הבנק הדיגיטלי הראשון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הבנק הדיגיטלי הראשון
הבנק הדיגיטלי הראשון.svg
נתונים כלליים
סוג בנק בהקמה
מייסדים מריוס נכט, אמנון שעשוע עריכת הנתון בוויקינתונים
תאריך הקמה 17 בפברואר 2019 עריכת הנתון בוויקינתונים
חברת אם פינ-דיגיט בע"מ
מיקום המטה תל אביב-יפו עריכת הנתון בוויקינתונים
ענפי תעשייה בנקאות עריכת הנתון בוויקינתונים
מנכ"ל גל בר דעה
 
www.digibank.co.il
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

הבנק הדיגיטלי הראשון בע"מ הוא בנק אינטרנטי ישראלי בתהליכי הקמה, שקיבל רישיון לפעול כבנק[1] בדצמבר 2019. לראשונה אחרי למעלה מ־40 שנה, בנק ישראל העניק רישיון לבנק נוסף[2] מתוך רצון לחולל תחרות במערכת הבנקאית הריכוזית[3]. הבנק העתידי יופעל על ידי חברת "הבנק הדיגיטלי הראשון" בע"מ שנמצאת בבעלותה המלאה של חברת פינ-דיגיט בע"מ, והשקתו מתוכננת לרבעון האחרון של 2021. הבנק יציע את מגוון השירותים שמציעים שאר הבנקים בישראל. בשלב הראשון יינתנו השירותים למשקי בית ועצמאים. פעילות הבנק תתבצע באמצעות האינטרנט, ללא סניפים.

החברה הוקמה על ידי מריוס נכט, ממייסדי חברת צ'ק פוינט, ופרופ' אמנון שעשוע, שותף מייסד של חברת מובילאיי ופרופסור למדעי המחשב באוניברסיטה העברית בירושלים. יו"ר דירקטוריון החברה הוא שוקי אורן, בעבר החשב הכללי במשרד האוצר, שהחל לכהן בתפקיד באוגוסט 2019. מנכ"ל הבנק הוא גל בר דעה, שליווה את המיזם מתחילת 2019 ומונה למנכ"ל בספטמבר 2019.

החברה מונה, נכון למרץ 2021, כ-140 עובדים. משרדי הבנק ממוקמים ברחוב עמינדב 3 בתל אביב.

ב-1 במרץ 2021 קיבל הבנק את אישור המפקח על הבנקים להתחיל בפעילות רשמית.

תשתית רגולטורית להרחבת מערכת הבנקאות בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביוני 2015 הוקמה "הועדה להגברת התחרותיות בשירותים הבנקאים והפיננסיים", ועדה בראשה עמד דרור שטרום, בעבר הממונה על ההגבלים העסקיים. במסגרת עבודת הוועדה התעורר הצורך בהקמתו של גוף מתחרה לבנקים המסורתיים בישראל. בנק ישראל, שנציגיו היו חברים בוועדה, פרסם ביוני 2016 טיוטה שהציגה לראשונה מדיניות חדשה של הפיקוח על הבנקים להסרת חסמי כניסה ומתווה להקמתו של בנק חדש בישראל, זאת כמהלך המשך לצוות בחינת הגברת התחרותיות בענף הבנקאות ("ועדת זקן") שהציגה את מסקנותיה במרץ 2013.

אחת ההמלצות המרכזיות הייתה הפחתת החסמים הרגולטוריים לכניסת בנקים חדשים כחלק מהרצון לתרום להגברת התחרות במערכת הבנקאית. במסגרת זו פרסם בנק ישראל שורה של הקלות ובהן הפחתת רף ההון העצמי שנדרש לבנק, שיעורי הלימות הון נמוכים יותר מאלו החלים על הבנקים הקיימים. בנוסף במסגרת המלצות ועדת שטרום נקבע כי המדינה תסייע לבנקים חדשים במימון שירותי מחשוב[4]. בהתאם לכך, במרץ 2019, משרד האוצר בחר בענקית הטכנולוגיות ההודית, TATA, דרך חברת הבת שלה TCS, להקים לשכת שירותי מחשוב בנקאיים[5], שתהווה פתרון לאחד החסמים הכבדים ביותר העומדים בפני הקמתו של בנק חדש בישראל.

