לדלג לתוכן

גרגולים (סדרת טלוויזיה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף הגרגולים)
גרגולים
Gargoyles
סוגה הרפתקאות, פנטזיה, הנפשה, פעולה, מדע בדיוני
מדבבים קית' דיווד (Goliath, Thailog)
Brigitte Bako (Angela)
פרנק ולקר (Bronx)
מרינה סירטיס (Demona)
ג'ונתן פרייקס (David Xanatos)
ג'ון ריס-דייוויס (Macbeth)
אדוארד אסנר (Hudson)
ביל פיגרבקה (Broadway)
Thom Adcox-Hernandez (Lexington)
סאלי ריצ'רדסון (Elisa Maza)
ג'ף בנט (Brooklyn)
קייט מאלגרו (Titania) עריכת הנתון בוויקינתונים
ארץ מקור ארצות הברית
שפות אנגלית (דובב לשפות נוספות, ביניהן עברית, רוסית)
מספר עונות 3
מספר פרקים 78
הפקה
מפיק גרג וייסמן עריכת הנתון בוויקינתונים
חברת הפקה חברת וולט דיסני עריכת הנתון בוויקינתונים
הפצה Disney–ABC Domestic Television, דיסני+ עריכת הנתון בוויקינתונים
אתר צילומים אלפני וולט דיסני
אורך פרק 22 דקות
שידור
רשת שידור ABC עריכת הנתון בוויקינתונים
תקופת שידור מקורית 1994–1997
קישורים חיצוניים
movies.disney.com/gargoyles
דף התוכנית ב-IMDb
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

גרגוליםאנגלית: Gargoyles) היא סדרת טלוויזיה מונפשת אמריקאית של אולפני וולט דיסני, מסוגת פנטזיה, פעולה ומדע בדיוני ששודרה בסוף המאה ה-20.

עולם הסדרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

במרכז הסדרה עומד שבט של גרגולים: הגרגולים הם יצורים שביום שקועים בתרדמת כפסלי אבן (גרוטסקים וגרגוילים) ובלילה מתעוררים כלוחמים מכונפים. במאה העשירית שבט של גרגולים עם מנהיג בשם גוליית, מגן על טירה בסקוטלנד מפני ויקינגים. יום אחד הוויקינגים תוקפים ביום כשהגרגולים הם פסלי אבן, שורפים את הטירה והורגים כמעט את כל הגרגולים. על יתר הגרגולים מוטל כישוף והם נשארים בצורתם המאובנת. בחלוף אלף שנים, בסוף המאה ה-20 הגרגולים מתעוררים במנהטן בראש גורד שחקים. רוב הסדרה עוסקת ביחסים בין הגרגולים לבני האדם במנהטן.

אלמנטים ספקולטיביים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – ספרות ספקולטיבית

הסדרה ביסודה היא סדרת פנטזיה אולם משלבת גם אלמנטים ספקולטיביים נוספים: מדע בדיוני והיסטוריה אלטרנטיבית.

בעולם הסדרה יש טכנולוגיה מתקדמת בהרבה מזאת שקיימת במציאות כיום. הסדרה מציגה את הטכנולוגיה בתור פיתוחים סודיים שמתבצעים בזמן התרחשות האירועים בסדרה (סוף המאה ה-20). טכנולוגיה זאת לא נמצאת בידי ממשלות אלא רק בידי ארגונים פרטיים, בעיקר ארגוני פשע. בנוסף בסדרה קיים כישוף, שלרוב מבוסס על מיתולוגיות ודתות שונות. בשונה מהמקובל בדרך כלל בספרות ספקולטיבית הטכנולוגיה והכישוף מופיעיים זו לצד זה ולעיתים אף משתלבים או מתחרים זו בזה.

בסדרה מופיעים אירועים בודדים של מסע בזמן (באמצעות כישוף). המסע בזמן אינו משנה את המציאות אלא רק מסביר אותה.

בפרק אחד בסדרה מופיע חוצן.

הסדרה מזכירה מאורעות היסטוריים אך בדרך כלל בצורה שונה מההתרחשות במציאות.

שניים מפרקי הסדרה מציגים מציאות אלטרנטיבית למציאות הסדרה. בסוף כל אחד מהפרקים מתברר שמדובר בחיזיון אותו חוֹוֶה הגיבור הראשי - גוליית.

