הארדי (נהר)

נהר הארדיספרדית: Río Hardy) הוא נהר באורך 26 קילומטרים במקסיקו שבו זורמים עודפים ממי ההשקיה של עמק מקסיקלי לתוך נהר הקולורדו. משערים כי הנהר עובר בערוץ קדום של נהר הקולורדו.

בשנת 1825 סייר במקום חוקר הארצות האנגלי ויליאם הארדי (Robert William Hale Hardy), שחקר את הדלתה של הקולורדו, הוא ציין שנתיבו של הערוץ הראשי של הקולורדו הוא במקום בו זורם כיום הנהר הארדי. את מסעותיו סיכם בספר "מסעות בתוך מקסיקו" (Travels in the interior of Mexico).[1] מאוחר יותר, בשנות ה-80 של המאה ה-19, ציינו רבי חובלים אחרים שהערוץ הראשי של הקולורדו נע מזרחה, והערוץ הישן כונה הקולורדו של הארדי, מכאן מקור שם הנהר.

בזמנים קדומים יותר זרם הקולורדו מדי פעם צפונה אל שקע סלטון, תוך יצירת ימה גדולה המכונה ימת קאווייה. בסופו של דבר התמלאה ימת קאווייה לגובה של כ-12 מטרים מעל פני הים, ובנקודה זו עלו מי הימה מעל לגדותיה סמוך להר הגעש הכבוי סרו פרייטו (Cerro Prieto) וזרמו דרומה למפרץ קליפורניה. באותה תקופה שימש ריו הארדי כערוץ שקלט את העודפים מהימה.

אדמות לאורך ריו הארדי הן בבעלות פרטית של כארבעה או חמישה אנשים, ולמעלה מ-95 אחוז מנכסי קו החוף מושכרים על ידי אזרחים אמריקנים בעיקר מקליפורניה ואריזונה. אחד מהנכסים הוותיקים ביותר בריו הארדי הוא קמפו מוסקדה המנוהל על ידי משפחת מוסקדה שהגיעה לריו הארדי בשנת 1959. המחנה צמח ממסעדה קטנה בלבד למחנה גדול ומלא פעילויות, המציע למעלה מ -20 מיילים של ניווטי נהר, מקומות קמפינג, סירות פדלים וקייקים הניתנים להשכרה, מגרשים בחוף הנהר, רמפות סירות, מרכז כנסים ובקתות להשכרה.

חברה אחרת בשם Rancho Baja Cucapah מציעה טיולי נהר של ריו הארדי, השכרת בקתות וסיורים קבוצתי בדלתת הנהר.

בעלי חיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הנהר הארדי משמש בית גידול למגוון בעלי חיים, כולל גמבוזיה מצויה ומולי מפרש.[2]

הביצות שיוצר ההארדי הם אתר קינון למין הלבנית Egretta thula. הביצות ובית הגידול של העופות הם חלק משמורת ביוספרה מקסיקנית מוגנת הקרויה "שמורת ביוספרה של מפרץ קליפורניה העליון והדלתה של הנהר קולורדו" (Reserva de la Biosfera del Alto Golfo de California y Delta del Rio Colorado ).[3]

איכות המים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ההארדי מנקז מים עודפים מחקלאות ועקב כך נעשה מזוהם בקוטלי מזיקים ובדשנים מעמק מקסיקלי. איכות המים בהארדי מנוטרת במקסיקלי על ידי "מרכז המחקר למזון ופיתוח" (Centro de Investigacion en Alimentacion y Desarrollo A.C.) על מנת למדוד את ההשפעה של מי הקולחין ממתקן טיהור השפכים לאס ארניטאס (Las Arenitas).[4]

ארגונים אקולוגיים כולל פרונאטורה נורוסטה במקסיקו ומכון סונורן של ארצות הברית עובדים גם הם בשיתוף פעולה בשנים האחרונות כדי לשמור על הסביבה של ריו הרדי.

איכות המים נמדדת מדי חודש באמצעות דוחות שפורסמו, והדוחות תואמים את מדידות האיכות הלאומיות.[5]


הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]