האל פיני

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg
יש לשכתב ערך זה. ייתכן שהערך מכיל טעויות, או שהניסוח וצורת הכתיבה שלו אינם מתאימים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

האל פיני (4 במאי 1956 - 28 באוגוסט 2014) היה מפתח בחברת PGP Corporation. הוא היה המפתח השני שהועסק בתפקיד מפתח בחברת PGP (אחרי פיל צימרמן). בתחילת הקריירה שלו, היה מפתח ראשי של כמה משחקי קונסולה מובילים (Adventures of Tron, Armor Ambush, Astroblast, Space Attack). בשנת 1979 סיים את לימודיו במכון הטכנולוגי של קליפורניה, וקיבל תואר BS בהנדסה.

פיני נודע כפעיל בתחום הקריפטוגרפיה. במהלך שנות ה-90, בנוסף להיותו חבר פעיל בראשימת התפוצה של הסייפרפאנק. בין שאר פעולותיו הייתה ניהול של תחרות לשבירת הצופן שבו עשו שימוש בנטסקייפ, ושהיה אסור בייצוא.

בשנת 2004, יצר פיני את מערכת הוכחת העבודה שניתן לעשות בה שימוש חוזר, לפני ביטקוין. בינואר 2009, פיני היה האדם הראשון שקיבל העברת ביטקוין.

באוקטובר 2009, הכריז פיני במאמר בבלוג שהוא אובחן כחולה במחלת ALS באוגוסט 2009. לפני מחלתו, פיני היה אצן פעיל. פיני ואשתו פראן עסקו בגיוס כספים למחקר בתחום. במרץ 2013, פיני פרסם שהפך למשותק, אך המשיך למפתח. הוא עבד על תוכנה נסיונית בשם bcflick לחיזוק ארנקי ביטקוין, תוך שימוש במיחשוב אמין (Trusted Computing).

האל פיני נפטר ב-28 באוגוסט 2014, ושומר בהקפאה על ידי קרן אלקור.

P vip.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא אישים. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.