זמן ומקום[עריכת קוד מקור | עריכה]

רוב הסדרה מתרחשת בסוף המאה ה-20 במנהטן, ניו יורק. חלקים המתארים את ההיסטוריה של הגרגולים מתרחשים במאה ה-10 וה-11 בסקוטלנד. כמו כן פרקים בודדים בסדרה (בעיקר בעונה השנייה) קורים במאה ה-20 במקומות שונים בעולם, וסצנות בודדות מתרחשות במקומות שונים ובתקופות שונות לאורך האלף השני לספירה.

גזעים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסדרה עוסקת בעיקר בבני אדם ובגרגולים, אך מופעים בה גם גזעים נוספים. להלן רשימה של רוב הגזעים בסדרה:

 • בני אדם - כקבוצה מוצגים באור שלילי בסדרה. אם כי לאנשים ספציפיים תכונות חיוביות או שליליות רבגוניות.
 • גרגולים - לרוב מוצגים בצורה חיובית. לוחמים אמיצים המגינים על בני האדם גם כשאלו כפויי טובה. עם זאת יש גם גיבורים גרגולים שליליים. הגרגולים חזקים בהרבה מבני האדם ויודעים לדאות תוך שימוש בזרמי אוויר או בהפרשי גובה. כנפיהם לא חזקות דיין כדי ליצר עילוי, אולם בדרך כלל הדבר לא מגביל אותם בתעופתם. נקודת התורפה של הגרגולים היא תרדמת האבן בה הם שוקעים בשעות היום, אז ניתן להרוס אותם בקלות. תוחלת החיים של הגרגולים גבוהה פי 2 מאשר של בני האדם. רוב הסדרה עוסקת בשבט גרגולים אחד. אולם במשך הסדרה מגלים עוד שבטים הקיימים במאה ה-20. חלק מהשבטים השונים הם בעלי מאפיינים מורפולוגיים מעט שונים. קיומם של הגרגולים נשמר בסוד מרוב בני האדם עד לסוף העונה השנייה.
  • כלבי גרגולים - יצורים הדומים לגרגולים אך קטנים יותר, חסרי יכולת תעופה ודיבור והולכים על ארבע. משחקים תפקיד דומה לתפקיד כלבים בחברה האנושית.
 • בני אבלון (מופיעים בעיקר בעונה השנייה) - יצורים על-טבעיים רבי עצמה. חיים רוב הזמן על אי מכושף בשם אבלון תחת הנהגתו של אוברון. ככלל נמנעים ממגע עם יצורם אחרים, וכשהם עושים זאת הם בתחפושת. חלקם מבוססים על יצורים מהמיתולוגיה הנורדית, מתוכם חלק מבוסס על דמוית מהמחזה חלום ליל קיץ.
 • האולימפיאנים החדשים (בני האולימפוס החדש) - יצורים מיתיים שונים שברחו מהתנכלוית בני האדם לאי אשר קיומו מוסתר על ידי טכנולוגיה מתקדמת שהם פיתחו אותו הם מכנים האוליפוס החדש. לאולימפיאנים החדשים פיזיולוגיה וטכנולוגיה עדיפה על זאת של בני האדם. פרק אחד בעונה השנייה מוקדש להם והם מופיעים שוב בעונה השלישית. חלק מדמויות האולימפיאנים החדשים מבוססות על יצוריים ממתולוגיות ידועות.
 • סייבורגים - בסדרה מופיעים מספר סיבורגים (בעיקר פרי יצירתו של דויד זנטוס - אחד האנטגוניסטים המרכזיים בסדרה). חלקם מבוססי טכנולוגיה בלבד, וחלקם מבוססים על שילוב בין טכנולוגיה וכישוף. חלקם של בני אדם וחלקם של גרגולים.
 • רובוטים - בסדרה מופיעים מספר רובוטים. לרובוטים יש בינה מלאכותית אך היא נחותה בהרבה מהבינה הטבעית של יתר הגזעים.
 • מוטנטים - בני אדם שעברו תהליך של השבחה גנטית מבוסס בעלי חיים. רובם הם יצורים הדומים לגרגולים אך בעלי תכונות פיזיולוגיות עדיפות וללא תרדמת היום שלהם.
 • שיבוטים - במהלך הסדרה מייצרים שיבוטים של חלק מהגרגולים ואף שיבוט אחד המשלב אישה וגרגולית. השיבוטים דומים לגרגולים מהם שובטו אך בעלי תכונות אופי שונות.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עונה ראשונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

התעוררות[עריכת קוד מקור | עריכה]

חמשת הפרקים הראשונים עומדים כיחידה אחת ומציגים את הרקע לסדרה. התיאור להלן הוא בסדר כרונולוגי. התיאור בסדרה איננו ליניארי, ומדלג בין המאה ה-20 למאה ה-10.

