האי של ד"ר מורו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
האי של ד"ר מורו
The Island of Doctor Moreau
Island of Dr. Moreau hebrew.jpg
עטיפת המהדורה העברית, תרגום יובל כשדן
מידע כללי
מאת ה. ג'. ולס
שפת המקור אנגלית
סוגה מדע בדיוני
הוצאה
הוצאה באנגלית איינמן (einemann), בעברית אסטרולוג
מקום הוצאה אנגליה עריכת הנתון בוויקינתונים
תאריך הוצאה 1896, בעברית 2001
מספר עמודים 209 (377 בעברית)
הוצאה בעברית
תרגום כן
סדרה
ספר קודם The Wonderful Visit עריכת הנתון בוויקינתונים
הספר הבא The Wheels of Chance עריכת הנתון בוויקינתונים
קישורים חיצוניים
הספרייה הלאומית 002103554
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

האי של ד"ר מורו (אנגלית: The Island of Doctor Moreau) הוא ספר מאת ה.ג'. ולס, שראה אור בשנת 1896.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הספר מתאר בגוף ראשון את קורותיו של פרנדיק, חוקר טבע בריטי שהיה על סיפונה של ספינת הנוסעים "ליידי ויין", החל מטביעתה המצערת לכאורה ללא ניצולים ועד מציאתו המפתיעה כשנה לאחר מכן, תשוש ורעב בסירת הצלה של סקונר. על פי סיפור המסגרת שמתואר בקצרה, הספר הוא אוסף רשמים שפרנדיק כתב למען עצמו כשחזר לאנגליה, לאחר שפומבית הכחיש כי הוא זוכר את שעבר עליו באותה שנה.

הסיפור מתחיל בסירת הצלה של ה"ליידי ויין". פרנדיק ועוד שני שורדים מנסים להתמודד עם הרעב והצמא הנוראים לאחר ימים בלב ים, וברגע של טירוף נופלים שני הניצולים האחרים מהסירה ופרנדיק נותר לבדו למות. בדרך מקרה הוא ניצל על ידי סקונר שנקלעה לאזור, ושם הוא פוגש את צוות הספינה ואנגלי יוצא לונדון נוסף ושמו מונטגומרי. הם מפתחים שיחה בימים החולפים ומונטגומרי מספר לו כי הוא מוביל חיות בר לאי בו הוא מתגורר. הוא שם לב למאפיינים של חיות פרא אצל משרתו של מונטגמרי דאלינג. לאחר שמונטגומרי, משרתו והחיות מורדים באי, מחליט קברניט הסקונר לזרוק את פרנדיק מהסיפון, וזה נאלץ להגיע לאי אף הוא. שם הוא פוגש את ד"ר מוֹרוֹ, מנתח מבריק שסולק מלונדון בעקבות שערורייה של אתיקה רפואית, וכעת משמש כמדריכו של מונטגומרי. באי הקימו מורו ומונטגומרי מתחם מדעי אותו הם מנסים להסתיר מפרנדיק, שהגיע כאורח לא קרוא. בניגוד להמלצות מארחיו, פרנדיק מסתובב באי ורואה גופת ארנב משוסעת. הוא מגלה כי יושביו הם בני אדם מעוותים, גפיהם לעיתים חבושים ופניהם נוראים ומזכירים פני חיה. לאחר שאחד מהאנשים המעוותים רודף אחריו, שב פרנדיק למתחם. שם הוא שומע זעקות אימים הממשיכות לתוך הלילה, בעוד ד"ר מורו מנתח במעבדתו המסוגרת פומה שהובאה בסקונר על ידי מונטגומרי. פרנדיק מתפרץ ברגע של אי-תשומת לב למעבדתו של מורו ומגלה דמות אדם מצולקת ומדממת, הכבולה באזיקים לקיר. מזועזע ומשוכנע כי ד"ר מורו מתמחה באמנות העינוי (ולא מבין למה משמשות החיות) מחליט פרנדיק לברוח על נפשו.

