לדלג לתוכן

האנרכיה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
האנרכיה
אילוסטרציה של קרב לינקולן (1141)
אילוסטרציה של קרב לינקולן (1141)
תאריכים דצמבר 1135 – נובמבר 1153 (כ־17 שנים)
מקום אנגליה ונורמנדי
תוצאה אמנת וינצ'סטר: סטיבן נותר מלך אנגליה, אך הנרי השני, בנה של מתילדה הקיסרית הפך ליורש העצר
הצדדים הלוחמים

כוחות הנאמנים לסטיבן מבלואה

כוחות הנאמנים למתילדה הקיסרית ולהנרי מבית פלנטג'נט

מפקדים

האנרכיהאנגלית: The Anarchy) היא השם המקובל בהיסטוריה של אנגליה לתקופת מלחמת האזרחים והשלטון הבלתי יציב שהתרחשה בין השנים 11351154, תקופת שלטונו של סטיבן, מלך אנגליה.

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

סטיבן היה אחיינו המועדף של המלך הנרי הראשון (שלט בשנים 11001135). לאחר שבנו החוקי היחידי של הנרי מת בשנת 1120 באסון הספינה הלבנה, הנרי מינה את בתו, מתילדה, כיורשת העצר ואף הכריח מספר פעמים את כל ברוניו, כולל סטיבן, להישבע לה אמונים. הניסיון להבטיח את השלטון של מתילדה עלה בתוהו, שכן עד אותה תקופה לא שלטה אישה באנגליה. המצב החמיר כאשר היא נישאה לז'ופרואה החמישי, רוזן אנז'ו, שזכה לשם רע באנגליה, בעיקר בעקבות היותו מאנז'ו, שמנהיגיה עוררו סלידה בקרב הנורמנים בעקבות נסיונותיהם לכבוש את הדוכסות של נורמנדי.

עם מותו של הנרי בשנת 1135, סטיבן נחפז לאנגליה. חרף העובדה שמרבית הברונים נטו לבחור באחיו הבכור תיאובולד, נכנס סטיבן במהירות ללונדון והוכתר למלך על ידי אנשי העיר, שראו את בחירת המלך כזכותם העתיקה. משם עבר סטיבן לווינצ'סטר, שם בעזרת אחיו הבישוף הנרי, זכה לכספם ותמיכתם של השופט הראשי רוג'ר מסולסברי ושל הארכיבישוף ויליאם קורבייל ולפיכך לתמיכתה של הכנסייה. הברונים העדיפו את סטיבן על פני מתילדה ולכן קיבלו על עצמם את שלטונו.

האירועים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ההתנגדות העיקרית לסטיבן הגיעה בתחילה מכיוון רוברט מגלוסטר, בנו הממזר של הנרי, שקיווה לזכות במלוכה בעצמו. מאחר שהכנסייה תמכה בהכתרתו של סטיבן, יהבה העיקרי של מתילדה נתלה בדודה, דייוויד הראשון, מלך סקוטלנד שפלש בשמה לנורת'מברלנד, מחוז בצפון אנגליה, שם התחולל בשנת 1138 הקרב על סטנדרד בו הפסיד המלך דייוויד לארכיבישוף של יורק שנלחם בשמו של סטיבן.

מאוחר יותר באותה שנה, רוברט מגלוסטר כרת ברית עם מתילדה. סטיבן ביצע בינתיים סדרה של החלטות גרועות, שגרמה לסלידה בקרב תומכיו הקודמים. אחיו של סטיבן, הנרי הבישוף של ווינצ'סטר, פנה נגדו בעקבות מעצרם של כמה בישופים ידועים באנגליה, מהלך שהנרי פירש כמתקפה ישירה על הכנסייה.