טבח וייוורן: במאה העשירית שבט של גרגולים עם מנהיג בשם גוליית וסגנית שאחר כך מקבלת את השם דמונה, מגינים על טירה בשם וייוורן בלילה, ואנשי הטירה מגינים על הגרגולים ביום. בשבט הגרגולים לא משתמשים בשמות והיחיד שיש לו שם הוא גוליית וגם זה רק לצורך תקשורת עם בני האדם.

הנהגת הטירה מתייחסת בזלזול בגרגולים. מפקד הצבא של הטירה סולד מיחס זה ומתכנן מזימה ביחד עם דמונה שמטרתה לרוקן את הטירה מתושביה ולהשאירה לגרגולים. לפי התוכנית הגרגולים יצאו מהטירה והויקינגים יתקפו אותה ויהרגו או ישבו את כל אנשיה. המזימה נכשלת. כמעט כל הגרגולים נטבחים בידי הוויקינגים. שורדים רק קומץ:

 • גוליית וגרגול נוסף (שהיה ראש השבט הקודם ולימים מקבל את השם הדסון) שיצוא מהטירה לצורך ריגול
 • דמונה שבורחת מהטירה ברגע האחרון אך אף אחד לא יודע זאת
 • שלושה גרגולים מתבגרים וכלב גרגולי אחד שהיו במאסר במרתף. לימים הם מקבלים את השמות ברוקלין, ברודוויי לקסינקטון וברונקס.

מכשף הטירה המכונה מגוס חושב שהנסיכה הלנה (נסיכת טירת וייוורן) נהרגה ומאשים בכך את הגרגולים. הוא מטיל כישוף על כל הגרגולים ששרדו חוץ מגוליית ודמונה והופך אותם לאבן עד שהטירה תגיע אל מעל העננים. כשגוליית חוזר עם הנסיכה, המגוס מתחרט על מעשיו ורוצה לכפר עליהם. גוליית מבקש ממנו להפוך אותו גם לאבן כי הוא לא רוצה לחיות לבד ומבקש שישמרו על ביצי הגרגוגולים. המגוס עושה כן ומתעד את שאירע בספר.

ההתעוררות במנהטן: אלף שנים מאוחר יותר, איש עסקים עשיר בשם דייוויד זנטוס מגלה על האירועים מהספר של המגוס. הוא קונה את הטירה ומעביר אותה לראש גורד שחקים בבעלותו הנמצע במנהטן. מכיוון שהטירה עלתה מעל לעננים הכישוף הוסר. הגרגולים מתעוררים ופוגשים את זנטוס.

זנטוס מביים התקפה על גורד השחקים והגרגולים מגינים עליו. גוליית פוגש את אליזה מאזה, שוטרת ניו-ירקית שחוקרת את זנטוס ומציל אותה בעת שהיא נופלת מגורד השחקים. בין השניים נוצר אמון שמוביל לשותפות שתלווה אותם לאורך כל הסדרה. מאזה פוגשת גם את הדסון, ומבקשת ממנו לבחור לעצמו שם. הוא בוחר בשיווין נפש בשם הנהר שאליו הם משקיפים. לאחר מכן יתר הגרגולים בוחרים לעצמם שמות לפי מקומות שונים בניו-יורק.

זנטוס חושף בפני הגרגולים את דמונה אהובתו וסגיתו של גוליית מהעבר ומספר שמצא אותה שקועה בתרדמת אבן. הצופים מגלים במהרה שדמונה שרדה בצורה אחרת את אלף השנים אך הדרך המדויקת בה זה קרה נחשפת רק בשלב מאוחר יותר. כמו כן, היא עדיין לא נחשפת בשמה.

דמונה משכנעת את גוליית לעזור לזנטוס ולתקוף את הלקון רנאר אויבו המושבע של זנטוס שאותו הוא האשים בתקיפה המבוימת על טירתו. הם מבצעים את התקיפה ומשמידים ספינת אוויר יקרה ואת רוב ציוותה. גוליית סולד מהתוקפנות של דמונה כלפי בני האדם. זנטוס משתמש במידע שנגנב מרנאר כדי לבנות את שבט הפלדה מספר רובוטים דמיי גרגולים. זנטוס ודמונה מבינים שגוליית ויתר הגרגולים יהיו קשים לשליטה ומנסים להורגם. הם נכשלים, זנטוס נאסר על ידי אליסה מאזה, ודמונה בורחת לא לפני שהיא חושפת את שמה בפני גוליית.

