לדלג לתוכן

האזור האוקייני

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
האזור האוקייני.
חוף ים עם עצי קוקוס בפיג'י.
ברנטות הוואיות במאווי. הברנטות הם מין אנדמי לאיי הוואי.

האזור האוקייני הוא אחד האזורים הביוגאוגרפים המחלקים את שטח כדור הארץ. הוא קיים רק באוקיינוס השקט ואיננו קשור ליבשת כלשהי, אלא מוקף כולו באיים מבודדים, לרוב בסביבות האזור הטרופי. זהו גם האזור הקטן ביותר משמונת האזורים הביוגאוגרפים כששטחו כולל כמיליון קמ"ר.

האיים הקשורים לאזור זה כוללים את מיקרונזיה, פיג'י, הוואי ומרבית פולינזיה (למעט ניו זילנד). לעומתם ניו זילנד ואיי מלנזיה הכוללים את גינאה החדשה, איי שלמה, ונואטו וקלדוניה החדשה שייכים כיום לחלק מהאזור האוסטרלי.

אזור זה נחשב לצעיר שבשמונת האזורים והאיים סביבו התפתחו מנקודות חמות געשיות בתחתית האוקיינוס השקט ונוצרו כאיים גבוהים או אטולים מבודדים או כקשת איים שהפכו לאיים גדולים יותר כמו בהוואי.

פלורה ופאונה

[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעלי החיים והצמחים באזורים אלה הגיעו לרוב מהים או מהאוויר, מאחר שהם רחוקים מהיבשה. כתוצאה מכן אין הרבה חיות יבשתיות באיי האזור ואין בו הרבה חיות גדולות. בנוסף האיים השונים בעלי התפתחות בהתפתחות אנדמית גבוהה ביותר, מאחר שהאיים מופרדים אחד מהשני. היערות של האיים מכילים את האזורים האקלוגים בעלי מספר המינים האנדמיים הגבוהים בעולם.

הפלורה של איים אלה היא טרופית או סובטרופית בעיקרה והיא שוקקת ביערות גשם שונים, סוואנות ובכמה הרים ישנם גם אדמות מרעה טבעיות. רוב הצמחים באזורים כוללים צמחים שיכולים להתמודד עם האוקיינוס כמו זרעי קוקוס ומנגרובים וכן צמחי Pandanus ו-Metrosideros' המופצים בידי עופות. צמחים אחרים הם בעלי תפוצה הדומה לאלה של דרום-מזרח אסיה, אוסטרליה והאיים סביבה ובכמה מקרים גם צמחים ממוצא אמריקאי למשל הטוטורה שנפוץ באי הפסחא. גם בהוואי יש צמחייה דומה לצמחייה של אמריקה.

הפאונה באיים כוללת כמעט רק בעלי חיים שהיגרו מהים או מהאוויר ואין בה הרבה בעלי חיים יבשתיים. מבין היונקים רק מספר עטלפים קיימים באיים, נוסף לטורפים ימיים בחופים. בין הזוחלים נמצאים מספר מינים של חומטיים ודמויי שממית שנעו על רפסודת צמחים לאיים וחלקם התפתחו למלא את הגומחות החסרות. העופות נפוצים יותר באיים, מאחר שהם יכלו לעוף לאיים מהיבשות. באיים ישנם הרבה עופות ימיים וכמה עופות למשל הרליתיים אף איבדו את התעופה לאחר שהאיים היו מבודדים מטורפים.

עם זאת מאז גילוי והגעת האדם הגיעו לאיים מינים פולשים ביניהם מספר יונקים טורפים, אשר חוללו הרס אקולוגי נרחב. חמוסים, חולדות, כלבים וחתולים החלו לטרוף את העופות וגוזליהם וחלקם הגיעו לסכנת הכחדה מכך.

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא האזור האוקייני בוויקישיתוף