לדלג לתוכן

האקדמיה הצבאית הפרוסית

האקדמיה הצבאית הפרוסית
Preußische Kriegsakademie
מידע כללי
סוג אקדמיה צבאית עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינה ממלכת פרוסיה עריכת הנתון בוויקינתונים
הקמה ובנייה
תקופת הבנייה ?–1810
תאריך פתיחה רשמי 1810 עריכת הנתון בוויקינתונים
תאריך פירוק 1 באוגוסט 1914 עריכת הנתון בוויקינתונים
קואורדינטות 52°31′03″N 13°22′53″E / 52.51759722°N 13.38125833°E / 52.51759722; 13.38125833
(למפת ברלין רגילה)
 
האקדמיה הצבאית הפרוסית
האקדמיה הצבאית הפרוסית
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
חזית האקדמיה באונטר דן לינדן 74

האקדמיה הצבאית הפרוסיתגרמנית: Preußische Kriegsakademie) הייתה אקדמיה צבאית להכשרת קצונה (זוטרה, בכירה וקציני מטה, במסלולים נפרדים) בצבא הפרוסי. האקדמיה נוסדה ב-1810 במסגרת הרפורמות שהחיל גרהרד פון שרנהורסט בשם Allgemeine Kriegsschule (בית ספר צבאי ראשי), שאיחד את שלושת בתי הספר הקיימים של ברלין, ברסלאו וקניגסברג. בניין האקדמיה באונטר דן לינדן בברלין נבנה לפי תכנונו של קארל פרידריך שינקל ונחנך ב-1845.

כל חברי המטה הכללי הפרוסי היו בוגרי המסלול הבכיר של האקדמיה. האקדמיה עברה שינויי מבני במלחמת העולם הראשונה והפסיקה להתקיים לפני מלחמת העולם השנייה.

שרנהורסט הדגיש את הצורך ברמה אקדמית גבוהה הן של הלימודים הצבאיים (טקטיקה, אסטרטגיה צבאית, טיפול בסוסים, היסטוריה צבאית, התבצרות, מיגון והתקפת יעד מבוצר) והן של הלימודים הכלליים (גאוגרפיה, פיזיקה, כימיה, מתמטיקה, גרמנית וצרפתית). אחד ממורי האקדמיה הראשונים היה המדען הבולט של התקופה ומייסד אוניברסיטת ברלין, וילהלם פון הומבולדט, כך נוצר שיתוף פעולה בין האקדמיה לאוניברסיטה שהוגדרה כ"אלמה מאטר" ("האם המזינה") שלה. תוכנית לימודים מיוחדת עוצבה עבור קצינים מקצועיים-טכניים בתחומי ההנדסה הצבאית והארטילריה, שקיבלו הכשרה נוספת. בצד ההוראה הושם באקדמיה דגש על חינוך ו"בניית האופי" של הקצינים באמצעות משמעת נוקשה. להלכה, הלימודים נמשכו שלוש שנים וכללו תרגול מעשי רב בפיקוד, בתכנון ובעבודת מטה, אולם עקב מצב לוחמה הופסקו מדי פעם הלימודים הסדירים של הצוערים, שהיו משובצים גם שיבוץ קרבי מקביל ביחידות לוחמות.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]