יתר הפרקים בעונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביתר הפרקים בעונה, הגרגולים ממשיכים לגור במנהטן ומגינים בלילות על תושביה בשיתוף פעולה עם אליזה מאזה. לקראת שחרורו של זנטוס הם מחליפים מקום מסתור ועוברים להתגורר על גג תחנת המשטרה בה משרתת אליזה. בין אויביהם נמנים:

 • עבריני רחוב ופשע מאורגן בניו-יורק
 • זנטוס ואנשיו, הזוממים מזימות נגד בני אדם ולפעמים אף תוקפים באופן ישיר את הגרגולים
 • הלהקה - כנופיה המשרתת את זנטוס מבלי לדעת את זהותו. תחילה הם תוקפים את הגרגולים בשביל האתגר שבכך, ואחר כך כחלק משרות לזנטוס.
 • דמונה, הזוממת להשמיד את האנושות ולפעמם משתפת פעולה עם זנטוס.

בנוסף מתרחשות בחלק זה של העונה מספר התפתחויות שישפיעו על יתר הסדרה:

 • הגרגולים פוגשים את מקבת'. בשלב מאוחר יותר של הסדרה מתברר שהוא מקבת' מלך סקוטלנד ההסטורי ששרד באופן מסתורי במשך אלף שנים. הוא אויבה המושבע של דמונה ולעיתים פוגע בגרגולים כדי לפגוע בה. הוא הופך לאויב הגרגולים, אך בדרך כלל לא מנסה לפגוע בהם. במהלך העונה השנייה הוא ניהיה לידידם.
 • פלשבק לשנת 984 מציג את עברם של גוליית, דמונה והדסון. הצופה מגלה איך הדסון איבד את הראייה באחת מעינו אז, איך גוליית החליף את הדסון בתפקידו כראש השבט. כמו כן אנו מכרים דמות חדשה המכונה ארצ'מאג' שהיה מכשף הטירה לפני המגוס, בגד בנסיך הטירה (הנסיך מלקום, אביה של הנסיכה קטרין), ולבסוף נפל אל מותו (לכאורה) בקרב עם הגרגולים.
 • אליזה מאזה מסתכסכת עם אחיה דרק מאזה שעוזב את המשטרה והולך לעבוד אצל זנטוס
 • בפרק האחרון בעונה מחזירים זנטוס ודמונה מספר גרגולים מוויוורן לתחיה בתור סיבורג אחד בשם קולדסוטון שממזג את נפשם של 3 גרגולים

עונה שנייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

העונה השנייה היא הארוכה והמסועפת מבין שלוש העונות. חלק משמעותי בעונה מוקדש ל"המסע העולמי": סדרת פרקים בה גוליית, אליזה, ברונקס ואנגלה (ביתו של גוליית שמתגלה באמצע העונה) יצאים בכל פרק למשימה אחרת במקום אחר בעולם. ניתן לחלק עונה זו לשלושה חלקים:

 • פרקים 1–20 - הפרקים לפני "המסע העולמי"
 • פרקים 21–45 - המסע העולמי
 • פרקים 46–52 - הפרקים אחרי "המסע העולמי".

לפני "המסע העולמי"[עריכת קוד מקור | עריכה]

חלק זה של העונה דומה באופיו לפרקים בעונה הראשונה. במהלכו מתרחשות ההתפתחויות הבאות:

