האסקי סיבירי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
האסקי סיבירי
Siberian Husky blue eyes Flickr.jpg
קבוצה: כלבי שפיץ
משקל: 16-27 ק"ג
גובה: 50-59 ס"מ
תוחלת חיים: 12 - 14 שנים
אופי: רגוע ועדין
שימוש: מירוצי מזחלות, חיית מחמד
אילוף: הסתגלות גבוהה

הָאסְקִי סִיבִּירִי הוא כלב עבודה ושירות בגודל בינוני, שמקורו במזרח סיביר ושייך למשפחת הזאבים ושייך לסוג כלבי השפיץ.

היסטוריה של הגזע[עריכת קוד מקור | עריכה]

מקורו של ההאסקי הסיבירי בשבט נודד ממזרח סיביר (הצ'וקצ'ים), שהשתמשו בהם על מנת לגרור מזחלות למרחק גדול ובתנאי מזג אוויר קשים. כיום משמש ההאסקי גם במירוצי מזחלות ופופולרי מאוד כחיית מחמד בשל אופיו הרגוע והשקט.

גילו של גזע זה נאמד בכשלושת אלפים שנה. במבנהו ההאסקי מזכיר את הזאב ומילל במקום לנבוח.

למרות שימושם ככלבי מזחלות בעבר הרחוק, גזע האסקי סיבירי התחבב מאוד על בני האדם וקיבל מעמד של חיית מחמד. בשל ההיסטוריה הנרחבת של האסקי סיבירי ככלב מזחלות, הינו מסוגל להסתגל במהירות לתנאי מזג אוויר קשים מאוד. ידועים כיום על מספר סוגים/גזעים שהתפתחו עם הזמן בהתאם לתנאי המחיה שלהם: האסקי סבירי, ההאסקי הגרינלנדי, ההאסקי האלסקי ואסקי נהר המקנזי.

אופי[עריכת קוד מקור | עריכה]

האסקי סיבירי הנו כלב הידוע באופיו החברותי. מדובר בכלב רגוע באופיו, אוהב ומסור לבעליו. כבר מגיל מאוד צעיר כלבי האסקי סיבירי חברותיים מאוד ומתידדים במיוחד על ילדים, כך שהנם כלבי משפחה אידאלים. בנוסף, מדובר בכלב אינטליגנטי במיוחד ובעל כושר הבנה מפותח. כמו כן אינטליגנציה רגשית מאד גבוהה. הכלב רואה את עצמו כחלק מהמשפחה (כי מטבעו חי בלהקות ורגיל לעבודת צוות) ולכן יש לנהוג איתו מעט אחרת מאשר עם כלבים אחרים. חשוב לציין, כי הוא זקוק לפעילות גופנית באופן קבוע, וללא זו - הוא יכול לפתח דיכאון ולהיות הרסני.

הוא ערני, אנרגטי וידידותי. הוא מסויג מעט, אך אינו חשדני כלפי זרים, גזע ההאסקי לא מתאים לשמש בתור כלב שמירה מכיוון שזה גזע שקט והם לא תוקפניים. לכלבי האסקי סיבירי ישנה נטייה לברחנות היות שהם כלבי מזחלת הרגילים לגמוע מרחקים ארוכים, לכן לא מומלץ ללכת עם האסקי סיבירי ללא רצועה.

לרוב כלבי האסקי סיבירי מסתדרים עם כלבים אחרים ועם חתולים. כלבי ההאסקי נחשבים ללא נבחנים וגם ככלבים נקיים במיוחד, לא הרסניים וללא ריח "כלבי". צריך לזכור שההאסקי הסיבירי הוא כלב פרימיטיבי וככזה הינו בעל יצר ציד מפותח.

מראה כללי[עריכת קוד מקור | עריכה]

כלב האסקי הוא כלב בגודל בינוני, ונחשב לכלב מרשים ויפה. פרוותו סמיכה, רכה ונעימה למגע, מנשירה בדרך כלל פעמיים בשנה (תזונה לא מתאימה תביא לנשירה תדירה יותר). צבע פרוותו נע מלבן לגמרי ועד שחור, בדרך כלל לבן עם צבע אחד נוסף כמו שחור, אפור וגוונים של חום-אדום. לבן עם כתמים לא סימטריים הוא תקין. משקלו נע בין 16 ק"ג עד 30 ק"ג. גובהו בין 50-70 ס"מ, צבע עיניים: מתכלת עד חום כהה. עין מכל צבע או שילוב של שני הצבעים באותה עין מקובל. תוחלת חייו 12-14 שנים.

