האסקי סולטאן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
האסקי סולטאן
خاصکي سلطان
הורם סולטאן הייתה הראשונה שהחזיקה בתואר זה
הורם סולטאן הייתה הראשונה שהחזיקה בתואר זה
תחום שיפוט האימפריה העות'מאנית
מעון ארמון טופקאפי עריכת הנתון בוויקינתונים
מושב המשרה איסטנבול, האימפריה העות'מאנית
ייסוד המשרה 1534
איוש ראשון הורם סולטאן
איוש אחרון ראביה סולטאן
תאריך ביטול המשרה 1695
משרה יורשת קאדין אפנדי
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

האסקי סולטאן (טורקית עות'מאנית: خاصکي سلطان) היה התואר הקיסרי ששימש את בת זוגו הראשית של הסולטאן העות'מאני. "האסקי סולטאן" פירושו "בת זוג ראשית" או "חביבה יחידה" של הסולטאן. בשנים מאוחרות יותר השתנתה משמעות הכותרת ל"בת זוג קיסרית". הורם סולטאן, בת זוגו הראשית ואשתו החוקית של סולימאן המפואר, הייתה המחזיקה הראשונה בתואר זה. התואר איבד את בלעדיותו תחת אבראהים הראשון, שהעניק אותו לשמונה בנות זוג בו-זמנית.

התואר האסקי סולטאן היה שווה ערך לקיסרית, והיה בשימוש רק עד המאה ה-17. לאחר מכן, קאדין-אפנדי הפך לתואר הרם ביותר עבור בנות זוג קיסריות, אם כי תואר זה אינו דומיננטי כמו האסקי סולטאן.

שימוש במשפחת המלוכה העות'מאנית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתקופה המוקדמת של השימוש בהאסקי, תואר זה הוחזק על ידי בת זוגו הראשית של הסולטאן והיה בעל מעמד מיוחד, והיה גבוה מתארים ודרגות אחרות לפיהם נודעו בנות הזוג הבולטת של הסולטאנים (האטון וקאדין). להאסקי סולטאן היה מקום חשוב בארמון, בהיותה האישה השנייה בחוזקה ונהנתה מהמעמד הגבוה ביותר בהרמון הקיסרי אחרי הולידה סולטאן, ובדרך כלל היו לה חדרים קרובים לחדרי הסולטאן. מעמדו של התואר, שהיה בשימוש במשך מאה שנים, שיקף את כוחן הגדול של בנות הזוג הקיסריות, שהיו שפחות לשעבר, בחצר המלכות העות'מאנית, שהעלו את מעמדן לגבוה יותר מהנסיכות העות'מאניות, והפכו לשוות לבנות הזוג הקיסריות באירופה.

כאשר תפקיד הולידה סולטאן היה פנוי, יכלה ההאסקי לתפוס את תפקידה של הולידה, לקבל גישה למשאבים כלכליים ניכרים, להיות ראש ההרמון הקיסרי, יועצת הסולטאן בעניינים פוליטיים, ואף להשפיע על מדיניות החוץ ועל הפוליטיקה הבינלאומית. מקרים אלה התרחשו בתקופות הורם סולטאן וקסם סולטאן.

הורם, בת הזוג הקיסרית הראשונה שהפכה להאסקי סולטאן, קיבלה כמה פריבילגיות בתקופת כהונתה, במיוחד לאחר מותה של אמו של סולימאן, האפסה סולטאן, הולידה סולטאן הראשונה, בשנת 1534. הורם הורשתה להביא לעולם יותר מבן אחד, דבר שהיה הפרה מוחלטת של עקרון ההרמון האימפריאלי הישן של "אם פילגש אחת - בן אחד" שנועד למנוע גם את השפעת האם על הסולטאן וגם את הסכסוכים של האחים על כס המלוכה. בשנת 1533 או 1534 (התאריך המדויק אינו ידוע) התחתן סולימאן עם הורם בטקס רשמי מפואר, והפך את עצמו לסולטאן העות'מאני הראשון שהתחתן מאז אורהן הראשון (שלט 1326–1362), והפר את המנהג בן 200 השנים של הבית הקיסרי העות'מאני לפיו הסולטאנים לא היו צריכים להתחתן עם פילגשיהם. מאוחר יותר הורם הפכה לאמו של הנסיך הראשון שנשארה בחצר הסולטאן לכל אורך חייה. במסורת המשפחתית הקיסרית העות'מאנית, בת זוגו של הסולטאן הייתה אמורה להישאר בהרמון עד שבנה יתבגר (בסביבות 16 או 17), ולאחר מכן הוא יישלח מהבירה בליווי אמו כדי לשלוט במחוז רחוק. הורם הפכה לשותפתו של סולימאן לא רק במשק הבית, אלא גם בענייני מדינה. בזכות האינטליגנציה שלה היא שימשה כיועצת הראשית של סולימאן ונראה שהייתה לה השפעה על מדיניות החוץ והפוליטיקה הבינלאומית. כוחוה הגדול של הורם סימן את התחזקותן של בנות הזוג הקיסריות הראשיות תחת התואר האסקי.

התואר היה גם בשימוש בתקופת שלטונו של אהמט הראשון. הקריירה של אהמט דמתה מאוד לזו של סולימאן. הוא בחר את בת זוגו השנייה, קסם, כהאסקי שלו. הקריירה של קסם הייתה דומה לזו של הורם מבחינה חשובה. כמו הורם, גם קסם הואשמה בכך שהיא פעלה לשמירה על כוחה ולא על הסולטאן או השושלת. לשתי הנשים הללו שסבלו מהשיפוט הקשה ביותר בהיסטוריה היו שני דברים משותפים: היעדרו של סולטאן איש צבא במהלך רוב הקריירה שלהן כהאסקי ומספר רב במיוחד של בנים. מה שנראה שזיכה אותן במוניטין הלא נעים שלהם היה כוחם להשפיע על גורל האימפריה על ידי העדפת אחד מבניהן על פני אחר.

רשימת המחזיקות בתואר[עריכת קוד מקור | עריכה]

שם שם בן הזוג
הורם סולטאן סולימאן המפואר
נורבאנו סולטאן סלים השני
ספייה סולטאן מוראט השלישי
קסם סולטאן אהמט הראשון
עאישה סולטאן עות'מאן השני
עאישה סולטאן מוראט הרביעי
טורהאן הדיג'ה סולטאן

מועזז סולטאן

אשוב סולטאן

עאישה סולטאן

מאהיאנוור סולטאן

סאצ'באחלי סולטאן

שיווקאר סולטאן

היומאשה סולטאן

אבראהים הראשון
גולנוש סולטאן מהמט הרביעי
ראבייה סולטאן אהמט השני

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]