 • מנהיגת הלהקה - עברינית המכונה שועלה פורשת מהלהקה ונהיית בת הזוג של זנטוס. את מקומה בלהקה תופס קיוטי, רובוט מתוצרת זנטוס. זנטוס משדרג את יתר חברי הלהקה. הוא משדרג את יתר חברי הלהקה בכך שהוא הופך שניים מהם ליצורים ביוניים, אחד מהם למוטנט, ולאחרון שלא מעוניין בשינו גופו הוא מעניק שריון מכני ממונע. בשלב מסוים נראה כי קוטי הוא בעצם זנטוס, אך אז מתברר שקיוטי הוא רובוט שיצר זנטוס בדמותו שלו.
 • אנו מגלים על פרויקט של זנטוס בו הוא הופך בני אדם למוטנטים בעזרת מדען שעובד אצלו בשם דר' סבריוס. שימוש בדנ"א של צלופחים ובעלי חיים אחרים הופך בני אדם ליצורים דמיי גרגולים. זנטוס מצליח להפוך את דרק מאזה למוטנט כזה ולשכנעו שמדובר בתאונה ואשם בה הוא גוליית. דרק משנה את שמו לטיילון ויחד עם יתר המוטנטים מתחיל לשרת את זנטוס ולהילחם בגרגולים.
 • הדסון מתחבר עם נכה מלחמה עיוור בשם ג'פרי, אך ג'פרי לא מודע לכך שהדסון הוא גרגול. הדסון מתוודה בפניו שהוא אנאלפבית, וג'פרי משכנעו ללמוד לקרוא.
 • אנו מכירים דמות חדשה - פאק (אחד מבני אבלון). בעל כוחות קסם, ואוהב לעשות מעשי קונדס הרסניים. דמונה לוכדת אותו באמצעות אביזר קסם המכונה המראה של טיטניה ומנסה להשתמש בו למטרותיה. הניסיון נכשל, אך בשלב מסוים, כתוצאה ממנו אליסה הופכת באופן זמני לגרגול. גוליית ואליסה מגלים שיש להם רגשות רומנטיים זה אל זו, אך בוחרים להדחיקם. לבסוף פאק מעניק לדמונה משאלה והיא מבקשת לא להפוך לאבן במהלך היום. פאק גורם לכך שדמונה, במטמורפוזה כואבת במיוחד, תהפוך כל יום למושא שנאתה - אדם.
 • הצופים מגלים על תורת קונספירציה שמאט בלוסטון (השותף של אליזה מאזה) מאמין בה. ארגון רב עצמה בשם אלומיטי.
 • הצופים לומדים על אביזר קסם בשם עינו של אודן. כשאדם חובש אותה הוא עובר מטמורפוזה שבדרך כלל הופכת אותו לחזק יותר וחסר גבולות.
 • אנו מגלים שלמרות היותו של זנטוס אדם ציני ואכזר, אהבתו לשועלה אמיתית.
 • זנטוס ושועלה מתחתנים
 • אנו לומדים על אביזר קסם נוסף, שער הפניקס המאפשר מסע בזמן ובמרחב. דרכו אנו מגלים על מקור עושרו של זנטוס (ההסבר מעגלי ומבוסס על מסע בזמן). כמו כן, אנו צופים בנישואי הנסיך מלקום והנסיכה הלנה (הורי הנסיכה קתרין) ובמיסוד יחסיהם הרומנטיים של גוליית ודמונה בשנת 975.
 • אנו נחשפים לסיפור הרקע של דמונה ומקבת':
  • ברית שנכרתה ביניהם ואיפשרה למקבת' לשרוד ולתפוס את הכתר הסקוטי
  • כישוף שהפך אותם לבני אלמוות וקשורים זה בזה כך שכל אחד מהם מרגיש את אשר השני מרגיש כשהם קרובים
  • על כך שהדרך היחידה שהם יכולים למות היא שאחד יהרוג את השני
  • על הבגידה של דמונה במקבת' לאחר שהוא שקל באופן תאורתי לבגוד בה, שובילה לשינאה עזה ביניהם.
במהלך כל היחסים ביניהם, אנו רואים שלוש מכשפות מסתוריות שמתמרנות אותם לשתף פעולה. המניע של המכשפות לא ברור בשלב זה
 • שלוש המכשפות גורמות לדמונה ומקבת' בעזרת שליטה במוחותיהם, לגנוב עבורן את אביזרי הקסם: הגרמוריום ארקנוריום - ספר הכשפים מווייורן, העיין של אודן ושער הפיניקס.
 • שועלה נכנסת להריון מזנטוס. אנו מגלים ששועלה היא ביתו של הלקון רנאר, יריבו המושבע של זנטוס. אנו מכירים גם את עבדו של ראנר ווגאל הנראה כמעט זהה לאוון, עבדו של זנטוס.
 • הלקון וגוליית הופכים חברים
 • בלוסטון מתקבל כחבר אלומיטי
 • סבריוס יוצר עבור זנטוס שיבוט של גוליית בשם תילוג. תילוג בוגד בזנטוס ולוקח ממנו 20 מיליון דולר.

המסע העולמי[עריכת קוד מקור | עריכה]

ההגעה לאבלון: אדם לבוש בשריון ימי הביניים מגיע לחופי מנהטן. גוליית, אליסה וברונקס פוגשים אותו ומגלים שהוא טום - ילד שגוליית הכיר בסקוטלנד לפני טבח וייוורן. טום מספר שהוא המגס והנסיכה קטרין התיישבו באי מכושף בשם אבלון יחד עם ביצי הגרגולים מוויוורן. הזמן באבלון זורם פי 24 לאט יותר, כך שהמילניום האחרון עבר עבורם כמו 40 שנה בערך. השלושה מתלווים אל טום לאבלון, שם הם פוגשים את השבט החדש של אבלון המורכב מ-36 גרגולים שבקעו מהביצים. הגרגולים בני כ-40 מה שמגביל לבני אדם בני 20. השבט מספר לשלושת האורחים שהם הותקפו על ידי הארצ'מאג', דמונה, מקבת' ושלוש המכשפות.

