הגן הסולארי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הגן הסולארי בבנימינה

הגן הסולארי הוא מרכז הדרכה לאיכות הסביבה ולקיימות השוכן בבנימינה.

מטרת הגן היא "לעודד התנהגות המושתתת על ערכי קיימות ואיכות הסביבה בקרב הציבור בישראל באמצעות חינוך חוויתי". את הגן יסד הפעיל הסביבתי יניב פילדסט באוגוסט 2009, אשר מנהל את המקום וגם מתגורר בו. פעילות הגן כוללת הדרכה והפעלה חווייתית לקבוצות בתוך הגן, ימי עיון בנושאים סביבתיים, סדנאות ופעילות של הגן הסולארי הנייד ברחבי ישראל.

בגן נמצאים מבנים ומתקנים נוספים שנועדו ללמד, להמחיש ולהדגים את הסוגיות הסביבתיות, כגון קולטנים לאנרגיה סולארית, תנורי שמש ומכשירים המופעלים באנרגיה סולארית, מערכת ביתית לטיהור מים אפורים ומיחזור מים, מתקנים שנבנו מחומרים ממוחזרים, מתקנים לייצור קומפוסט, "קירות ירוקים" (גינה הצומחת על קיר אנכי), גינת צמחי מרפא, לול תרנגולות, עצי פרי מקומיים ואקזוטים, ערוגות פרמקלצ'ר ועוד.

הפעילות לקהל הרחב בגן מבוססת על סיור והדרכה ומיועדת בעיקר לקבוצות אך גם למבקרים פרטיים ולמשפחות. הפעילויות אינטראקטיביות ומאפשרות התנסות חושית באמצעות הפעלה והדגמה של מגוון טכנולוגיות ירוקות, הכרות עם חומרים ויצירה באמצעות סדנאות מיחזור, לצד הרצאות והסברים על סוגיות סביבתיות. כמו כן מתקיימים בגן אירועים קהילתיים כגון ארוחות קהילתיות טבעוניות, קייטנות סביבתיות ואירועים בזמן החגים.

בנוסף על הפעילות בתוך הגן, מקיים צוות הגן הסולארי פעילות להדרכה סביבתית מחוץ לגן, בבתי ספר, מוסדות חינוך ומתנ"סים. במסגרת זאת, התקיימו בבתי ספר שונים בישראל אירועים שבהם הפכו תלמידי בית הספר את אחד מקירות בית הספר לקיר ירוק.

מייסד הגן ומנהלו, יניב פילדסט, פעיל במיזמים ומאבקים סביבתיים רבים באזור השרון הצפוני, כמו המאבק לשיקום נחל תנינים, היוזמה לקיימות אזורית ויער המאכל הקהילתי בבנימינה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]