הגביע הבלארוסי בכדורגל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הגביע הבלארוסי
Belarussian Cup.png
ענף כדורגל
תאריך ייסוד 1992
ארגון מפעיל התאחדות הכדורגל הבלארוסית
מספר מתמודדים 48
מדינות משתתפות בלארוס בלארוסבלארוס
יבשת אירופה
אלוף/ה נוכחי/ת באטה בוריסוב
הכי הרבה זכיות באטה בוריסוב (4 זכיות)
מפעל מקביל ליגת העל הבלארוסית בכדורגל
אתר האינטרנט של גביע בלארוס
הגביע הבלארוסי, 2010

גביע בלארוס בכדורגלבלארוסית: Кубак Беларусі па футболу) הוא טורניר כדורגל הנערך מדי שנה בידי התאחדות הכדורגל הבלארוסית ובו לוקחים חלק מועדוני כדורגל מבלארוס.

מחזיקת הגביע הנוכחית (2020) היא באטה בוריסוב, שהיא גם שיאנית הזכיות (4 במספר). נותנת החסות של הטורניר היא חברת ההימורים בספורט, חברת Parimatch.

השתתפות[עריכת קוד מקור | עריכה]

כל המועדונים המשחקים בליגת העל הבלארוסית, הליגה הבלארוסית הראשונה והליגה הבלארוסית השנייה, שהם מועדונים מקצוענים, ו3-4 מועדני כדורגל לחובבים, מתחרים בגביע הבלארוסי.

שיטת התחרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הטורניר נערך בשיטת "נוק-אאוט". קבוצות הליגה השנייה וליגת החובבים מתחילות לשחק משלב 1/64. קבוצות הליגה הראשונה נכנסות לטורניר משלב 1/32, וקבוצות ליגת העל מתחילות משלב 1/16.

עד לשנת 2014 נערכו כל השלבים כמשחק אחד. החל משנת 2014 - שלבי רבע הגמר וחצי גמר משוחקים בשני משקים (בית וחוץ), השלבים המוקדמים ומשחק הגמר - משוחקים במשחק אחד.

המשחקים משלב הסיבוב הראשון עד לשלב שמינית הגמר נערכים בחודשים מאי - אוקטובר. לאחר מכן התחרות יוצאת לפגרת חורף. משחקי רבע גמר מתחילים במרץ ומשחק הגמר נערך במאי

עד לשנת 2013 נערכו משחקי הגמר רק במינסק, החל משנת 2013 נערך משחק הגמר כל שנה בעיר אחרת בבלארוס.

הקבוצה שזוכה בגביע מתמודדת בעונה שלאחר מכן בסופר קאפ הבלארוסי מול זוכת אליפות בלארוס.

גמרי הגביע[עריכת קוד מקור | עריכה]

גמרי הגביע הבלארוסי הסובייטי (1936 - 1991)[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • גביע זה לא מוכר על ידי ההתאחדות הבלארוסית כיום.
עונה אלופה תוצאה פיינליסטית
1936 דינמו מינסק 1:3 ספרטק מינסק
1937 - 1938 לא התקיימה תחרות
1939 IFK מינסק 1:6 ספרטק בוברויסק
1940 דינמו מינסק 0:1 דום קרסנוי ארמי
1941 - 1944 לא התקיימה תחרות בעקבות מלחמת העולם השנייה
1945 ODO מינסק 0:1 דינמו-2 מינסק
1946 ODO מינסק 0:4 KVT ברסט
1947 טורפדו מינסק 0:8 דינמו ברנוביצ'י
1948 סבורוניה בוריסובה 0:3 דינמו ברסט
1949 ODO מינסק 0:2 טורפדו מינסק
1950 ODO מינסק 1:2 טורפדו מינסק
1951 ODO מינסק 1:9 ספרטק בוברויסק
1952 ספרטק מינסק 0:3 ODO מינסק
1953 ספרטק מינסק 0:10 סטרויטל מוז'יר
1954 טורפדו ויטבסק 1:4 KMO מינסק
1955 בורבנשטיק 1:4 KMO מינסק
1956 מינסק ראיונה 0:3 מוגילב ראיונה
1957 ספוטניק מינסק 1:4 קומנדה מוטוטסקוגו ראיונה
1958 MTZ מינסק 1:1 (0:1 משחק חוזר) סבורנאיה בוריסובה
1959 פלנט וורושילובה 2:6 בוריסוב ראיונה
1960 ספוטניק מינסק 0:0 (2:3 משחק חוזר) טרקטור-מינסק
1961 ספוטניק מינסק 2:3 טרקטור-מינסק
1962 טורפדו מינסק 0:1 ספוטניק מינסק
1963 ספוטניק מינסק 0:1 לוקומוטיב ברסט
1964 גברדיץ מינסק 1:3 נארוח מולודצ'נו
1965 נפצ'יאניק נובופולוצק 0:1 לוקומוטיב ברסט
1966 ספוטניק מינסק 0:2 מבלשיק בוברויסק
1967 ספוטניק מינסק 0:1 טורפדו מינסק
1968 טורפדו מינסק 1:2 ספרטק מינסק
1969 טורפדו ז'ודינו 1:3 יוניברסיטט גומל
1970 ספוטניק מינסק 1:1 (0:2 משחק חוזר) טורפדו ז'ודינו
1971 טורפדו ז'ודינו 0:4, 1:2 סטארט אורשה
1972 טורפדו ז'ודינו 0:2 אובוושיק לידה
1973 אורביטה מינסק 0:2 סטרויטל בוברויסק
1974 סטרויטל בוברויסק 0:1 אורביטה מינסק
1975 סטרויטל בוברויסק 0:1 טמפ אורשה
1976 באטה בוריסוב 0:2 בורבנשטניק מינסק
1977 טורפדו ז'ודינו 1:3 שיניק בוברויסק
1978 טורפדו ז'ודינו 1:2 בורבנשטניק מינסק
1979 שיניק בוברויסק 1:3 פדינסטיטוט ברסט
1980 בורבנשטניק מינסק 1:3 שיניק בוברויסק
1981 טורפדו ז'ודינו 4:4 (4:5 בפנדלים) אימפולס גרודנו
1982 טורפדו ז'ודינו 0:3 אובוושניק לידה
1983 טורפדו ז'ודינו 0:1 אימפולס גומל
1984 אורביטה מינסק 0:2 טורפדו ז'ודינו
1985 שחטאר סוליגורסק 1:3 אולימפ גרודנו
1986 שחטאר סוליגורסק 0:3 ספוטניק מינסק
1987 SKIF מינסק 1:1 (2:4 בפנדלים) טמפ אורשה
1988 שחטאר סוליגורסק 0:0 (3:4 בפנדלים) ספוטניק מינסק
1989 ספוטניק מינסק 2:8 פדינסטיטוט ברסט
1990 מטלורג מולודצ'נו 1:2 (בהארכה) SKIF-ShVSM מינסק
1991 מטלורג מולודצ'נו 0:2 שיניק בוברויסק

