הגן הסולארי

הגן הסולארי
הגן הסולארי בבנימינה
הגן הסולארי בבנימינה
מידע כללי
תאריך הקמה אוגוסט, 2009
מייסדים יניב פילדסט
מיקום
מדינה ישראלישראל ישראל
מיקום בנימינה
קואורדינטות 32°31′24″N 34°56′41″E / 32.52343889°N 34.94478889°E / 32.52343889; 34.94478889
אתרים בפארק הקיר הירוק, כיפה גאודזית
www.haganhasolari.co.il
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

הגן הסולארי הוא מרכז הדרכה לאיכות הסביבה ולקיימות השוכן בבנימינה.

מטרת הגן היא "לעודד התנהגות המושתתת על ערכי קיימות ואיכות הסביבה בקרב הציבור בישראל באמצעות חינוך חוויתי".

פעילות הגן כוללת הדרכה והפעלה חווייתית לקבוצות בתוך הגן, ימי עיון בנושאים סביבתיים, סדנאות ופעילות של הגן הסולארי הנייד ברחבי ישראל.

בגן נמצאים מבנים ומתקנים נוספים שנועדו ללמד, להמחיש ולהדגים את הסוגיות הסביבתיות, כגון שירותים ביולוגיים, קולטנים לאנרגיה סולארית[1], תנורי שמש ומכשירים המופעלים באנרגיה סולארית, מערכת ביתית לטיהור מים אפורים ומיחזור מים, מתקנים שנבנו מחומרים ממוחזרים, מתקנים לייצור קומפוסט, "קירות ירוקים" (גינה הצומחת על קיר אנכי), גינת צמחי מרפא, לול תרנגולות, עצי פרי מקומיים ואקזוטים, ערוגות פרמקלצ'ר ועוד.

מייסד הגן ומנהלו, יניב פילדסט, פעיל במיזמים ומאבקים סביבתיים רבים באזור השרון הצפוני, כמו המאבק לשיקום נחל תנינים, היוזמה לקיימות אזורית ויער המאכל הקהילתי בבנימינה.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

באוגוסט 2009 יסד הפעיל הסביבתי יניב פילדסט את המקום. פילדסט כיום מנהל את המקום וגם מתגורר בו. פילדסט מספר שהרעיון נבנה במוחו עוד בילדותו. פילדסט שנולד וגדל ברחובות, היה עד לבניית מגדל שמש במכון ויצמן שהיה סמוך לביתו. המגדל הוא מקור אנרגיה חלופי המתבסס על ניצול קרני השמש, גרם לו לתהות למה עדיין משתמשים בתהליך של ייצור חשמל מפחם כשיש אפשרות אלטרנטיבית להשתמש במשאב כמו אור השמש למשל שאינו גורם לזיהום סביבתי. הוא זוכר שכילד הוא כעס על העובדה שאין לנו נגישות לידע ולפתרונות קלים ונגישים לבעיות סביבתיות, ואז גמלה בו ההחלטה להקים בעתיד מקום בו יעניק חינוך חווייתי כדי ליידע ילדים ובוגרים לאפשרויות לייצר שינוי[2]

פעילות חינוכית[עריכת קוד מקור | עריכה]

אחת ממטרות הגן הסולארי היא קידום נושאים כגון קיימות ושמירת הסביבה באמצעות פעילות חווייתית מעשית. הפעילות מלמדת את המבקרים על אתגרים סביבתיים מסוגים שונים ונותנת למבקר אפשרות לרכישת כלים מעשיים שיוכלו ליישם בחיי היום־יום[2].

הפעילות לקהל הרחב בגן מבוססת על סיור והדרכה ומיועדת בעיקר לקבוצות אך גם למבקרים פרטיים ולמשפחות. הפעילויות אינטראקטיביות ומאפשרות התנסות חושית באמצעות הפעלה והדגמה של מגוון טכנולוגיות ירוקות, הכרות עם חומרים ויצירה באמצעות סדנאות מיחזור, לצד הרצאות והסברים על סוגיות סביבתיות. המתקנים הפשוטים וההתנסויות החווייתיות שבגן מעניקים למבקר ידע ואמצעים שבעזרתם הוא יכול לתרום לסביבה. למשל חלק מהסיורים כוללים הדגמה של הדלקת אש בעזרת זכוכית מגדלת, צריבת ציורים בעזרת חום השמש ועוד.

בגן אפשר גם לראות את הקיר הירוק שהוא אחד מקירות הבית שבו מתגורר פילדסט: קיר חי המורכב מצמחים ומהווה אמצעי טבעי ופשוט יחסית לבידוד הבית ולקירורו[2].

כמו כן מתקיימים בגן אירועים קהילתיים כגון ארוחות קהילתיות טבעוניות, קייטנות סביבתיות ואירועים בזמן החגים.

המרכז מעביר גם ימי עיון לפי נושאים, בהם הוא מאגד נציגי מחברות שונות המגיעים להרצות לקהל על פתרונות אקולוגיים[1].

בנוסף על הפעילות בתוך הגן, מקיים צוות הגן הסולארי פעילות להדרכה סביבתית מחוץ לגן, בבתי ספר, מוסדות חינוך ומתנ"סים. במסגרת זאת, בינואר 2016 לרגל ט"ו בשבט התקיימו בבתי ספר שונים בישראל אירועים שבהם הפכו תלמידי בית הספר את אחד מקירות בית הספר לקיר ירוק. מדובר בפעילות של יום שלם, שבה כל אחד ממאות ילדי בית הספר בונה אדנית מבקבוק פלסטיק, שותל צמח באדנית ותולה אותה על מערכת האדניות שנתלית על הקיר.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ 1 2 כמה ירוקים צריך בשביל ליהפך לירוקים?, באתר הארץ, 2 במרץ 2011
  2. ^ 1 2 3 יעל לרנר, בסביבה טובה, באתר ישראל היום, 27 ביולי 2016