקנסבליידגוסט ריידרדוקטור סטריינג'האביר השחורהעתיקברון מורדוג'ק-או-לנטרןדורמאמודרקולההברדסמפיסטושטאנה
גיבורי ונבלי רחוב איירון פיסטאלקטרהאקוג'. וו. ברידג'ג'סיקה ג'ונסדרדוויל (דמויות)נייג'ל היגינסהמענישבן יוריקלוק קייג'מון נייטמיסטי נייטמיקרוצ'יפמסווה ופגיוןפוגי נלסוןקולין וינגבולזאייברקודהג'יגסוגלדיאטורהאיש הסגולהינשוףהרוסיטיפואיד מריכמיסטרומיסטר היידנחש הפלדהניוקפיקסרקורנל סטוקסקינגפין
גיבורים צעירים איירון לאדאמדאוס צ'וגברת מארוול (קמלה קאן)גרטרוד יורקס ואולד לייסהאלקלינגהוקאיי (קייט בישופ)ויקאןויקטור מנצ'המולי הייזנובה (סם אלכסנדר)ניקו מינורוספידספידבולפטריוטצ'ייס סטייןקסוויןקרולינה דין
שונות איש המכונהארסדומיניק פורצ'וןהאלמנה השחורההווארד הברווזהוקאייהלקאטהסנטריהפנתר השחור (ואקאנדה)הרקולסויז'ן (ארקוס)וונדר מןילדת הסנאיכוכב אשלונה מקסימוףמוקינגבירדנאמורניק פיוריקווייקקפטן בריטניהרוניןשאנג-צ'ישוריאדם-קוףאמן החרבותאריק קילמונגרארקיידגרביטוןגרים ריפרהשומר האדוםטריקשוטיאבאט אומון טורוילנה בלובהקונסטריקטורקלוקרוספייר
קבוצות-על

אילומינטיאקס-מןארבעת המופלאיםגיבורים להשכרהדפנדרסהאוונג'רס (דמויות)האוונג'רס המופלאיםהאוונג'רס הסודייםהאוונג'רס הצעיריםהבלתי אנושייםהלוחמים החדשיםהמשמידיםהנצחייםהקומנדו המיילליםוורבאונדנקסטווייבRunawaysשומרי הגלקסיה (הקבוצה המקורית)S.H.I.E.L.D. •‏ ששת הגיבורים הגדוליםאדוני הרשעארבעת המפחידיםהאוונג'רס האפליםהאוכפיםהידHYDRAהמסדר השחור •‏A.I.M.‎ששת המרושעיםת'נדרבולטס

אירועים ביקום מארוול
שנות ה-70 וה-80 מלחמת קרי–סקרול (יוני 1971) • מלחמות סודיות (מאי 1984) • מלחמות סודיות 2 (יולי 1985) • טבח המוטאנטים (אוקטובר 1986) • נפילת המוטאנטים (ינואר 1988)
שנות ה-90 כפפת האינסוף (יולי 1991) • מבצע סופה גלקטית (מרץ 1992) • מלחמת האינסוף (יוני 1992) • מסע הצלב האינסופי (יוני 1993) • פלאות (ינואר 1994) • די.סי. נגד מארוול (אפריל 1996) • אונסלוט (מאי 1996)
שנות ה-2000 ליגת הצדק/האוונג'רס (ספטמבר 2003) • מלחמה סודית (פברואר 2004) • האוונג'רס מתפרקים (אוגוסט 2004) • איירון מן: אקסטרמיס (ינואר 2005) • בית אם (אוגוסט 2005) • השמדה (מרץ 2006) • כוכב הענק הירוק (יולי 2006) • מלחמת אזרחים (יולי 2006) • מלחמת-עולם הענק הירוק (יולי 2007) • השמדה: כיבוש (אוגוסט 2007) • ספיידרמן: עוד יום אחד (ספטמבר 2007) • פלישה סודית (יוני 2008) • וולברין: לוגאן הזקן (יוני 2008) • שלטון אפל (דצמבר 2008) • מלחמת המלכים (מרץ 2009) • נפילת הענקים (מרץ 2009) • קפטן אמריקה: נולד מחדש (יולי 2009)
