לדלג לתוכן

האזור האנטארקטי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
האזור האנטארקטי.
פינגווינים קיסריים מקננים בסנואו היל.

האזור האנטארקטי הוא אחד משמונת האזורים הביוגאוגרפים המחלקים את שטח כדור הארץ והוא הקטן מביניהם כששטחו כולל 0.3 מיליון קמ"ר. היא כוללת בעיקר את אנטארקטיקה ומספר איים מבודדים לאורך דרום האוקיינוס האטלנטי והאוקיינוס ההודי. אזור זה מבודד מהיבשות הצפוניות ממנו ורוב החיים בו כוללים מינים ימיים או מעופפים.

אף שכיום אנטארקטיקה היא קפואה וקוטבית, בעבר היא השתייכה ליבשת גונדוונה לצד אוסטרליה ואמריקה הדרומית שהכילה מינים הדומים לאלה של שאר היבשות וכן מאובנים של מספר צמחים קרובים כמו אשור דרומי וצמחי Podocarpaceae וכן יונקי כיס שנכחדו.

פלורה ופאונה

[עריכת קוד מקור | עריכה]

האקלים באזור זה הוא אקלים קוטבי והוא קר כל כך שרק 2 מיני צמחים פורחים בו (בקיץ הקצר): Deschampsia antarctica ו-Colobanthus quitensis, החיים בחצי האי האנטארקטי. בנוסף חיים בה גם 250 מיני חזזיות, 100 מיני טחבי עלים, 25 עד 30 מיני טחבי כבד ו-700 מיני אצות ימיות ויבשתיות, הכוללות גם פיטופלנקטון שמשגשג בימים אלה. לאורך האיים סביבה ישנם גם טונדרות עם מספר צמחים, אך אין בה עצים מאחר שהאקלים קר וסוער מדי עבורם.

הפאונה באזור כוללת בעיקר מינים ימיים או מעופפים שיכולים לחצות את האוקיינוס. אלה כוללים עופות ימיים כמו פינגווינים, אלבטרוסיים, טורפים ימיים ביניהם דובי ים וכלבי ים, לווייתנאים ממגוון מינים, דגים אנטארקטיים וכמה רכיכות כמו דיונונים. החיים בימים אלה משגשגים עקב פריחה גדולה של הפלנקטון ושגשוג הקריל האנטארקטי בכמויות ענקיות.

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא האזור האנטארקטי בוויקישיתוף