לדלג לתוכן

האימפריה הגלקטית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
האימפריה הגלקטית
סמל
צורת המשטר דיקטטורה טוטילטרית
עיר הבירה קורוסנט
שפות רשמיות גלקטית בסיסית
מנהיג הקיסר פלפטין, ידוע גם בתור דארת' סידיוס, בין השנים 19BBY עד4ABY
מפקד הצבאות דארת' ויידר, לאחר מותו של גראנד מוף טארקין
ראש הממשלה סאט פאסטאג
רשות מחוקקת הסנאט האימפריאלי, מועצת המוף, המועצה האימפריאלית הזמנית.
הקמה 19 BBY
התפוררות 4 ABY
התפרקות סופית 11 ABY
מטבע מקומי דאטריאנס אימפרילי

האימפריה הגלקטית היא משטר אוטוריטרי בדיוני ביקום מלחמת הכוכבים.

האימפריה קמה בשנת 19 BBY והיא צמחה מתוך הרפובליקה הישנה. היא הוקמה על ידי תוכנית על של הקנצלר פלפטין שניצל את מלחמת המשובטים הממושכת אותה יזם בסתר. פלפטין הציג את המשטר החדש כדרך לטפל בשחיתות של הרפובליקה ובחוסר יכולתה לבצע החלטות מדיניות ולאט לאט נגס בעוד חלקים של הדמוקרטיה עד שלבסוף הפכה הרפובליקה למשטר דיקטטורי שקיסר עומד בראשו. האימפריה הגלקטית שרדה במשך 23 שנה עד פירוקה לכאורה על ידי ברית המורדים. לאחר פירוקה שינתה האימפריה את אופי ארגונה והפכה לגוף הקרוי המסדר הראשון שדרכי התנהלותו זהים כמעט לחלוטין לאלו של האימפריה.

הולדת האימפריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

האימפריה הגלקטית נולדה מחורבותיה של הרפובליקה הגלקטית הישנה. אף על פי כך, זרעים של שינוי נשתלו במשך מלחמת המשובטים, המלחמה הקשה בין הרפובליקה וקונפדרציית המערכות העצמאיות. כאשר היקף האיום הבדלני נעשה ברור, הסנאט של הרפובליקה ובית המחוקקים העבירו לידי הקנצלר העליון פלפטין כוחות לשעת חירום. פלפטין במקביל מרחיב את הסמכיות שלו על מנת להתמודד עם האיום הבדלני. הסכסוך הזה נתן לפלפטין הזדמנות להישאר במשרד הקנצלר זמן ארוך יותר מאשר מותר לו על פי חוקת הסנאט וגורם לסנאט לבנות לו תפקיד חדש שהומצא וניתפר במיוחד בשבילו הקנצלר העליון. פלפטין מבטיח לפנות את תפקידו ולהחזיר את כוחו וסמכיותיו לסנאט ברגע שבו יושג שלום, והביטחון יוחזר לגלקסיה.

ככל שהמלחמה המשיכה, כך הכוח של הקנצלר המשיך לגדול עד אשר הוא הפך לדיקטטור. כאשר מועצת הג'די הבינה שפלפטין הוא אדון הסית', הג'די ניסו לעצור אותו אך נכשלו, עקב התערבותו של אנקין סקייווקר. הוא השתמש במקרה להצדקה להוציא לפועל את פקודה 66 המורה על כל קציני צבא המשובטים לבגוד ולהרוג את מפקדי הג'די שלהם. במושב חירום של הסנאט, פלפטין הצהיר על בגידתם של הג'די ברפובליקה והופך אותם לאויבי הגלקסיה.

בעקבות הפלת מסדר הג'דיי פלפטין בטוח בעוצמתו ומוציא הצהרה על כוח חדש בגלקסיה וממנה עצמו לקיסר, כ-19 שנה לפני הקרב של יאבין.

ארגון הכוח של האימפריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקיסר פלפטין שלט באימפריה בכוח מוחלט, יחד עם השליש שלו, הוזיר הגדול, מאס אמדה שהיה אחראי על ההתנהלות היום יומית של האימפריה (הוא היה ראש הסנאט הגלקטי במשך שנים רבות, במשך שלושת סרטי הפריקוולים והיה נאמן לקיסר במשך שנים רבות וייתכן כי אף ידע על תוכניותיו האפלות לגבי הרפובליקה והג'די). ודארת' ויידר אדון הסית' היה שולייתו של הקיסר וגם האסטרטג הצבאי הראשי ומפקד עליון של הכוחות הקיסריים לאחר מותו של גראנד מוף טארקין. שני היועצים הבכירים של פלפטין היו ג'אנאס גריג'אטאס וסים אילו, והם התלוו עם פלפטין אל כוכב המוות השני. השניים היו חלק ממעין ממשלה איפריאלית שנקראה "המועצה השולטת האימפריאלית" שבה היו חברים גם סאט פאסטאג' ואמדה עצמו. ההנהגה של האימפריה נקראת "המעגל הפנימי הקיסרי", ופלפטין עמד בראשם. הסנאט המשיך להתקיים 19 שנים אחרי הקמת האימפריה הגלקטית ונקרא הסנאט הקיסרי או הסנאט האימפריאלי, אבל כעת הוא קטן יותר ולא היה יותר ממועצה מייעצת חסרת כוח. פלפטין פיזר את הסנאט לפני הקרב על יאבין. באופן רשמי הסנאט האימפריאלי "הופסק לתקופת החירום הגלאקטי" (קרבות המורדים), אך ההודעה הרשמית לא הצליחה להערים על איש, כולם ידעו שהסנאט האימפריאלי לעולם לא יתכנס עוד. והכוח האמיתי הועבר לגראנד מופים כמו טארקין ומושלים אזוריים אחרים. מועצת המופים הוקמה לשלוט בסקטורים יחידים ואזורים שונים של האימפריה ביתר יעילות. המשובטים לא הורשו לשרת עוד כצבא, ורק כמה חיילות מובחרים של משובטים נותרו בצבא האימפריה. מדי המשובטים הולבשו על צבא פלוגות הסער והשייטת, שהורכבו מבני אדם שונים בשרות צבאי סדיר. צבא זה היה כפול במספר מצבא המשובטים שקדם לו, ואפשר לאימפריה לשלוט בשטחיה ביתר יעילות.

גזענות באימפריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בניגוד לרפובליקה הסובלנית, באימפריה קיימת גזענות רבה, ובה חוקי גזע המגדירים את תפקידם של גזעים שונים. אך ורק לבני אדם מותרת התגייסות צבאית, דיפלומטית או פעילות שלטונית (למעט מקרים מסוימים), וגזעים כמו הווקים ניתנים לשעבוד. אפילו משובטי קאמינו, למרות לחימתם במלחמת המשובטים, והעזרה לפלפטין בעלייתו לשלטון, לא הורשו לעזב את הכוכב. עקב צמצום מקורות הפרנסה, פנו גזעים רבים שאינם בני-אדם לפעילויות לא חוקיות כמו ציד ראשים וסחר לא חוקי. מרביתם התקבצו בנמל החלל מוס אייסלי שבטטואין, ומצאו עבודות לא חוקיות אצל הגנגסטר ג'אבה ההאט. הוא שליט הכוכב וגם היחידי באימפריה שהורשה להמשיך לשלוט בכוכב למרות היותו חייזר. ברית המורדים ניצלה גזענות זו על מנת לגייס חייזרים כאלה לכוחותיה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא האימפריה הגלקטית בוויקישיתוף