מידע רפואי וצורת גידול[עריכת קוד מקור | עריכה]

הגזע הסבירי הוא גזע ברחן (נוהג לברוח לבעלים במידה והולכים משוחררים ללא רצועה) לכן מומלץ מאוד לקחת את הכלב לאילוף אצל מאלף מוסמך. כבר בגיל 3-4 חודשים מומלץ להתחיל את האילוף עוד לפני שהכלב מתחיל לפתח את אופיו ככלב בוגר. חשוב שכל בני הבית יקחו חלק באילוף מכיוון שהגזע הסבירי רגיל לחיות בלהקות, הוא רואה את בני המשפחה בתור להקה ובכל להקה בטבע יש מנהיגים, ועליו להבין כי כל בני המשפחה הם מנהיגי הלהקה במידה והכלב לא יראה את כולם בתור המנהיגים הוא יכול פשוט לנסות להנהיג את הבני משפחה הללו בצורה של משיכה בחגורה בטיולים, התעלמות מפקודות כמו שב ארצה וכו', ותמיד ילך לפניהם בטיול שהם עושים כי מבחינת הכלב הוא המנהיג והמנהיג הולך בראש תמיד ולא יאפשר שיעקפו אותו כי זה בעצם קריאת תיגר על המנהיגות שלו והוא ינסה לזוז כמה שיותר קדימה אפילו שהוא קשור לרצועה הוא המנהיג והוא בראש. וכמובן שלא יהיה אפשר ללכת איתו ללא חגורה משוחרר שישחרר אנרגיות. (בגזע זה, בדרך כלל אלו הנקבות שמנהיגות את הלהקות, והן קלות לאילוף מזכרים).

לא מומלץ לגדל את ההאסקי בחודשי הקיץ בחצר או במחסן וחשוב מאוד שיהיה במקום קר ונעים ממוזג ו/או מוצל. להאסקי יש פרווה כפולה והוא מגדל שיער לפי הצורך והעונות וכמובן מנשיר שיער בהתאם לצורך הגופני שלו. בדרך כלל בישראל הוא מנשיר בצורה כבדה פעמיים בשנה, פעם אחת לפני בוא החורף, ופעם שנייה לפני בוא הקיץ. משך הנשירה היא בין 10 ימים ל-45 ימים, תלוי במספר הפעמים שהכלב מסורק ביום, וככל שיסרקו אותו יותר כך הנשירה תסתיים מהר יותר. ייתכן ויראה כי לכלב יש קרחות לפתע, במידה והדבר קורה בתקופות הללו - זו אינה קרחת, אלא תהליך הנשירה, הקורה בחלק אחר חלק בגוף הכלב ובגושי שיער גדולים, כך שברגע שנפל גוש שיער נראה כביכול לכלב ישנה קרחת, כשזה בעצם הבדלים בגובה הפרווה שנשארה לבין הפרווה שנשרה.

לא מומלץ לספר כלל את ההאסקי ממספר סיבות והן:

  • ייתכן כי לא יגדל שיער בשנית במקומות מסוימים.
  • במידה ומספרים את הכלב הוא יכול לפתח אלרגיות קשות לצמחים שנמצאים בסביבה, וכשהאבקנים או העלים נוגעים בעור החשוף של הכלב יכולה להתפתח מחלת עור קשה או אדמומיות קשה וגירודים קשים של הכלב. אפשרי לטפל בזה על ידי בדיקת דם לבדיקת אלרגיות, הבדיקה הזאת יקרה ולא תמיד נותנת מענה לבעיה. ייתכן והבדיקה לא תזהה את סוג האלרגיה שיש לכלב או שייתכן ואין לזה תרופה אפקטיבית למניעת אלרגיה בשנית או בכלל לטיפול באלרגיה הנוכחית.
  • השיער לעולם לא יהיה שוב באותו רוך ונעימות שהיה לפני התספורת לכלב.

טיפולים ובדיקות שכדאי לעשות[עריכת קוד מקור | עריכה]

כל שנתיים בערך בדיקת עיניים, ומכיוון שידוע שיש סיכוי שיהיה לכלבים גדולים בעיות אגן מומלץ לבצע בדיקה לאגן. מומלץ לקלח את הכלב בתקופת הקיץ כל 14-21 ימים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]