‏ 2010 ואילך ממלכת המלכים (ינואר 2010) • מצור (ינואר 2010) • מלחמת-עולם הענקים (פברואר 2010) • הציווי של תאנוס (יולי 2010) • ארץ הצל (ספטמבר 2010) • הפחד עצמו (מרץ 2011) • אוונג'רס נגד אקס-מן (אפריל 2012) • עידן אולטרון (מרץ 2013) • אינסופיות (אוגוסט 2013) • החטא הקדמון (אפריל 2014) • אוונג'רס ואקס-מן: הציר (אוקטובר 2014) • יקום העכביש (נובמבר 2014) • מלחמות סודיות (מאי 2015) • מלחמת הממלכות (אפריל 2019)
עיבודים למדיות נוספות
סרטי קולנוע היקום הקולנועי של מארוול: איירון מןהענק הירוקאיירון מן 2תורקפטן אמריקההנוקמיםאיירון מן 3תור: העולם האפלקפטן אמריקה: חייל החורףשומרי הגלקסיההנוקמים: עידן אולטרוןאנטמןקפטן אמריקה: מלחמת אזרחיםדוקטור סטריינג'שומרי הגלקסיה: חלק 2ספיידרמן: השיבה הביתהתור: ראגנארוקהפנתר השחורהנוקמים: מלחמת האינסוףאנטמן והצרעהקפטן מארוולהנוקמים: סוף המשחקספיידרמן: רחוק מהביתהאלמנה השחורהשאנג-צ'י ואגדת עשר הטבעותנצחייםדוקטור סטריינג' במולטיוורס הטירוףתור: אהבה ורעםאנטמן והצרעה: קוונטומאניהשומרי הגלקסיה: חלק 3 (הקצרים של מארוול)
סרטי אקס-מן: אקס-מןאקס-מן 2אקס-מן 3: המפלט האחרוןאקס-מן המקור: וולבריןאקס-מן: ההתחלהוולבריןאקס-מן: העתיד שהיהדדפולאקס-מן: אפוקליפסהלוגאן - וולבריןדדפול 2אקס-מן: הפניקס האפלההמוטנטים החדשים
סרטי ספיידרמן: ספיידרמןספיידרמן 2ספיידרמן 3ספיידרמן המופלאספיידרמן המופלא 2
יקום מארוול של סוני: ונוםמורביוסונום 2
ארבעת המופלאים: ארבעת המופלאיםארבעת המופלאים: עלייתו של הגולש הכסוףארבעת המופלאים (אתחול)
המעניש (1989)קפטן אמריקה (1990)בליידדרדווילהענקהמעניש (2004)אלקטרהגוסט ריידרהמעניש: אזור מלחמהגוסט ריידר: רוח הנקמה6 גיבוריםדוקטור סטריינג'ספיידרמן: ממד העכבישספיידרמן: מעבר לממד העכביש (חלק 1)
סדרות טלוויזיה ואנימציה האוונג'רס: סדרת האנימציהאיירון מן: הרפתקאות משוריינותאקס-מן: סדרת האנימציהאקס-מן: הדור הבאוולברין והאקס-מןהענק הירוק (1996)האלק וצוות הריסוקסוכני S.H.I.E.L.D.הסוכנת קרטרדרדווילג'סיקה ג'ונסלוק קייג'איירון פיסטהמגניםהבלתי אנושייםבעלי היכולותגלימה ופגיוןספיידרמן: סדרת האנימציהספיידרמן ללא גבולותספיידרמן המדהיםספיידרמן וחבריו המדהימיםשומרי הגלקסיהספיידרמןספיידרוומן
כותבים ומאיירים: בריאן מייקל בנדיססטן ליטוד מקפרלןג'ק קירביכריס קלרמונטאלכס רוס