האקה (ריקוד)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
איור של ריקוד האקה מלחמתי משנת 1845

ההָאקָהמאורית: Haka) הוא ריקוד מאורי מסורתי. ריקוד זה מבוצע על ידי קבוצת אנשים, המכונים "קאפה האקה" ("שורת האקה"). נבחרת ניו זילנד ברוגבי אימצה את הריקוד, ושחקניה רוקדים אותו לפני כל משחק שלהם. בעקבותיה אומץ המנהג על ידי כל נבחרות הספורט של ניו זילנד, ושחקניהן מבצעים את הריקוד לפני כל משחק בינלאומי.

ביצוע[עריכת קוד מקור | עריכה]

נבחרת הרוגבי של ניו זילנד מבצעת את ריקוד ההאקה במשחק מול נבחרת הרוגבי של אנגליה, יוני 2014

השימוש בהאקה על ידי נבחרת ניו זילנד הפך רק סוג אחד של האקה למוכר, מה שעלול להוביל לתפיסה מוטעית. ריקודי ההאקה אינם רק ריקודי מלחמה, והם אינם מבוצעים על ידי גברים בלבד. חלק מהסוגים מבוצעים על ידי נשים בלבד, אחרים על ידי קבוצה מעורבת, וכמה ריקודים פשוטים מבוצעים על ידי ילדים. הריקודים מבוצעים מסיבות שונות: להנאה, קבלת פנים לאנשים מכובדים או כדי להלל הישג או אירוע. האקה מלחמתי, לו יש כינוי משלו, 'פרופרו', היה מבוצע על ידי קבוצת לוחמים לפני הקרב, בו היו הלוחמים מצהירים על כוחם ואומץ לבם במטרה להפחיד את האויב. כיום, ההאקה הוא חלק אינטגרלי בכל קבלת פנים מאורית רשמית לאורחים נכבדים.

מגוון תנועות נעשות בזמן הריקוד, כולל פעולות פנים כגון הוצאת הלשון והבלטת החלק הלבן בעיניים, ופעולות גוף נמרצות כמו סטירה עם הידיים על הגוף ורקיעה ברגליים. ההאקה יכול להשמע כסימפוניה כשחלקי הגוף השונים הם הכלים. הידיים, הרגליים, העיניים, הקול, הלשון והגוף ככלל משולבים ביחד כדי לבטא אומץ, מטרד, הנאה ותחושות שונות הקשורות למטרת הריקוד.

ריקוד ההאקה מבוצע על ידי נבחרת ניו זילנד ברוגבי באליפות העולם ב-2006

סוגים[עריכת קוד מקור | עריכה]

איור האקה מהמאה ה-19
ריקוד האקה של חיילים מאורים בצפון אפריקה, במסגרת השתתפות ניו זילנד במלחמת העולם השנייה, יולי 1941.

הסוגים השונים של ההאקה כוללים את: 'וואקטו וואהוואה', 'טוטו נגראהו' ו'פרופרו'. ה'פרופרו' מאופיין בקפיצות כשהרגליים לחוצות מתחת לגוף. בעבר, הפרופרו היה מבוצע לפני קרב במטרה להתפלל לאל המלחמה ולהבהיל את האויבים. הריקוד כלל תנועות פראיות כגון הוצאת הלשון ונפנוף בנשק. אם הריקוד לא היה מבוצע בתיאום מדויק זה היה סימן רע לעתיד הקרב. בדומה ל'פרופרו', גם ב'טוטו נגראהו' יש קפיצות, אבל מצד לצד, ולעומתם, ב'וואקטו וואהוואה' אין קפיצות.

סוג נוסף של האקה, המבוצע בלי כלי נשק, הוא ה'נגרי'. המטרה שלו היא לדרבן את הלוחמים מבחינה פסיכולוגית. התנועות בו מאוד חופשיות, כשכל רוקד אמור לבטא את רגשותיו.

עוד סוג של האקה - ה'מנאווה ווארה' מקושר להלוויות או למקרים הקשורים במוות. כמו ה'נגרי', גם ריקוד זה מבוצע ללא כלי נשק ויש בו מעט מאוד, אם בכלל, תנועות.

קה מאטה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הריקוד הידוע ביותר הוא ה"קה מאטה", המוקדש ל-טה ראופראה, אל המלחמה של שבט ה'נגטי טוא'. ה'קה מאטה' מסווג כהאקה טקסי. הריקוד מתייחס לתחבולות בעזרתם טה ראופראה הערים על אויביו, ולפעמים מפורש כריקוד "ניצחון החיים על המוות".

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא האקה בוויקישיתוף