הקמת הבנק[עריכת קוד מקור | עריכה]

בספטמבר 2019 אישר בנק ישראל את הקמת הבנק והעניק לו רישיון[6], לאחר שסיים הליך בדיקה מקיף ובכלל זה בדיקת כשירות, יושר, יושרה וחוסן פיננסי של היזמים. חדוה בר, המפקחת על הבנקים, אמרה אז "יש שחקן חדש ואני מעריכה שיווצר לחץ תחרותי והציבור כבר יתחיל להרגיש אותו בדרכים שונות. בין אם בשירות טוב יותר, בחדשנות, יחס אישי ועמלות".

בינואר 2020 עדכן הבנק הדיגיטלי את בנק ישראל כי השלים את ההתקשרות עם TCS להקמת תשתית המחשוב של הבנק[7], והודיע כי החל בגיוס צוות ההנהלה של הבנק - המורכבת מאנשי בנקאות וטכנולוגיה מנוסים - וכי הוא צפוי להתחיל לפעול ברבעון האחרון של 2021.

במאי 2020 מכר מריוס נכט את אחזקותיו בבנק לפרופ' אמנון שעשוע, זאת על רקע רצונו להתרכז בפעילותו בתחום הבריאות והביומד[8]. במסגרת ההסכמות בין השניים רכש שעשוע מנכט את מלוא מניותיו בגרעין השליטה בבנק והפך לבעל השליטה היחיד תוך שהוא מקבל על עצמו את כל הכרוך בכך ובכלל זה השקעה של 30 מיליון דולר נוספים ובסך הכל השקעה כוללת של 60 מיליון דולרים.

בסמוך, הודיע הבנק כי הוא משלים את תהליך הצטרפותו כחבר הבורסה לניירות ערך בת"א וכן את ההתקשרויות הנדרשות כדי לאפשר ללקוחותיו מסחר בבורסות נוספות בעולם. באותו החודש חתם הבנק על שיתוף פעולה עם חברת כרטיסי האשראי הגדולה בישראל, ישראכרט, להנפקה משותפת של כרטיסי אשראי מבית מאסטרקארד ללקוחות הבנק[9]. באוקטובר 2020 הצטרף הבנק לאיגוד הבנקים[10].

ב-1 במרץ 2021 קיבל הבנק את אישור המפקח על הבנקים להתחיל בפעילות רשמית. באותו יום החל פיילוט ונפתח חשבון הבנק הראשון[11].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ בנק ישראל אישר הקמה של בנק חדש, בנק ישראל
 2. ^ הסרת חסמי הכניסה בענף הבנקאות נמשכת: בנק ישראל מפרסם מדיניות להקמת בנק חדש והנחיות למבקש רישיון, בנק ישראל
 3. ^ הודעה משותפת לעיתונות: ממשיכים ביישום הרפורמה המובלת על ידי משרד האוצר ובנק ישראל להגברת התחרותיות בענף הבנקאות, בנק ישראל
 4. ^ ערן אזרן, האוצר נחוש לעודד בנקים חדשים: יסבסד את מערכות המחשוב, באתר TheMarker‏, 22 ביוני 2016
 5. ^ נבחרה זוכה במענק להקמת לשכת שירותי מחשוב בנקאיים, GOV.IL
 6. ^ חזי שטרנליכט ואורי גלאור, בנק ישראל אישר את הקמת הבנק הדיגיטלי של אמנון שעשוע ומריוס נכט, כלכליסט, ‏24 בספטמבר 2019
 7. ^ רחלי בינדמן, הבנק הדיגיטלי החדש צפוי להתחיל לפעול במחצית השנייה של 2021, כלכליסט, ‏26 בינואר 2020
 8. ^ רון שטיין, מריוס נכט פורש מהבנק הדיגיטלי שייסד ומעביר מניותיו לאמנון שעשוע, גלובס, ‏6 במאי 2020
 9. ^ רון שטיין, ‏הבנק הדיגיטלי יקבל מישראכרט הנפקה ותפעול של כרטיסי אשראי, באתר גלובס, 19 במאי 2020
 10. ^ עירית אבישר, הבנק הדיגיטלי של אמנון שעשוע במהלך מפתיע: מצטרף לאיגוד הבנקים, באתר כלכליסט, 20 באוקטובר 2020
 11. ^ עירית אבישר, הבנק הדיגיטלי של אמנון שעשוע מתחיל בפיילוט, באתר כלכליסט, 14 במרץ 2021