לדלג לתוכן

הבחירות הפרלמנטריות בתאילנד 2005

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
‹ 2001 תאילנדתאילנד 2006 ›
הבחירות הפרלמנטריות בתאילנד 2005
6 בפברואר 2005

 
מועמד תאקסין צ'ינוואט בניאט בנטדטן
מפלגה תאים אוהבים תאים המפלגה הדמוקרטית
מספר הקולות 14,077,711 4,018,286
מספר המושבים 375 96
שינוי במושבים Increase127 Decrease32
אחוזים 56.4% 16.1%
יושב הראש הממונה: תאקסין צ'ינוואט

הבחירות לרשות המחוקקת בתאילנד נערכו ב-6 בפברואר 2005. עם אחוז תמיכה של 76% מהבוחרים, מפלגת תאים אוהבים תאיםתאית, בכתב לטיני Phak Thai Rak Thai) בראשות ראש ממשלת תאילנד תאקסין צ'ינוואט בניצחון סוחף. עם אחוזי הצבעה נספרים של 88%, ועם תוצאות מלאות או חלקיות הזמינות מכל 500 מושבי בית הנבחרים, מפלגתו של תאקסין זכתה ב-376 מושבים, ובעלת בריתה, מפלגת העם התאי (בתאית, בכתיב לטיני Phak Chart Thai) ב-26 מושבים. מפלגת האופוזיציה, המפלגה הדמוקרטית של תאילנד, (בתאית, בכתיב לטיני Phak prachatipat) זכתה ב-96 מושבים ומפלגת האנשים הגדולים רק ב-2 מושבים.

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

בית הנבחרים (הנקרא בתאית, בכתיב לטיני, Sapha Poothaen Rassadorn ) מורכב מ-400 חברים הנבחרים המהווים נבחרים-יחידים באזור- בחירות, בתוספת 100 חברים הנבחרים מטעם רשימות נבחרים ארציות על בסיס יחסי.

בבחירות 2001 לפרלמנט התאילנדי, מפלגת תאים אוהבים תאים זכתה ב-248 מתוך כ-500 מושבים, וזכתה לרוב על ידי יצירת ברית עם מפלגת העם התאי של באנהארן סילפה-ארצ'ה, אשר זכתה ב-41 מושבים. מאז אותו זמן, מפלגתו של תאקסין קלטה 3 מפלגות קטנות, מה שנתן לו 300 מושבים בבית הנבחרים. המפלגה הדמוקרטית של תאילנד זכתה ב-128 מושבים ב-2001.

בבחירות האלו חיפשה מפלגתו של תאקסין לזכות ברוב מוחלט בזכות עצמה, דבר אשר אף מפלגה בתאילנד לא זכתה להשיג בבחירות חופשיות באמת (לפני 1992, היו הבחירות מזויפות לעיתים תכופות). קואליציה של מפלגות אחרות וקבוצות מטעם החברה האזרחית נוצרה על מנת למנוע זאת, בטענה כי תאקסין כבר צבר יותר מדי כח ודבר זה יתן לו רוב פרלמנטרי מוחלט, אשר יעודד אצלו נטיות אוטוריטריות קיימות. אקדמאי בולט בשם קאסם סיריסמפהאן, לדוגמה, האשים את תאקסין בהפעלת "דיקטטורה פרלמנטרית" ואמר כי "אנשים אינם רוצים ראש ממשלה מיליארדר לשלוט שוב במדינה ובפוליטיקה שלה".

מפלגתו של תאקסין השיבה, כי סיפקה לתאילנד ממשלה מתאימה, יציבה, נקייה משחיתות, אף כי מבקרים אמרו שתחת עינו הפקוחה של תאקסין גדלה השחיתות. דובר המפלגה, סורנאנד וגא'ג'יבה אמר כי מפלגת תאים אוהבים תאים "הייתה המפלגה הראשונה אשר יכלה לתרגם את עמדתה הפופוליסטית לפעולה. הישגיה וחזונו של מר תאקסין נתנו למפלגה יתרון ברור והיא תזכה ברוב מוחלט".

בין בחירות 2001 ו-2005, המצב המפלגתי בתאילנד פושט על ידי היעלמותן של מפלגות שוליות. ציפו, כי קרוב לכל המושבים יהיו של אחת מהמפלגות: תאים אוהבים תאים', העם התאי והמפלגה הדמוקרטית. המפלגה המשמעותית האחרת היחידה הייתה מפלגת האנשים הגדולים, קבוצה שפרשה מהמפלגה הדמוקרטית.

