הגדת חבל ימית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הגדת חבל ימית
מרכז המבקרים "הגדת חבל ימית" במושב דקל
מרכז המבקרים "הגדת חבל ימית" במושב דקל
מרכז המבקרים "הגדת חבל ימית" במושב דקל
מידע כללי
סוג אתר מורשת
מיקום מושב דקל, מועצה אזורית אשכול, ישראל
מדינה ישראל עריכת הנתון בוויקינתונים
מייסדים תמי שיבת, זהבה שקד
מבקרים בשנה 3,000
מנהל זהבה שקד
אוצר ראשי זהר מורג
הקמה ובנייה
תקופת הבנייה ? – דצמבר 2010
תאריך פתיחה רשמי דצמבר 2010
http://www.yamit-story.co.il/
מפה
מיקום מושב דקל
מיקום מושב דקל
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

הגדת חבל ימית הוא מרכז מבקרים שהוקם בדצמבר 2010 וממוקם במושב דקל שבחבל שלום בדרום המועצה האזורית אשכול.

בשנת 2014 המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל הכירה ב"הגדת חבל ימית" כאתר מורשת.[1] המקום מספר על העיר ימית והיישובים החקלאיים בחבל ימית שבצפון סיני, שהוקמו בין השנים 1971 ועד 1981, ופונו בעקבות הסכם השלום בין ישראל למצרים שנחתם במרץ 1979;[2] ומתאר את הוויתור על הבית למען השלום ואת בחירת המתיישבים להיבנות מחדש בנגב המערבי ולהפריח את השממה בחבל שלום.

מטרת הגדת חבל ימית[עריכת קוד מקור | עריכה]

לספר את סיפור ההתיישבות בחבל ימית, הפינוי של היישובים החקלאים, המושבים, הקיבוצים והעיר ימית שפונו מצפון סיני בעקבות הסכם השלום בין ישראל למצרים. הסכם שנחתם על ידי נשיא מצרים אנואר סאדאת, ראש ממשלת ישראל מנחם בגין ונשיא ארצות הברית ג'ימי קרטר, על מדשאות הבית הלבן ב-26 במרץ 1979.[3] המקום מזמין את המבקרים לחוש, להרגיש ולהביט לתוך הזיכרונות, הסיפורים, העדויות האישיות, המזכרות והתיעוד ההיסטורי של האירוע אותו חוו תושבי ישראל בעת פינוי חבל ימית.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

במשך עשרים שנה חששו מפוני חבל ימית לעסוק באירועי הפינוי. לקראת אירועי 20 שנה להקמת חבל שלום ומושב דקל, מייסדי הגדת חבל ימית נברו בחומרים מהעבר וגילו את גודל העשייה שהם היו מעורבים בה בחבל ימית ואת הראייה החיובית להמשך. אז, זהבה שקד ממייסדי הגדת חבל ימית, קבלה את ההחלטה להקים את מרכז המבקרים כדי לחשוף לכולם את גודל העשייה שנעשתה בחבל ימית שהיא וחבריה היו חלק ממנה.[4]

בשנת 2002 הרעיון להקמת הגדת חבל ימית הועלה בפני הנהלת אגודת חבל שלום ובפני מנהלת המחלקה האסטרטגית במועצה האזורית אשכול וזו קבלה את הרעיון בשמחה ומיד הייתה מוכנה לתת ליזמים מענק של 3,000 ש"ח. במקביל מושב דקל העמיד לטובת המיזם, את מבנה הציבור שנבנה מלכתחילה לשמש כמבנה "צרכנייה" לטובת חברי המושב אך התושבים ויתרו על היעוד הראשוני של המבנה והמקום שימש כספריה אזורית לתושבי חבל שלום עד העברתה למשכנה הקבוע במבנה קהילתי של חבל שלום, כך יצא שיוזמי הגדת חבל ימית זכו בבניין.

במשך כשנתיים היזמים לא הצליחו לקדם את המיזם, מחוסר תקציב מינימלי לפעילות השוטפת. כל הפעילים במיזם עובדים ופועלים בו בהתנדבות. להגדלת התקציב התפעולי של המקום פנו היזמים לעזרה לאגודת חבל שלום (באגודה מאוגדים כל חברי המושבים שהתפנו מחבל ימית לחבל שלום שבמועצה האזורית אשכול). האגודה נרתמה מיד לטובת היזמים והעניקה להם תרומה על סך 10,000 ש"ח בשנה למשך שמונה שנים ובנוסף נתנה למיזם שרותי משרד והנהלת חשבונות. במהלך השנים גם המועצה האזורית אשכול העניקה למיזם בכל שנה שנייה 10,000 ש"ח נוספים בנוסף למענק של אגודת חבל שלום.

בשנת 2010 נתקבל תקציב משמעותי נוסף בסכום של 60,000 ש"ח לסיום ההקמה של מרכז המבקרים שניתן על ידי החטיבה להתיישבות והרשות לפיתוח הנגב, כאשר מנגד אגודת חבל שלום הוסיפה את אותו סכום סך 60,000 ש"ח ובזכותם המיזם נפתח חגיגית בדצמבר 2010.

בשנת 2014 המועצה לשימור אתרים בישראל הכירה במרכז המבקרים הגדת חבל ימית כאתר מורשת ופעלה לקידומו באמצעים שלה.[5]

בתחילת שנת 2019 ביקשה הנהלת מושב דקל להיות הגורם האחראי להמשך תפקוד מרכז המבקרים וכך היה.

מדי שנה מבקרים במקום כ־3,000 מבקרים.

התערוכה הקבועה[עריכת קוד מקור | עריכה]

במקום תערוכה קבועה המכילה תיעוד היסטורי הסוקר את חבל ימית מתחילת ההתיישבות בשנה 1971 ועד לפינוי והרס הבתים בשנת 1982.

התערוכה מכילה: צילומים, קטעי עיתונות, מפות וטקסטים, סרטון המתעד עדות אישית מפי אזרחים מפוני "חבל ימית", פריטים שנתרמו ונאספו, על ידי אנשים, תמונות אומנות שונות המשקפות דרכי התמודדות שונות עם סוגיית הפינוי, תיעוד מתוך התקשורת בישראל ועוד.[6]

גלריית צילומים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ הגדת חבל ימית, אתר מורשת, באתר המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל
  2. ^ הגדת חבל ימית ב-Facebook Watch, נבדק ב-2021-03-07
  3. ^ מתיה קם, חתימת חוזה השלום עם מצרים, באתר הספרייה הווירטואלית של מטח
  4. ^ הגדת חבל ימית (מרכז מבקרים) במושב דקל, סרטון באתר יוטיוב (אורך: 12:57)
  5. ^ מרכז מבקרים – הגדת חבל ימית, באתר המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל
  6. ^ הגדת חבל ימית ב-Facebook Watch, נבדק ב-2021-03-07