בורסת סנקט פטרבורג

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-emblem-development-2.svg הערך נמצא בשלבי עבודה: כדי למנוע התנגשויות עריכה ועבודה כפולה אתם מתבקשים שלא לערוך ערך זה בטרם תוסר הודעה זו, אלא אם כן תיאמתם זאת עם מניחי התבנית.
אם הערך לא נערך במשך שבוע ניתן להסיר את התבנית ולערוך אותו, אך רצוי לתת קודם תזכורת בדף שיחת הכותבים.
בורסת סנקט פטרבורג
מראה בניין הבורסה בסנקט פטרבורג
שנת ייסוד 1703 / 1997
עיר סנקט פטרבורג
מדינה רוסיה
מטבע רובל רוסי
spbexchange.com

בורסת סנקט פטרבורגמקור: Санкт-Петербургская биржа) היא הבורסה הוותיקה ביותר ברוסיה שמפעילה שוקי מסחר במניות, מטבע חוץ, מתכות וניירות ערך.

אומנם במתכונתה המודרנית הבורסה קיימת משנת 1997, אך בעבר פעלה בעיר סנקט פטרבורג בורסה שהוקמה בצו של הצאר משנת 1703 ופורקה בעקבות מהפכת אוקטובר 1917.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקמה[עריכת קוד מקור | עריכה]

חזית בניין הבורסה
בניין הבורסה, בשנים 1820-1828
בניין הבורסה, 1906

עוד בתקופת וליקי נובגורוד בשטחי רוס של קייב נערכו אסיפות סוחרים, שנשאו אופי של בורסה. לאחר עליית קרנה של נסיכות מוסקבה בראשות איוואן האיום ועם עליית שושלת רומנוב, אסיפות כאלה כבר נערכו במוסקבה, ניז'ני נובגורוד ובערים אחרות. אך עדיין אלה לא היו בורסות של ממש.

הבורסה הראשונה ברוסיה לא הוקמה כחלק מיוזמה מקומית של סוחרים אלא בהוראת הצאר פיוטר הראשון שהורה להקים בשנת 1703 בסנקט פטרבורג בורסה. תפקיד מכריע שיחק בכך ביקורו בבורסת המסחר באמסטרדם.

בשנת 1705 נבנה בניין מיוחד והוצבו בו שעונים לציון זמני עריכת אספות הבורסה והחל מאותה עת הוקמו בורסות גם בערים אחרות ברחבי רוסיה הצארית.

בניין הבורסה, המשמש כיום בתור המוזיאון המרכזי של הצי הרוסי.

חידוש הבורסה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סמליל קרן הבורסה של סנקט פטרבורג

לאחר התפרקות ברית המועצות הוקמו מספר קרנות בורסה בעיר סנקט פטרבורג כדוגמת:

  • הבורסה לניירות ערך בסנקט פטרבורגרוסית: Санкт-Петербургская валютная биржа; באנגלית: Stock company Saint-Petersburg Currency Exchange, SPCEX SC) הוקמה ב-21 במאי 1992 כיורשת לקרן הבורסה של סנקט פטרבורג (Фондовая биржа Санкт-Петербург) שהוקמה ב-24 באפריל 1990. הבורסה הוקמה כהתאגדות סחר בין בנקי העיר ונוהלה תחילה על ידי הוועדה לקשרי חוץ של עיריית סנקט פטרבורג.
  • קרן הבורסה הבינלאומית של סנקט פטרבורג (Международная фондовая биржа «Санкт-Петербург» ,IXSP), היא הבורסה הבינלאומית של העיר הנשלטת על ידי OMX, תאגיד שוודי ששולטת על 80% משוק ניירות הערך של סקנדינביה ואזור הים הבלטי.
  • הבורסה הבינלאומית לסחורות של סנקט פטרבורג (Санкт-Петербургская международная товарно-сырьевая биржа) הוקמה ב-2008 כבורסה בינלאומית לסחר כללי, כניסיון לערב את העיר כמה שניתן בכלכלה הגלובלית.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Green globe.svg אתר האינטרנט הרשמי של בורסת סנקט פטרבורג