המפלגה הדמוקרטית, בהנהגת בניאט בנטנדטאן לא ציפתה באמת להביס את הקואליציה של 2 המפלגות האחרות, אך קיוותה לזכות ב-200 מושבים, אשר יהוו תוספת של עוד 70 מושבים. מפלגת העם התאי קיוותה בעיקר להימנע ממצב בו תאפיל עליה שותפתה הדומיננטית לקואליציה. באירוע זה, שתי המפלגות נפלו היטב רחוק ממטרות אלו. התוצאות נסכו ספק באשר לעתיד מנהיגי 2 המפלגות ובניאט התפטר מהנהגת המפלגה הדמוקרטית, ישר לאחר הבחירות. אבהיסיט וג'ג'יבה, יורשו, אמר: "ייקח זמן רב עד אשר תקום המפלגה לתחיה, כי עלינו להסתכל 4 שנים קדימה ולשקול כיצד להישאר בליבותיהם של האנשים."

כרזת בחירות עבור צ'ינוואט בטוק טוק תאילנדי (סוג של מונית)

הפוליטיקה התאית נוטה להיות מבוססת אזורים. כוחו של תאקסין חזק יותר מכל באזור הצפון-מזרחי איסאן, החלק העני והמאוכלס ביותר במדינה, היכן שעמדותיו, הפופוליסטיות לדעת רבים, הן הפופולריות ביותר. הוא גם דומיננטי בצפון, היות שנולד בצ'יאנג מאי וכיוון תקציב ממשלתי רב למחוז ביתו. בנוסף, עמדותיו הפרו-עסקיות זיכו אותו בתמיכה איתנה בקרב המעמד הבינוני העירוני בבנגקוק, החלק העשיר ביותר במדינה. תאים אוהבים תאים היא חזקה בעמק צ'או פראיה גם כן, למרות שמבחינה היסטורית מהווה המחוז מבצר של מפלגת העם התאים, אשר עדיין שולטת בכמה פרובינציות במרכז. הדמוקרטים הם חזקים ביותר בדרום, אך גם בעלי כח בקרב בעלי דעות ליברליות בעיר הבירה.

במשך 2004 רוב המשקיפים רמזו לירידה בפופולריות של תאקסין לאחר השיא ב-2002, ולכך שלא נראה היה כי ישיג רוב מוחלט למפלגתו. מותם של מפגיני-מחאה מוסלמים בדרום תאילנד והתפרצות שפעת העופות נראו כנושאים בהם ממשלת תאקסין טיפלה באופן כושל.

הערכות אלו הופרכו בעקבות רעידת האדמה והצונאמי באוקיינוס ההודי (2004), אשר החריבה 6 מחוזות -חוף דרומיים. הצונאמי ותוצאותיו הובילו את מסע הבחירות במידה רבה אל מחוץ לתקשורת ויצרו תחושה חזקה של סולידריות לאומית. רוב הפרשנים שיבחו את תגובת ממשלת תאקסין לאסון. וארה פרטיפצ'איקול, פרשן פוליטי שזיהה עצמו כמתנגד לתאקסין, כתב ב-Bangkok Post ב-10 בינואר 2005: "מר תאקסין ראוי לאמון על תגובתו המהירה לאסון, מנהיגותו הפסקנית, ומיומנויותיו בניהול משבר".

ואארה גם הצביע על כך שהפרובינציות שהושפעו ישירות מהצונאמי היו חלק ממבצר הכח הדרומי של המפלגה הדמוקרטית, וגם על כך שהפרופיל הגבוה של תאקסין, בפרט בטלוויזיה, במתן עזרה לאזור, וסיבות אלו יוכלו לשפר את סיכויי מפלגתו לזכות ביותר מושבים בדרום. "הדמוקרטים עלולים לבכות קשות על כך שתאקסין משתמש בתקשורת הממלכתית למטרות קמפיין", כתב ואארה, "אך האנשים יכולים לחשוב אחרת". רק נס, כך כתב, יכול להחזיר את "גאות הצונאמי, אשר כרגע עומדת לטובת תאקסין".

בהתחשב בציפיות מוגברות אלו, כישלונה של תאים אוהבים תאים לזכות ב-250 מושבים היה נראה כמפלה ניכרת לתאקסין. העיתון הבנגקוקי "The Nation" פרסם תחזיות של כתביו ב-8 בינואר 2005, המנבאות שמתוך 400 מושבים לנציגי מחוזות-הבחירה, מפלגת תאים אוהבים תאים תזכה ב-233 מושבים, המפלגה הדמוקרטית ב-94 מושבים, מפלגת העם התאי ב-47 מושבים ומפלגת האנשים הגדולים ב-26 מושבים. אילו היו המפלגות משיגות תוצאות דומות ב-100 המושבים הנותרים עבור הבחירות היחסיות, הייתה מקבלת מפלגת תאים אוהבים תאים בסביבות 290 מושבים בכל הפרלמנט והמפלגה הדמוקרטית בערך 120 מושבים. תחזיות אלו התגלו כהערכת-חסר ניכרת בכל הנוגע למידת ניצחונו של תאקסין.

