לדלג לתוכן

האנלי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
איור של הצוללת האנלי

האנליאנגלית: H. L. Hunley) הייתה הצוללת הראשונה בהיסטוריה שטיבעה ספינת אויב. "האנלי" נחשבת כדור השני של הצוללות, לאחר הצוללת צב מ-1775. "האנלי" נבנתה על ידי כוחות קונפדרציית המדינות של אמריקה. בנייתה הסתיימה ב-1863, והיא טבעה פעמיים באימונים תוך אובדן 13 אנשי צוות, כולל ממציא הצוללת הוראס האנלי עצמו. פעמיים נמשתה הצוללת ותוקנה, וב-17 בפברואר 1864, טיבעה האנלי את הסלופ "הוּסֶטוֹנִיק" (USS Housatonic) בהדחק 1,124 טון של צבא הצפון, שצרה על נמל צ'ארלסטון. "האנלי" טבעה בעצמה לאחר הפעילות מסיבות לא ברורות, ועימה שמונת אנשי צוותה.

"האנלי" מילאה תפקיד קטן במלחמת האזרחים האמריקאית, אך תפקיד גדול והיסטורי בלוחמה הימית. היא הראתה לעולם, לראשונה, את היכולת הטכנולוגית המתקדמת לבצע מהלכים צבאיים כלפי הצי היריב בלוחמה תת-מימית. "האנלי" הופעלה ידנית בכוח אנשי הצוות, שנדרשו לעבודה פיזית מאומצת בכל עת על מנת להניעה, ומערכת האוויר בה לא תוכננה להתקיים מתחת למים למשך זמן ממושך. בהתחשב בנתונים אלה ניתן לראות את הצלחתה הצבאית כמרשימה.

הצוללת "האנלי" כללה שמונה אנשי צוות שנדרשו להניע באופן קבוע גל ארכובה, שהיה מחובר למדחף באחורי הצוללת. בחרטום הצוללת הורכב מוט ובקצהו חבית ובה חומר נפץ. מוט זה ננעץ בספינת האויב על ידי ניגוחה, וחומר הנפץ בו פוצץ בעזרת כבל שנמשך מאחוריהם לאחר שהתרחקו.

לאחר שטיבעה את "הוּסֶטוֹנִיק" (USS Housatonic) ומסיבות שלא היו ברורות זמן רב, לא שרדה "האנלי" את הדרך חזרה לנמל וטבעה על כל צוותה. הסברה כיום היא כי מותם של אנשי הצוות אירע עקב חוסר האוורור והצטברות פחמן דו-חמצני, שגרם לחנק. הצוללת נמצאה ונמשתה מן המים בשנת 2002.[1]

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא H. L. Hunley בוויקישיתוף

הערות שוליים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
ערך זה הוא קצרמר בנושא צבא. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.