אנו מגלים שהארצ'מאג' שרד את הנפילה לתהום מכיוון שהוא ניצל בידי הוא עצמו שהגיע מהעתיד לתחתית התהום באמצעות מסע בזמן. הארצ'מאג' המבוגר יותר מצויד בעינו של אודן, ושער הפניקס. לאחר שהוא מציל את הארצ'מאג' הצעיר הוא יוצא איתו למסע לקבל את שלושת אביזרי הקסם: העיין של אודן, השער של פניקס והגרמוריום ארקנוריום - ספר הכשפים של וייוורן עבור הארצ'מאג' הצעיר, הם מעוניינים בגרסת ההווה של שלשות האביזרים ולא גרסת העתיד בה מצויד הארצ'מאג' המבוגר. הם מגעים לכניסה לאי אבלון בשנת 995, זמן קצר אחרי שהמגוס, טום, הנסיכה והביצים נכנסו לאי. שלוש המכשפות הופקדו לשמור על האי, אך המגוס הפך אותן לינשופים. הארצ'מאג' המבוגר מחזיר אותן חזרה למצבן הטבעי. ומציע להן תוכנית לנקום במגוס ובבני ליוויתו. במסגרת התוכנית הן מתמרנות במשך 1000 שנים את מקבת' ודמונה לשתף פעולה ולהשיג את שלושת אביזרי הקסם. שני הארצ'מאג'ים קופצים קדימה בזמן 1000 שנים ופוגשים את המכשפות לאחר שאלו השיגו את שלושת אביזרי הקסם. הארצ'מאג' הצעיר לובש את עינו של אודן ובולע את הגרמוריום ארקנוריום. בכך הוא מקבל את כוחות הקסם שלו. הארצ'מאג' הצעיר משתמש בשער הפיניקס כדי לחזור בזמן לרגע נפילתו לתהום, להציל את עצמו ולחזור על המסע שזה עתה ביצע אך הפעם בתור הארצ'מאג' המבוגר. הארצ'מאג' המבוגר מגיע לאבלון כדי לנקום את נקמתו. הארצ'מאג' תוקף את יושבי אבלון אך לא הורג אותם, ונותן להם שהות להזמין את גוליית לעזור להם, זאת כדי שיוכל להרוג גם אותו.

יושבי אבלון ושלשת אורחיהם מעירים את המלך ארתור היושן באי ויחד הם נערכים לקרב מול תוקפיהם. הם מנצחים בקרב. הארצ'מאג' נהרג לאחר שהוא מאבד את עינו של אודן ומתפוצץ מכיוון שאינו יכול עוד להחזיק בתוכו את הגרמוריום ארקנוריום, שלוש המכשפות נכבלות ומשוחררת לאחר הבטחה לחדול מתוקפנותם, מקבת' ודמונה משולכים בסירה מחוסרי הכרה. האחיזה של שלוש המכשפות בהן נגמרת, ולכן הם לא יזכרו את האירועים האחרונים שקרו תחת שליטתן של שלוש המכשפות.

המסע העולמי עצמו: לאחר הקרב, שלושת האורחים מבקשים לחזור למנהטן. אנג'לה, אחת הגרגוליות על האי, שמתברר שהיא ביתם של גוליית ודמונה מצטרפת אליהם. הם יוצאים בסירה מכושפת מאבלון, אולם במקום להגיע למנהטן הם מגעים בכל פעם למקום אחר בעולם. בכול פעם הם מגלים שיש להם משימה מסוימת שאבלון "שלח" אותם לבצע. בגמר הביצוע הם חוזרים לאבלון. כל פרק מוקדש למשימה אחת. כך במשך חלק ניכר מהעונה. במהלך המסע מתרחשות ההתפתחויות הבאות:

