הבית המצויר בשלומי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
בית עפיה: הבית המצויר בשלומי
שלט הכוונה אל הבית המצויר

הבית המצויר שבתחומי המועצה המקומית שלומי היה ביתה של עפיה זכריה (או בשמה העברי: עפרה זכריה), שעלתה מתימן והפכה אותו ליצירת אמנות ייחודית,[1]. לאחר מותה בשנת 2002 הפך לאתר תיירות הנמצא בתהליכי שימור.[2]

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

זכריה נולדה בתחילת המאה ה-20, בעיר לאודר בדרום תימן. הוריה השיאו אותה בגיל 10 כדי שלא תחטף לנישואין על ידי מוסלמים בתימן. בשנת 1950 עלתה לישראל עם בעלה, שהיה צורף ועם ששת ילדיה והופנתה למעברת שלומי. כעבור חדשים ספורים עברה המשפחה לבית קבע באחד מהמבנים הנטושים של הכפר הערבי אל באסה. היה זה בית גדול מידות עם בוסתן סביבו. בשנת 1980 נאלצה לעזוב את ביתה ולהעתיק מגוריה אל דירת עמידר, ברחוב נתן אלבז בעיירה שלומי.

הבית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בהיותה בת כ-80, והיא אלמנה ומשוחררת מאיסוריו של בעלה לעסוק בציור, החלה זכריה לצייר. מעבר מגוריה אל דירה קטנה וצפופה פתח בפניה פרק חדש. היא חזרה לצייר כפי שציירה בתימן בהיותה נערה צעירה. בבדידותה היא החלה לצייר על קירות ביתה מבלי שאף אחד הבחין בכך.

זכריה כיסתה את כל קירות הבית בציוריה. אחרי שציירה על כל הקירות החלה לצייר על התקרה. כדי להגיע לתקרה היא טיפסה על השולחן עליו הניחה כסא. קטע מהתקרה לא נצבע - עדות לתאונה שקרתה לה.[2] היא נפלה ונחבלה קשות והפסיקה לצייר על התקרה, והחלה לצייר על בובות. על הבובות אותן רכשה בשוק בעכו היא ציירה ויצקה את דמותה־שלה – מוטיבים נשיים תימניים מסורתיים, עיניים מאופרות בשחור, ושיער קלוע לשתי צמות. עפיה נחשבת לאמנית ישראלית מזרחית.

אחרי מותה בשלומי בשנת 2002 מועצת שלומי לקחה את הבית תחת חסותה והוא הפך לאתר תיירות הפתוח למבקרים.[2]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]