האחים נילנד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

האחים נילנדאנגלית: Niland Brothers) היו ארבעה אחים ששירתו ביחידות קרביות בצבא ארצות הברית במלחמת העולם השנייה. לאחר ששניים מהם נהרגו בקרב והשלישי הפך לנעדר (ובדיעבד התברר שנפל בשבי) הועבר האח הרביעי משירות קרבי והוחזר לארצות הברית. סיפורם נתן השראה לכתיבת תסריט סרט הקולנוע "להציל את טוראי ראיין".

האחים[עריכת קוד מקור | עריכה]

האחים נילנד היו בניהם של מייקל ואוגוסטה נילנד מהעיירה טונוונדה (Tonawanda) הסמוכה לעיר בפאלו שבמדינת ניו-יורק. בחודש יוני 1944 נודע על מותם בקרב של שניים מהאחים בתחילת פלישת בעלות הברית לצרפת ועל היעדרותו של שלישי.

קיימת טענה שאימם של האחים קיבלה באותו היום את שלושת המברקים ממשרד המלחמה האמריקני הנוגעים לגורל בניה. ספק אם טענה זו היא נכונה: מצוי מקור הטוען אחרת[1] ובנוסף חלפו כשלושה שבועות בין מועד היעדרותו של אחד הבנים לבין מועד מותם של שני אחיו (ראו להלן), ולכן לא סביר שההודעות על כך הגיעו בו זמנית. כך או כך, לאחר שנודע על הטרגדיה המשולשת הוחלט - על פי המדיניות שנקבעה בעקבות המקרה של חמשת האחים סאליבן, שנספו כולם ליד גוודלקנל בטביעת ספינת הצי בה שירתו - להוציא את האח הרביעי משירות קרבי ולהחזירו לארצות הברית.

Preston Niland Grave Marker.jpg
מצבות האחים פרסטון (למעלה) ורוברט נילנד בבית הקברות הצבאי האמריקני בנורמנדי

אלה היו ארבעת האחים:

האחים פרסטון ורוברט נטמנו זה בצד זה בבית הקברות הצבאי האמריקני בנורמנדי.

  • פרדריק "פריץ" נילנד (Frederick Niland) היה הצעיר באחים (יליד 1920). הוא שירת כסמל ברגימנט הצנחנים ה-501 של הדיוויזיה המוטסת ה-101. הוא צנח עם הדיוויזיה בנורמנדי והשתתף בקרבות הפלישה לצרפת, עד שהוחזר לארצות הברית.

בקשר לנסיבות הוצאתו של פרדריק נילנד משירות קרבי קיימות טענות סותרות. לפי אחת מהן היה הוא בחזקת נעדר במשך מספר חדשים לאחר תחילת הפלישה לנורמנדי, עד שהתגלה בכפר בצרפת. נראה שטענה זו היא חסרת בסיס, כי על פי מקורות אמינים יחסית – ספריו של ההיסטוריון הצבאי סטיבן אמברוז – אותר נילנד בשורות הדיוויזיה בה שירת תוך זמן קצר לאחר שיצאה ההוראה להחזירו לארצות הברית. טענה אחרת היא שהוא הוחזר לארצות הברית לאחר שהדיוויזיה כבר חזרה לבריטניה ביולי 1944. שוב, הגרסה הנכונה היא כנראה זו שאמברוז מציין - שההוראה להחזירו לארצות הברית הגיעה בעת שהדיוויזיה שאליה השתייך, נלחמה עדיין בצרפת, מדרום לעיירה קרנטן (Carentan).[2]

פרדריק נילנד עוטר על פעולתו הקרבית בעיטור כוכב הארד (Bronze Star). הוא הוחזר לארצות הברית והשלים את שירותו בתפקיד של שוטר צבאי במדינת ניו-יורק. לאחר המלחמה הוא למד רפואת שיניים ועבד במקצועו במדינת ניו-יורק. הוא נפטר ב-1983, בגיל 63. אחיו אדוארד נפטר שנה לאחר מכן, בגיל 72.

סרט הקולנוע מול המציאות[עריכת קוד מקור | עריכה]

סיפורם של האחים נילנד נתן השראה לכתיבת התסריט לסרטו של הבמאי סטיבן ספילברג "להציל את טוראי ראיין". התסריט נבדל מהמציאות בפרטים מהותיים רבים – כמו העובדה שאיש מהאחים לא נהרג בחוף אומהה, כמתואר בסצנת הפתיחה של הסרט, ובעיקר בכך שכנראה לא נדרש מאמץ מיוחד על מנת לאתר את האח הרביעי ולהוציאו מקו החזית.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • סטיבן אמברוז, יום הפלישה, אור יהודה: זמורה-ביתן, 2002
  • סטיבן אמברוז, אחים בקרב, אור יהודה: כנרת, זמורה ביתן, דביר, 2005

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ WWII Display,‏ The Niland Boys, באתר Canisius College
  2. ^ אמברוז-יום הפלישה, עמ' 279 ; אמברוז-אחים בקרב, עמ' 117-118.