גמרי הגביע הבלארוסי (1992 ואילך)[עריכת קוד מקור | עריכה]

עונה זוכה תוצאה פיינליסטית
1992 דינמו מינסק 1:6 דנפר מוהילב
1992/1993 ניימן הורונה 1:2 ודריץ'
1993/1994 דינמו מינסק 1:3 בוברויסק
1994/1995 דינמו 93 6:7 בפנדלים (1:1) טורפדו מוהילב
1995/1996 סלאביה מוזיר 1:4 דינמו מינסק
1996/1997 בלשינה בוברויסק 0:2 דינמו 93
1997/1998 ויטבסק 1:2 לאחר הארכה דינמו מינסק
1998/1999 בלשינה בוברויסק 2:4 בפנדלים (1:1) סלאביה מוזיר
1999/2000 סלאביה מוזיר 1:2 טורפדו מינסק
2000/2001 בלשינה בוברויסק 0:1 לאחר הארכה סלאביה מוזיר
2001/2002 הומל 0:2 באטה בוריסוב
2002/2003 דינמו מינסק 0:2 לוקומוטיב מינסק
2003/2004 שחטיור סליהורסק 0:1 לאחר הארכה הומל
2004/2005 פרטיזן מינסק 1:2 באטה בוריסוב
2005/2006 באטה בוריסוב 1:3 לאחר הארכה שחטיור סליהורסק
2006/2007 דינמו ברסט 3:4 בפנדלים (0:0) באטה בוריסוב
2007/2008 פרטיזן מינסק 1:2 שחטיור סליהורסק
2008/2009 נפטאן 2:1 לאחר הארכה שחטיור סליהורסק
2009/2010 באטה בוריסוב 0:5 טורפדו זודינו
2010/2011 הומל 0:2 ניימן הורדנה
2011/2012 נפטאן 3:4 בפנדלים (2:2) פ.צ. מינסק
2012/2013 פ.צ. מינסק 1:4 בפנדלים (1:1) דינמו מינסק
2013/2014 שחטיור סליהורסק 0:1 ניימן הורדנה
2014/2015 באטה בוריסוב 1:4 שחטיור סליהורסק
2015/2016 טורפדו זודינו 2:3 בפנדלים (0:0) באטה בוריסוב
2016/2017 דינמו ברסט 10:9 בפנדלים (1:1) שחטיור סליהורסק
2017/2018 דינמו ברסט 2:3 באטה בוריסוב
2018/2019 שחטיור סליהורסק 0:2 ויטבסק
2019/2020 באטה בוריסוב 0:1 לאחר הארכה דינמו ברסט

הופעות לפי מועדון[עריכת קוד מקור | עריכה]

מועדון זכיות שנות זכייה סגנויות שנות סגנויות
באטה בוריסוב 4 2006, 2010, 2015, 2020 4 2002, 2005, 2007, 2016
שחטיור סליהורסק 3 2004, 2014, 2019 5 2006, 2008, 2009, 2015, 2017
דינמו מינסק 3 1992, 1994, 2003 3 1996, 1998, 2013
דינמו ברסט 3 2007, 2017, 2018 1 2020
בלשינה בוברויסק 3 1997, 1999, 2001 - -
סלאביה מוזיר 2 1996, 2000 2 1999, 2001
הומל 2 2002, 2011 1 2004
פרטיזן מינסק 2 2005, 2008 - -
נפטאן 2 2009, 2012 - -
ניימן הורדנה 1 1993 2 2011, 2014
ויטבסק 1 1997 1 2019
דינמו - 93 1 1995 1 1997
פ.צ. מינסק 1 2013 1 2012
טורפדו זודינו 1 2016 1 2010
דנפר מוהילב - - 1 1992
ודריץ' - - 1 1993
בוברויסק - - 1 1994
טורפדו מוהילב - - 1 1995
טורפדו מינסק - - 1 2000
לוקומוטיב מינסק - - 1 2003

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]