 • אנו מגלים כי אף על פי שהויקינג הקון ומפקד המשמר (האחרון) בווייוורן נהרגו בתום הקרב על וייוורן, נשמתם שרדה ונשארה כלואה במערה מכושפת בסקוטלנד למשך 1000 שנים. נשמתו של מפקד המשמר פורחת לאחר שגוליית סולח לו, והקון נשאר כלאו במערה.
 • אנו מכירים משפחה של מפלצות באגם לוך נס
 • הגולם מפרג חוזר לחיים
 • דמונה בצורתה האנושית מתמרנת את מקבת' להתחתן איתה מבלי שהיה מודע לכך שמדובר בדמונה, וזאת במטרה לכלאו לעד. היא משתפת פעולה עם תילוג. המזימה נכשלת בגלל בגידתו של תילוג והתערבותם של הנוסעים העולמיים (גוליית אנג'לה אליסה וברונקס). מקבת' הופך לידידם של הגרגולים, ודמונה שלא מזהה את בגידתו של תילוג ממשיכה לדבוק בו.
 • אנו פוגשים שבטי גרגולים בלונדון, יפן וגואטמלה. כמוכן, נודע לנו על השתתפותם של גרגולים בקרב על בריטניה
 • באוסטרליה אנסטסיה רנארד (גרושתו של הלקון רנארד ואמה של שועלה) יחד עם שועלה ודינגו (חבר בלהקה שפרש ממנה) מעורבות במיזם ליצור מיקרו רובוטים המסוגלים לשכפל את עצמם (מעין מכונות פון-נוימן). המיזם יצא משליטה והרובוטים מאיימים להשמיד את החיים על פני כדור הארץ. גוליית עוזר לדינגו להציל את המצב. דינגו נהיה לידידו של גוליית ובשילוב עם הרובוטים הופך לגיבור מקומי באוסטרליה.
 • גוליית מחזיר לאודין את עינו. אנו מגלים על השפעתה השלילית של העין על בני תמותה גם כשהם דמויות חיוביות, זאת כאשר גוליית עונד אותה על עצמו
 • נודע לנו על האולימפיאנים החדשים - קבוצה של יצורים מיתיים שהתיישבו על אי מבודוד אותו הם מכנים האולימפוס החדש.
 • אנו מכירים טוב יותר את הוריה של אליזה מאזה והרקע ההיסטורי של אביה. אנו מגלים שהורי אביה הלכו לעולמם לפני זמן רב. ושאביה היה מסוכסך עם אביו.
 • אנו פוגשים חיזר שתפקידו לשמור על כדור הארץ מפני גזע חיזרים עוין.

סיום המסע: לקראת סוף המסע מגיע לאי אבלון מלכו אוברון כשהוא מלווה בשלוש המכשפות ואשתו לשעבר טיטניה. אנו מגלים שבני אבלון חיו שם עד לפני 1000 שנים ואז הורה להם אוורון להטמע בין בני האדם וללמוד את דכיהם מבלי להתערב בחייהם. כעת הוא החליט שהגיע הזמן לחזור לאבלון ודורש את עזיבתם המיידית של יושבי המקום. בני המקום מסרבים לעזוב. אוורון מאיים להורגם, אך אשתו לשעבר מציעה פשרה. הוא ילחם בהם רק לאחר שהיא תיטול ממנו את רוב כוחותיו ותשאיר לו את הכוחות שהיו לו כילד. בתמורה היא תחזור להיות אשתו בתום הקרב. הוא מסכים, נלחם ביושבי אבלון ומובס בזכות רמז שטיטניה נותנת ליושבי אבלון. ישבי אבלון מסכימים שבני אבלון המקוריים יחזרו לאי ויחיו לצידם, כשאוורון מולך על כלל יושבי האי. כשגוליית שואל את טיטניה מדוע עזרה להם, היא מספרת שגוליית עזר לה בעבר והיא מחזירה לו טובה. הצופה לא אמור להבין על מה מדובר בשלב זה, אך מאוחר יותר מתברר כי טיטניה היא למעשה אנסטסיה רנארד.

אחרי "המסע העולמי"[עריכת קוד מקור | עריכה]

עונה שלישית[עריכת קוד מקור | עריכה]

דמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בני אדם[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • אליזה מאזה, הדמות הנשית והדמות האנושית המרכזית בסדרה. שוטרת בת לאם אפרו אמריקאית ואב ממוצא אינדיאני. בסוף העונה השנייה הופכת לבת הזוג של גוליית.
 • דוד זנתוס, הנבל הראשי בסדרה בשתי העונות הראשונות. האדם שהביא את טירת הגרגולים שהייתה בסקוטלנד לראש גורד השחקים שלו במנהטן. מניפולטור מתוכם ותאב כוח. נמנע מאחזריות לשמה. מתחתן עם פוקס במהלך העונה השנייה. בסוף העונה השנייה נהיה לידדים של הגרגולים.
 • מקבת' מלך סקוטלנד . - מבוסס על דמותו ההיסטורית של המלך אך מושפע גם מדמותו השיקספירית. דמות טראגית. בהופעתו הראשונה של הסדרה הוא מופיע בתור דמות שלילית ומסתורית, אך כשאנחנו מגלים על סיפור הרקע שלו אנו מגלים דמות חיובית שעברה טרגדיות רבות. הטרגדיות אומן השפיעו עליו לרעה, אך גם אחריהם לא אבד צלם אנוש והתנהגותו מורכבת. בסופו של דבר הופך לדמות חיובית.
 • הרוצח דמות בעלת מסכה עם סימני ציפורניים עליה ששמשה בעיקר בתור האויבת של דמונה. את זהותה עטו מספר דמויות במהלך הסדרה ביניהם מקבת' עצמו. הדמות במקור הייתה בן איכרים שראה את דמונה אוכלת מהאבוס של הפרות שלו, לאחר שדמונה נחשפה היא שרטה את פניו והשאירה בהם צלקת, שבהמשך הוא אימץ את הצלקת בתור הזהות שלו, והפך לרוצח שכיר.

