הארי פוטר והשיטה הרציונלית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

הארי פוטר והשיטה הרציונלית (באנגלית: Harry Potter and the Methods of Rationality, מקוצר בדרך כלל לHPMOR), הוא פאנפיק המבוסס על העלילה והדמויות בסדרת הארי פוטר ונכתב על ידי אליעזר יודקובסקי.[1] ההבדל המרכזי בינו לבין סדרת המקור והמאפיין המרכזי שלו הוא חכמתו יוצאת הדופן של הארי פוטר והשימוש שהוא עושה בשיטה המדעית ובצורות חשיבה רציונליסטיות. הסיפור פורסם בהמשכים מ־28 בפברואר 2010 עד 14 במרץ 2015.[2] הספר תורגם ל־15 שפות[3] וביניהן גם לעברית.[4]

מטרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

יודקובסקי כתב את הסיפור כדי לקדם חשיבה רציונלית. לדבריו, בחר להתבסס על סיפור הארי פוטר מכיוון ש"קראתי הרבה פאנפיקים על הארי פוטר בתקופה שבה העלילה של הספר הופיעה באופן ספונטני במוחי.... הרבה קוראים פוטנציאלים יכנסו לסיפור עם היכרות כזו או אחרת עם היקום של הארי פוטר". כמו כן, הוא אומר שעבודתו על רציונליות "מספרת כל צד בחשיבתם של הדמויות, גם אלו שרציונליות לכאורה וגם אלו שלא". בנוסף, הוא עזר בהשקת Center for Applied Rationality (המרכז לרציונליות יישומית) המלמדת קורסים בהתבסס על עבודתו.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בניגוד לעלילה המקורית מאת ג'יי קיי רולינג, בה הארי פוטר היתום גדל בביתם של משפחת דרסלי המתעללת, הארי פוטר בספר זה הוא ילד מחונן שגדל בביתו של מדען, פרופסור באוקספורד, ומחונך לחשיבה מדעית ורציונלית לפני שהוא מגלה שהוא קוסם ונוסע לבית הספר הוגוורטס.

הארי ג'יימס פוטר־אֶוואנְס־ורס הוא בנו המאומץ של הפרופסור מייקל ורס־אוואנס ואשתו פטוניה אוואנס־ורס (פטוניה דרסלי בספר המקורי), דודתו הביולוגית של הארי.

לאחר שהארי מתקבל להוגוורטס ומגלה את הקסם הוא מתחיל לחקור את הקסם בעזרת השיטה המדעית ולהתחרות בהרמיוני שנהיית ידידתו ויריבתו. הארי לא מצליח למצוא חוקיות בקסם שנראית לו סבירה אבל מצליח לבצע כמה קסמים שנחשבו בלתי אפשריים. לעומת הספר המקורי, בספר הזה הארי פוטר הוא תלמיד ברייבנקלו, יחד עם הרמיוני גריינג'ר. אין להארי בספר חברות עם רון.

הספר מתאר את עולם הקוסמים של בריטניה כמערכת פוליטית מסובכת, יותר מאשר בספרי הארי פוטר המקוריים. בעניינים הפוליטיים הארי עומד לרוב לצידו של פרופסור קווירל, אך אינו מודע לכך שהוא מובל על ידי לורד וולדמורט. הארי גם משתתף בפעילויות קרב שקווירל מעביר במהלך השנה. בשלב מסוים גורם קווירל למותה של הרמיוני, חברתו הטובה של הארי.

הסיפור מסתיים בהבסת וולדמורט, על ידי הארי, והחזרת הרמיוני לחיים, אך דמבלדור נתקע ביקום מקביל, לשם הוא מועבר דרך הראי של ינפתא. הארי יורש את חפצי הקסם וחלק מתפקידיו של דמבלדור ולומד שיש נבואה שהוא יחריב את הכוכבים ועליו למצוא דרך להציל את כל היצורים המודעים כשזה יקרה. הספר לא מתאר את התקיימות הנבואה או פעולותיו של הארי לגביה.

הסיפור מתרחש במשך שנה אחת, המקבילה לפרק הזמן של ההתרחשות בספר הראשון בסדרה המקורית מאת ג'יי קיי רולינג, אך מכיל בתוכו את רוב מרכיבי העלילה החשובים מהסדרה המקורית: מציאת אבן החכמים (כמו בספר הארי פוטר ואבן החכמים), גילוי הסודות שבחדר הסודות (כמו בספר הארי פוטר וחדר הסודות), גילוי הסיפור מאחורי סיריוס בלק ופיטר פטיגרו (כמו בספר הארי פוטר והאסיר מאזקבאן), קימתו לתחייה של וולדמורט (כמו בספר הארי פוטר וגביע האש), מותו (בערך) של דמבלדור (כמו בספר הארי פוטר והנסיך חצוי הדם), הבסת וולדמורט (כמו בספר הארי פוטר ואוצרות המוות) ובסוף השנה הארי והרמיוני אפילו ניגשים לבחינות הבגרות, והארי נלחם בוולדמורט ובתומכיו כמו בספר הארי פוטר ומסדר עוף החול.

פרסום וביקורות[עריכת קוד מקור | עריכה]

כבר בתחילתו נכתבה ביקורת חיובית על הסיפור על ידי דייוויד ברין, סופר מדע בדיוני.[5] על פי המגזין The Atlantic הסיפור "גרם להמולה בקהילת הפאנפיק, ומשך גינויים ושבחים כאחד".[6]

דמותו של הארי פוטר בספר תוארה על ידי המגזין Vice כ"ספּוֹק-רייבנקלו מיניאטורי עם חיבה לחשיבה דדוקטיבית". על פי חוות הדעת בעיתון Hindustan Times הספר הוא "סיפורו של האדם החושב על קסם וגבורה", והקונפליקט בין טוב ורע מתואר כקרב בין ידע ובערות.[7]

הספר בעברית[עריכת קוד מקור | עריכה]

הספר תורגם לעברית על ידי קהילת קוראים, בשיתוף פעולה בעזרת האינטרנט דרך השירות Google Docs. כל הפרקים זמינים לקריאה באתר,[4] והפרקים שעדיין לא נערכו סופית פתוחים לעריכה בגוגל מסמכים.[8] לקהילת המעריצים של הספר יש קבוצה ברשת החברתית פייסבוק.[9]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Miller, James (2012). Singularity Rising. ISBN 978-1936661657. 
  2. ^ Baude, Will (14 במרץ 2015). "Harry Potter and the Methods of Rationality is complete, and it is excellent". The Washington Post. בדיקה אחרונה ב-23 בדצמבר 2015. 
  3. ^ "More Info". Harry Potter and the Methods of Rationality (באנגלית). 7 בפברואר 2012. בדיקה אחרונה ב-30 במאי 2018. 
  4. ^ 1 2 הארי פוטר והשיטה הרציונלית, רציונליות ישראל
  5. ^ David Brin, CONTRARY BRIN: A secret of college life... plus controversies and science!, CONTRARY BRIN, ‏2010-06-21
  6. ^ Snyder, Daniel D. "'Harry Potter' and the Key to Immortality". The Atlantic (באנגלית). בדיקה אחרונה ב-30 במאי 2018. 
  7. ^ "A Harry Potter story you haven’t read". https://www.hindustantimes.com/ (באנגלית). 17 באוקטובר 2015. בדיקה אחרונה ב-30 במאי 2018. 
  8. ^ "אני רוצה להשתתף בתרגום". רציונליות ישראל (בעברית). בדיקה אחרונה ב-30 במאי 2018. 
  9. ^ הארי פוטר והשיטה הרציונלית - הקהילה, www.facebook.com