במנוסתו פרנדיק פוגש באיש הקוף שמלווה אותו לכפר אנשי החיה אשר בו מתגוררות כ-60 מיצירותיו המזוויעות של מורו. כאשר מורו מגיע לכפר פרדניק פותח במנוסה ברחבי האי בעוד מורו ומונטגומרי רודפים אחריו.

לאחר מרדף מורו מצליח להדביק את פרנדיק ולשכנעו לחזור למתחם, שהוא מפקיד בידיו אקדחים למען תחושת ביטחונו ומבטיח כי לא יאונה לו כל רע. כשהם חוזרים יושבים השלושה יחדיו ומורו מתאר לפרנדיק את טעותו. דמות האדם המעוות, מסביר מורו, היא למעשה הפומה, לאחר שעברה סדרה מזוויעה של ניתוחים לתת לה צלם אנוש. כאן מסביר ד"ר מורו את מהות מחקרו. השתלת איברים בין תורמים, כמו גם עירוי דם בין אנשים לאנשים ובין חיות לחיות, היא טכניקה רפואית שצמחה מתוך הכרח, ולא נחקרה לגבולותיה כמדע בפני עצמו. מורו הסביר כי מחקרו, שגרם לשערורייה שסילקה אותו מהממסד הרפואי בלונדון אל האי, נגע להפיכת חיות ליצורים כמו אנושיים. תוך הצלבת איברים חיים שונים בין חיות, היפנוזה ופיתוח תודעה, הצליח מורו להפוך חיות ליצורים העומדים על שתי רגליים, בעלי אצבעות (במידה מוגבלת, רק קופי האדם היו בעלי חמש אצבעות) ויכולת להשתמש בשפה ובכלים. האנשים המעוותים שראה פרנדיק מחוץ למתחם הם תוצרי ניסויו. מונטגומרי פיתח חיבה לאותם אנשי חיה (ואף מחזיק באחד מהם כמשרתו האישי), ואילו מורו סולד מהם ומשליט בהם אימה על ידי החדרת הרעיון כי הוא ומונטגומרי הם אלים, ומכריח אותם לדקלם חוק שוב ושוב, על מנת שישמרו על צלם אנוש. מורו מסביר לפרנדיק כי אף על פי כל מאמציו, כל מנותח שיצא תחת ידיו שב אל דרכיו החייתיות.

כמה ימים לאחר מכן פרנדיק מספר למורו על האיש המעוות שרדף אחריו (וכנראה גם הרג את הארנבת) עם הגעתו לאי. הוא מזוהה כאיש הנמר וכאשר מורו מגיע לכפר על מנת ללכוד אותו החייתיות שלו מתפרצת והוא מנתר משם על ארבע רגליו לתוך הסבך. אנשי החיה פותחים במרדף אחריו וכאשר פרנדיק רואה אותו הוא יורה בו. הצבוע חזיר אשר נעץ בגופה את שיניו היה השני מאנשי החיה שטעמו דם והראשון ללכת בדרכו של איש הנמר.