ב-1139 פלשה מתילדה לאנגליה והתבצרה בטירת ארונדל בדרום אנגליה. סטיבן אישר לה לנוע לבריסטול, מחוז במערב אנגליה, ולהיפגש עם רוברט מגלוסטר, על מנת לרכז את כל אויביו באזור אחד. מתנגד בולט נוסף לשלטונו של סטיבן, רנולף מצ'סטר, התקדם לכיוון לינקולן וכבש אותה. אף על פי שלכאורה היה סטיבן ביחסי שלום עם רנולף, הוא נענה לדרישת אנשי לינקולן לתקוף את הטירה שהחזיק רנולף. רנולף, שקיבל את הידיעה על התקפתו הצפויה של סטיבן, הצליח לצאת מהטירה, לאסוף כוחות ולחבור לחותנו, רוברט מגלוסטר. דבר זה הוביל ב-2 בפברואר 1141 לקרב על לינקולן, הקרב העיקרי של המאבק, בו נחל סטיבן תבוסה ונכלא כעציר בבריסטול.

מתילדה שלטה זמנית מלונדון, אך בשל יוהרתה רכשה שם מתנגדים והיא חשה מחויבת לעזוב את הבירה, ולעבור לאוקספורד. בספטמבר 1141, לאחר ניסיון הפיכה, נפל רוברט מגלוסטר לידי אשתו של סטיבן, מתילדה מבולון. המלכה הזמנית מתילדה החליטה להחזיר את רוברט ובתמורה שחררה את סטיבן, שחזר לכס המלכות. עתה שלט סטיבן ברוב המלכות, וצר על מתילדה בטירת אוקספורד. מנוסתה של מתילדה לוולינגפורד באישון הלילה, הפכה אגדית.

חוסר השקט נמשך בתקופת שלטונו של סטיבן, גם לאחר חזרתה של מתילדה לאנז'ו בעקבות מותו של רוברט ב-1147. בזמן מהפכות השלטון ומלחמות האזרחים, נהגו הברונים והרוזנים ביד קשה בווסאלים, ללא אכיפה ומשטר מצד המלוכה. בנוסף למאבקי השלטון ומלחמת האזרחים, סבלה אנגליה מבצורת קשה במשך שנים ולכן נקראה תקופה זו גם בשם "חורף 19 השנים". ברשומות האנגלו-סקסיות, ישנה עדות המתארת את מלחמת האזרחים ואת הסבל הנגרם בעקבותיה. על פי הרשומות, בשל היעדר יציבות שלטונית והעדר ביטחון כולל, קרויה תקופה זו "האנרכיה".

בהמשך אותה תקופה, לקה סטיבן בבריאותו וספג מכה נוספת כאשר בנו, יורשו המועדף, מת בפתאומיות בשנת 1153. בנה של מתילדה, שיהפוך מאוחר יותר להנרי השני, מלך אנגליה, הפך למצביא מוכשר ומתנגד נחוש לסטיבן, והגיע לאנגליה בכוונה לכבוש את השלטון. בברית וינצ'סטר (הידועה גם כברית וולינגפורד) עליה חתמו השניים בנובמבר 1153, הכיר סטיבן בהנרי השני כיורש העצר. בעקבות מהלך זה חוזקו השמועות שהנרי השני הוא בנו הביולוגי של סטיבן, שכן לסטיבן היה בן נוסף שהתעתד להיות יורש העצר ואף על פי כן, התואר ניתן להנרי השני. אולם, לא נתגלו ראיות לקשר דם בין השניים.

ברית וינצ'סטר, ועלייתו לשלטון של הנרי השני בשנת 1154 סימנו את סופה של תקופת האנרכיה.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • Carpenter, David (2004). The Struggle for Mastery: The Penguin History of Britain 1066–1284. London: Penguin

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא האנרכיה בוויקישיתוף
  • "האנרכיה", בתוכנית הרדיו In Our Time של BBC Four. עם מלווין בראג, פרופ' ג'ון גילינגהם, ד"ר לואיז וילקינסון ופרופ' דייוויד קרפנטר. האזנה באנגלית. האתר כולל רשימת קריאה.