הגוש הלאומי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הגוש הלאומי
الكتلة الوطنية
מדינה סוריה עריכת הנתון בוויקינתונים
מייסד Ibrahim Hananu עריכת הנתון בוויקינתונים
מנהיגים האשם אל-אתאסי
תאריך ייסוד 1928 עריכת הנתון בוויקינתונים
תאריך פירוק 1947 עריכת הנתון בוויקינתונים
אידאולוגיות לאומיות סורית עריכת הנתון בוויקינתונים
מטה דמשק עריכת הנתון בוויקינתונים
צבעים רשמיים ירוק, לבן, אדום, שחור
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

הגוש הלאומיצרפתית: Le Bloc national, בערבית: الكتلة الوطنية) הייתה סיעה בפרלמנט הסורי בתקופת המנדט הצרפתי. עמד בראשה האשם אל-אתאסי, אחד מהדמויות הבולטות ביותר של הלאומיות הסורית במאה ה-20.

הגוש הלאומי פעל לקידום כינון עצמאותה של סוריה תוך כדי שיתוף פעולה עם הצרפתים, זאת לאחר הכישלון הגדול של המרד הדרוזי (1925-1928). נושא חשוב נוסף שעמד בראש סדר העדיפויות של הסיעה היה האיחוד המחודש של סוריה ולבנון לאחר שהצרפתים פיצלו את הטריטוריות עם תחילת המנדט שלהם על האזור ב-1920. על רקע זה פיזרו הצרפתים את הפרלמנט הנבחר בסוריה ב-1928. בפרלמנט זה שהיה הפרלמנט הסורי הראשון מאז תקופתו של המלך פייסל הראשון, זכה הגוש הלאומי למספר המושבים הרב ביותר ומאז כוחו הלך והדרדר.

את הגוש הרכיבו שתי מפלגות עיקריות: מצד אחד מפלגת העם שהייתה מוכוונת יותר לכינון מחדש של המלוכה בסוריה, ומצד שני מפלגת אל-אסתכלאל שהייתה מוכוונת יותר לכינון רפובליקה ערבית סורית. הקבוצה הראשונה הורכבה מנאמניה של משפחת האשם ותפישתם הייתה יותר פאן-ערביות. הקבוצה השנייה דגלה בלאומיות מקומית סורית. ניכר כי ישנם הבדלים משמעותיים בתפישות העולם של הקבוצות, אך שיתוף הפעולה ביניהן נתפש כחיוני על מנת לגבש חזית סורית חזקה מול הצרפתים.

עקב החלשותו של הגוש ב-1932, אל-אתאסי שם את תמיכתו בבחירות של אותה שנה במחמד עלי אל-עביד שנבחר לנשיאות. כעבור שנתיים משהתברר שאל-עביד מנהל משא ומתן עם הצרפתים לעצמאות סורית הדרגתית תוך כדי הסכמה לנוכחות צרפתית קבועה בסוריה, יזם הגוש שורה של צעדי מחאה שכללו שביתות והפגנות שסיכלו את המהלך. ב-1936 הוכר הגוש כגורם המייצג הבלעדי של העם הסורי ונשלח לפריז לדון בהסכם עצמאות. תוך מספר חודשים הצליח הגוש לגבש את חוזה העצמאות הצרפתי-סורי של 1936 אך זה מעולם לא אושרר בפרלמנט הצרפתי, מה שדחה את קבלת העצמאות הסורית למלחמת העולם השנייה.

למרות הירידה בחשיבות הסיעה בזירה הפוליטית הסורית, אנשיה המשיכו להיות מעורבים במאבק לעצמאותה של סוריה ובפוליטיקה הסורית גם לאחר העצמאות. תרומתה כמפלגת הגג הראשונה לתנועות הלאומיות בסוריה הייתה מכרעת.