הבמה העליזה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הבמה העליזה
Vidám Színpad
אין תמונה חופשית
אין תמונה חופשית
מידע כללי
סוג להקת תאטרון עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינה הונגריה עריכת הנתון בוויקינתונים
מידע על ההקמה
תקופת הבנייה ? – 12 בספטמבר 1951
תאריך פתיחה רשמי 12 בספטמבר 1951 עריכת הנתון בוויקינתונים
תאריך פירוק 31 בדצמבר 1996 עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

תיאטרון הבמה העליזההונגרית: Vidám Színpad) כקברט הפוליטי של בירת הונגריה, פתח את שעריו ב־12 בספטמבר 1951, ברחוב רוואי 18, באתר של ה"התיאטרון העליז". הבמה העליזה הוקמה מהלהקה המורחבת של "הווריאטה הקמרי" בהניהולו האמנותי של פטר גאל. הוא ייסד מופעי קברט פוליטי, לפעמים למטרות תעמולה. התיאטרון נסגר על ידי האספה הכללית של עיריית בודפשט ב־31 בדצמבר 1996, ללא קביעת "יורש משפטי". בצוות הגדול היו יהודים רבים כמנחים, במאים, דרמטורגים, מנהלים, שחקנים וכותבים (רובם ככולם היו ניצולי השואה).

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתחילת המופעים צפו בהם בעיקר אזרחי רובע 6 ו7, אחר כך ביקרו בתיאטרון מכל המפעלים הגדולים בבודפשט. בין המנחים של ההופעות ומציגי דברי הקישור ההומוריסטיים הבולטים היו סילארד דרווש, בלאז' סוהאי, זיגפריד ברכפלד, אנדראש קושה, לאסלו קזאל ודז'ה קלר.

ב-12 בספטמבר 1951 הפך תיאטרון ה"וארייטה הקמרי" ברחוב רוואי 18 בבודפשט לתיאטרון "הבמה העליזה", הלהקה המורחבת של מחלקת הקברט שהופרדה מהוואריטה הקמרי הקודם הוקם ונוהל על ידי פטר גאל עד שנת 1957. בתקופה זו, המנהל העסקי-כלכלי של התיאטרון היה דז'ה שבשטין, הבמאי הראשי היה טיבור הגדוש, הדרמטורג היה איבאן סנש, מעצב התפאורה היה אריק פוגל, והמנהל המוזיקלי היה סאבולץ' פנייש. בקברט הפוליטי בוצעו סצינות קצרות ושירים לפני הווילון הסגור בין שני הקטעים או המערכונים, תוך תשומת לב רבה למסורות המתקדמות של הז'אנר באותה תקופה, שנמזגו בתוכן מעודכן. גאל אמר זאת כך:

"אנחנו רוצים לחדד את הביקורת. אנו מחנכים את האיש של ימינו על ידי מראה גבו בעיצומם של תנאי חייו שלו. בנוסף ליצירותיהם של הסופרים המודרניים שלנו, התוכנית שלנו תכלול יצירות של הומוריסטים ותיקים מתקדמים הונגריים, ו סאטיריקנים זרים אחרים."

בין השנים 19571967 מילא אישטוואן פייר את תפקיד המנהל. הוא היה עיתונאי וכותב כמה סצנות קברט, השתמש בזולטאן נמש ופאל רווס כדרמטורגים, והבמאים היו יוזיף ז'ודי וטיבור קלמאר.

עם הקמת הבמה העליזה בשנת 1951 השלטון ביקש להפגין כלפי חוץ: "תראו, גם אצלנו יש חופש דיבור וביטוי", כאשר למעשה זו הייתה סוגה משגשגת בהונגריה מאז תחילת המאה ה -20 - עם סופרים כמו אנדרה אדי, דז'ה קוסטולאני, ז'יגמונד מוריץ, לאיוש זילאהי, ארנו ספ, פרידייש קארינתי, אנדרה נאגי ולאסלו בקפי - שניסו לשרת אותו. דז'ה קלר הפך גם לחבר המייסד של התיאטרון, בו עבד שנים עשר שנים, במלאת 15 שנה להקמתו, הוא נבחר כחבר לנצח. בשיקול דעתו השנון והחכם הוא ידע "כמה רחוק ללכת", שגרם לקהל לחשוב ולהשלים את דבריו בראשו.

הפופולריות של קומיקאים וגיבורי מופעי הקברט השונים בשנות השישים הועצמה על ידי הטלוויזיה באופן שלא היה מוכר עד אז. זה איפשר לבמה העליזה ול"הבמה הקטנה" (Kis Szinpad) (הבמה הקמרית של הבמה העליזה) להמשיך בתוכניות כמעט בלעדיות של שחקנים. כך למשל, חלק מהתוכניות היו מותאמות במיוחד עבור לאסלו קאבוש (קראוס), ואילו האחרות עבור אישטוון רוז'וש, בלה שאלאמון, לאסלו קזאל, ארווין קיבדי או לאסלו קלטי (קוֹהְן-כהן).

משנת 1967 היה טיבור רונה מנהל התיאטרון ודמות מגדירה כסופר. השיטה שלו הייתה שונה מזו של קלר, הוא ביקש להשמיע הכל ישירות כדי להפוך דעה שלילית לחיובית עם תפנית של 180 מעלות. שמו נקשר בביטול מורשת פולחן האישיות.

החל משנת 1982 התבקש דיולה בודרוגי למלא את תפקיד המנהל והציג מיד מערכת ניהול עסקית חדשה, תחת ניהולו הפך המווסד לתיאטרון שפעל עד אז כקברט.

בקיץ 1996, האספה הכללית של עיריית בודפשט בהחלטה מספר 1227/1996. (VIII. 29.) ביטל את הבמה העליזה כמוסד מתוקצב שמתוחזק על ידי עיריית בודפשט ללא "יורש חוקי". בבניין שלה - אחד הראשונים מבין התיאטראות - הוקמה חברת לתועלת ציבורית באותו שם.

במאים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • פטר גאל (1951–1957)
  • אישטוואן פייר (1958–1967)
  • טיבור רונה (1967–1970)
  • בלה אבודי (1971–1975)
  • יוז'ף סלאי (1976–1982)
  • דיולה בודרוגי (1982–2001)

חברים לנצח[עריכת קוד מקור | עריכה]

מאמרים קשורים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]