האח הגדול ("1984")

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ההיררכיה החברתית שבראשה האח הגדול

האח הגדולאנגלית: Big Brother) הוא מונח שנטבע בספר "1984" של ג'ורג' אורוול. בספר, האח הגדול הוא כינוי למנהיג כל-יכול הנהנה מפולחן אישיות ומצוי מעל לכל ביקורת.

האח הגדול הוא מנהיג מפלגת הסוצאנג (הלחם של "סוציאליזם אנגלי") השולטת באוקיאניה, מדינה דמיונית בה מתרחשת עלילת הספר. עלייתו התחילה בשנות השישים של המאה העשרים, כשכל מנהיגי המהפכה המקוריים של המפלגה הוצאו להורג בטיהורים הגדולים. עשור לאחר מכן, האח הגדול היה כבר מנהיגה הבלתי מעורער של המפלגה. אולם אורוול רומז בספר שהאח הגדול הוא דמות בדיונית שנוצרה על ידי המפלגה, כדי לשמש כמוקד ההזדהות עם המפלגה, כיוון שקל יותר להרגיש קרבה לאדם מאשר לגוף או לרעיון אידאולוגי. כחיזוק לכך אפשר להביא את העובדה שהאח הגדול הפך דמות מיתולוגית, פרטי הביוגרפיה שלו מעורפלים, לא ידוע מתי נולד, והאמונה הרווחת היא שהוא לעולם לא ימות. אין אדם באוקיאניה היודע את שמו האמיתי או שראה אותו פנים אל פנים.

"האח הגדול" הפך מטבע לשון המתייחס לשלטון טוטליטרי או כזה שיש בו מאפיינים טוטליטריים. המציאות הדיסטופית שמתאר אורוול ב-"1984" רותמת אמצעים טכנולוגיים מתקדמים לפיקוח ולניטור של חיי הפרט, תחת הסיסמה "האח הגדול - עינו פקוחה", ולכן המונח "האח הגדול" משמש לעיתים קרובות בהתייחסות לפעולות שפוגעות בפרטיות, בין אם מעורבים בהן מוסדות המדינה ובין אם מעורבים בהם חברות מסחריות.

דמותו של האח הגדול מבוססת בעיקרה על דמותו של יוסיף סטלין, אך גם על רודנים אחרים כמו אדולף היטלר ומאו דזה-דונג. השם "האח הגדול" הוא פרפרזה על הכינוי "האבא הגדול" שניתן לסטלין.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא האח הגדול בוויקישיתוף