האיגוד הבינלאומי לאופניים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
האיגוד הבינלאומי לאופניים
UCI
Union Cycliste Internationale.svg
ענפי ספורט מרוצי אופניים
תחום השיפוט בינלאומי
מיקום המטה אגל, שווייץ
נשיא צרפתצרפתדוויד לפארטייה
שנת ייסוד 1900
מקום ייסוד פריז, צרפת
www.uci.ch

האיגוד הבינלאומי לאופנייםצרפתית Union Cycliste Internationale, בראשי תיבות: UCI) הוא הגוף העליון המנהל את ענף האופניים בעולם. משרדי UCI נמצאים באגל בשווייץ. נשיא UCI הוא דוויד לפארטייה מצרפת שהחליף ב-2017 את בריאן קוקסון מאנגליה, שהחליף ב-2013 את פט מקווייד מאירלנד. עד 2006 היה היין ורברוחן מהולנד נשיא האיגוד.

UCI מנפיק רישיונות תחרות לרוכבים ומכתיב חוקים משמעתיים, בנושאים כמו נטילת סמים אסורים. כמו כן מנהל UCI את דירוג מרוצי האופניים, את דירוג הרוכבים על פי הישגיהם ואת שיטות הניקוד בענפי האופניים השונים, אופני הרים, אופני כביש, מסלול ועוד. בנוסף אחראי ה-UCI על אליפויות העולם, שבמסגרתן מתחרות מדינות שונות ולא קבוצות מסחריות. למנצחים בתחרויות אלו יש את הזכות ללבוש את חולצת הקשת בענן במשך השנה הבאה, וכמו כן את הזכות ללבוש רצועת יד באותם צבעים במהלך כל הקריירה שלהם.

האיגוד הוקם ב-14 באפריל 1900 על ידי התאחדויות האופניים של בלגיה, צרפת, איטליה, ארצות הברית ושווייץ. האיגוד הוקם עקב העיסוק בשאלה האם לבריטניה תותר משלחת אחת לאליפות העולם או מספר משלחות, שייצגו את אנגליה, אירלנד, סקוטלנד וויילס. עקב הוויכוח בסוגיה, בריטניה לא צורפה לאיגוד עד 1903.

בשנת 1965, בלחץ הוועד האולימפי הבינלאומי, הקים האיגוד שתי רשויות משנה: רשות אחת שתעסוק בחובבים (Fédération Internationale Amateur de Cyclisme בראשי תיבות: FIAC) וראשות שנייה שעיסוקה היה מקצוענים (Fédération Internationale de Cyclisme Professionnel בראשי תיבות FICP). האיגוד עצמו היווה גורם מתאם בין הרשויות. רשות החובבים הייתה גדולה יותר ושלטה באיגוד (בין היתר עקב יכולת החובבים להתחרות במשחקים האולימפיים, ונוכחותה ביותר מדינות, בעיקר מדינות הגוש המזרחי). בשנת 1992 בוטלה ההפרדה ושני הגופים, שישבו בלוקסמבורג (FICP) וברומא (FIAC), התאחדו ועברו לאגל, בקרבת הוועד האולימפי הבינלאומי, היושב בלוזאן.

צבעי ה-UCI

בשנת 2005 החל UCI בסדרת מרוצי אופניים הנקראת - UCI ProTour (בתרגום חופשי מאנגלית – טור מקצועני), אשר מחליפה את הסדרה הקודמת שנקראה UCI World Cup (גביע העולם). בשונה מסדרת גביע העולם ה-ProTour כולל בתוכו את מרוצי הכביש הגדולים (באנגלית Grand Tours), והם: הטור דה פראנס, הג'ירו ד'איטליה והוואלטה אספניה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]