כעבור זמן מה קורה אסון, והפומה - כעת ספק חיה ספק אדם - משתחרר מאסוריו ובורח אל הג'ונגל. מורו רודף אחריו עם אקדח ומנסה ללכדו. בקרב, המתנהל מחוץ לספר, מובסים השניים ונהרגים. מורו נמצא מאוחר יותר כרות יד וללא אקדח, ואיש הפומה ירוי בכתפו ומת מפצעיו. אנשי החיה מתערערים ואינם בטוחים עוד בחוקותיהם, ופרנדיק חושש לחייו מפני הטורפים שבהם, שטעמו דם. מונטגומרי מנסה לשמור את החוק בקרב אנשי החיה, אך במצב שכרות הוא מותקף על ידי אחד מהם ונהרג, ופרנדיק נותר לבדו. אנשי החיה הופכים במרוצת עשרת החודשים הבאים לחיתיים ומאבדים את יכולתם ללכת זקוף ואת יכולת הדיבור והחשיבה. ופרנדיק חושש לחייו, בעיקר מפני איש הצבוע-חזיר המשחר לטרפו. במאבק אחרון מולו מצליח פרנדיק לירות בו למוות, רק לאחר שאיש הכלב סן-ברנרד שליווה אותו מת בהגנה עליו. נותר ללא רע באי, מנסה פרנדיק להיחלץ ללא הועיל. רק במקרה הוא רואה סירת הצלה נסחפת במים, שמתבררת מאוחר יותר כשייכת לאותו סקונר שהטיל אותו אל האי מלכתחילה. הוא עולה על הסירה ומשאיר את האי מאחוריו. מספר ימים מאוחר יותר, הוא מחולץ על ידי ספינת נוסעים שעברה באזור.

בחלק הסיום מתאר פרנדיק את שובו לאנגליה, כעת בעל תובנות חדשות על הסובבים אותו ושונא אדם. הוא נוטה לראות את חלק מהאנשים הסובבים אותו בעיר הגדולה כבני דמותם של אנשי חיה מסוימים באי. הוא מתבודד ככל האפשר במשך שארית חייו, ומכחיש מכל וכל את מה שחווה על האי של ד"ר מורו.

הספר ניבא את שיטות הניסויים בבעלי חיים לצורכי הרפואה האנושית, את קיומם העתידי של ההנדסה הגנטית ושל השיבוט, ואת ניסיונו של האדם לשלוט על הטבע, וכלל נושאים שלא נידונו עד אז כגון התאכזרות לבעלי חיים והשפעותיה המוסריות. שנתיים לאחר הוצאתו לאור, עלה נושא הניתוח בחיות בעודן בחיים לעין הציבור והחלו נחקקים חוקים המסדירים אתית את הנושא.

עיבודים לקולנוע[עריכת קוד מקור | עריכה]

הספר עבר שלושה עיבודים לקולנוע מסחרי:

  • Island of Lost Souls (משנת 1933) עם בלה לוגוסי כ"אומר החוק" (אחד מאנשי החיה) וצ'ארלס לוטון כד"ר מורו. הסרט היה מבוסס באופן רופף על הספר והוסיף את דמותה של ארוסתו של חוקר הטבע הבריטי (ששמו שונה מפרנדיק לפארקר) כאורחת פתע באי. מונטגומרי נעדר מהתסריט לחלוטין, ואחת מנשות החיה קיבלה תפקיד שלא היה קיים בספר.
  • The Island of Dr. Moreau (משנת 1977) עם מייקל יורק כחוקר הטבע (כעת תחת השם אנדרו בראדוק ולא פרנדיק) וברט לנקסטר כד"ר מורו. בתסריט זה הוסף מונטגומרי ואף משרתו האישי מלינג, אך גם אישה בשם מריה. בסרט זה מורו מזריק לבראדוק חומר ההופך אותו לאיש חיה, וזאת בניגוד מוחלט לרוח הספר בו מורו מנסה נואשות לפטור חיות מהאינסטינקטים החייתיים שלהם. סרט זה הפך לגרסה ספרותית באותו שם, שכאמור שונה משמעותית מזו של ה. ג'. וולס.
  • The Island of Dr. Moreau (משנת 1996) עם מרלון ברנדו כד"ר מורו, ואל קילמר כמונטגומרי, רון פרלמן כאומר החוק ודייוויד ת'יוליס כנושא ונותן מצד האומות המאוחדות (הפעם תחת השם דאגלס במקום פרנדיק). עלילת סרט זה התרחשה ב-2010, וכללה טכנולוגיה עתידנית ושינויים רבים, כולל ניסויים ב-DNA אותם מבצע ד"ר מורו.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא האי של ד"ר מורו בוויקישיתוף