תוצאות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מפלגתו של תאקסין שלטה ברוב מחוזות תאילנד. בבנגקוק זכתה ב-32 מושבים, לעומת 4 למפלגה הדמוקרטים ו-1 למפלגת העם. באזור המרכז זכתה ב-79 מושבים, לעומת 10 למפלגת העם ו-8 למפלגה הדמוקרטית. בצפון, זכתה ב-71 מושבים לעומת 5 לדמוקרטים. במחוז הצפון-מזרחי איסאן, זכתה בכמות מסיבית של 126 מושבים, לעומת 6 למפלגת העם, ואילו מפלגת האנשים הגדולים והדמוקרטים זכו שם, כל אחת, רק ב-2 מושבים. רק בדרום הניצחון הוגבל: הדמוקרטים זכו ב-52 מושבים, בעוד שמפלגת תאים אוהבים תאים ומפלגת העם התאילנדי זכו כל אחת רק במושב אחד. מתוך 100 מושבים שנבחרו בבחירות יחסיות, זכתה תאים אוהבים תאים ב-67 מושבים, הדמוקרטים ב-25 מושבים והעם התאילנדי ב-8 מושבים.

סיכום תוצאות ההצבעה:

מפלגה מספר מצביעים אחוז הצבעה מושבים
המפלגה הדמוקרטית 7,210,742 18.1 (08.5-) 96 (32-)
מפלגת העם התאי 2,061,559 11.4 (06.1+) 25 (9-)
תאים אוהבים תאים 18,993,073 60.5 (19.9+) 377 (128+)
מפלגת האנשים הגדולים *** 8.3 (08.3+) 2 (2+)
אחרים 1,293,704 1.7 (23.1-) - (83-)
סה"כ 29,559,078 500

מקורות: Bangkok Post, The Nation. נכון לעכשיו, הסטטיסטיקה עבור מפלגת האנשים הגדולים אוחדה עם "אחרים", בשל אי-פרסום מידע סטטיסטי. חישובי האחוזים לוקטו ממקור שונה ואינם מתאימים לסטטיסטיקת ההצבעה. מצב זה יתוקן בהקדם האפשרי.

תאקסין אמר, כי עתה ייצור מינהל חד-מפלגתי, תוך סיום הקואליציה הבלתי-נוחה מבחינתו עם מפלגת העם התאילנדי. מפלגת העם טענה, כי "תאקסין זכה לפתע באישור מחדש העממי החזק ביותר בהיסטוריה הפוליטית של תאילנד, ונערך להיות ראש הממשלה החזק ביותר שנבחר אי-פעם להנהיג את הממלכה". תאקסין הוא ראש הממשלה הראשון בתולדות תאילנד, אשר נבחר באופן דמוקרטי, המשלים תקופת כהונה של 4 שנים והראשון לזכות ברוב מוחלט בבית הנבחרים.

ביום שלאחר הבחירות אמר, כי "יעבוד קשה יותר ומהר יותר ליישום מדיניות ופתרון הבעיות של המדינה". בנוסף לכך אמר, כי הממשלה "תעודד במהירות את התחרותיות של תאילנד בשוק הבינלאומי, וגם תחפש כיצד לשפר מה שקשור בנושאים דתיים". משפט אחרון זה נתפס כהתייחסות למצב השורר בדרום המדינה, בו יש אוכלוסייה מוסלמית גדולה וקיימת היסטוריה של תסיסה ואי-שקט, ובנוסף לכך זכתה שם מפלגתו של תאקסין רק במושב אחד. העיתון Nation דיווח "המון בוחרים [בדרום] אמרו כי איבדו אמון בתאקסין, אשר סירב להתנצל על תקריות כגון מותם של 78 מוסלמים באוקטובר, אשר הוחזקו במעצר צבאי לאחר שנעצרו על מחאה בכפר טאק באי".

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • "Rivals battle to end Thaksin era," Bangkok Post, 6 January 2005
  • Veera Prateepchaikul, "Thaksin is swept along by the tsunami," Bangkok Post, 10 January 2005

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]