תושבי טירת וייוורן[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • מגוס מכשף הטירה.
 • ארצ'מאג'
 • תום
 • מרי
 • נסיכת הטירה

הפאק[עריכת קוד מקור | עריכה]

כנופיית עברינים העובדת בשירותו של זנטוס. לאחר פרוקה העברינים ממשיכIמ לעבוד עצמאית או בצוותים.

 • פוקס (בתרגום לעברית שועלה; בשמה האמיתי ג'נין ריינארד) מפקדת הפאק. בהמשך אחרי שהיא פרשה, היא הפכה לבת זוגו של זנטוס ובהמשך לרעייתו ואם בנו. ביתם של רנאר והפיה טיטניה, מה שהופך אותה לחצי אדם וחצי פיה. בהמשך, לאחר שזנטוס והגרגולים התפייסו בסוף העונה השנייה, היא הפכה לסוכנת של ברודוויי בעונה השלישית, כשזה הופך להיות שחקן בהוליווד באחד הפרקים.

גרגולים[עריכת קוד מקור | עריכה]

שבט מנהטן[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • גוליית מפקד שבט הגרגולים. בן הזוג של דמונה לשעבר, בן הזוג של אליזה.
 • הדסון הגרגול הכי מבוגר. הנהיג את שבט הגרבולים לפני גוליית.
 • ברוקלין גרגול ששימש כמנהיג הזמני של הקבוצה על לחזרתו של גוליית מהמסע.
 • ברודוויי גרגול זללן וחובב קולנוע ואוכל. באחד הפרקים שיחק באקדחה של אליסה וירה בה בטעות.
 • לקסינקטון הגרגול החכם. בשונה משאר הגרגולים הכנפיים נמצאות בין זרועותיו וברכיו. בונה המצאות שונות. נעריץ בעברו את הלהקה, לפני שהם התגלו כרשעים.
 • ברונקס הכלב של הגרגולים.
 • אנג'לה בתם של גוליית ודמונה. נפגשת עם גוליית בתחילת העונה השנייה, ובהמשך מגלה על מוצאה. לאחר שהיא באה לניו יורק עם גוליית ואליזה. ברוקלין וברודוויי מתחרים על ליבה והיא בוחרת בברודוויי.

שבטים אחרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • שבט אבלון
 • שבט לונדון
 • שבט אישימורה
 • שבט וייוורן השבט המקורי של הגרגולים. בשבט הייתה דמונה והגרגולים שאחר כך הקימו את שבט מנהטן, היו עוד גרגולים אבל לא היו להם שמות. השבט נהרס טבח וייוורן. הגרגולים ששרדו (חוץ מדמונה) הקימו לאחר אלף שנים את שבט מנהטן, ודמונה שרדה בצורה מסתורית אלף שנים.
 • השבט של דמנוה

דמויות מגזעים אחרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בני אבלון[עריכת קוד מקור | עריכה]

תרשים[עריכת קוד מקור | עריכה]

תרשים המציג את רוב הדמיות בסדרה והקשרים ביניהן. התרשים מציג את עולם הסדרה כפי שהוא בסוף העונה השנייה. חלק מהמידע שמופיע בתרשים נשאב ממקורות שמחוץ לסדרה (מידע על דמיות היסטוריות ומידע מקומיקס ההמשך לסדרה), כל עוד המידע לא סותר את הסדרה

השפעות חיצוניות על הסדרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

השפעות של יצירות אחרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסדרה מכילה דמויות מהמחזה של ויליאם שייקספיר מקבת'. וכמו כן גם דמויות ממחזה אחר של שייקספיר חלום ליל קיץ.

אזכורים של מיתולוגיות שונות בסדרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אזכורים של מאורעות היסטוריים בסדרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

חלק מהמאורעות שקרו למקבת' קרו במציאות.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא גרגולים בוויקישיתוף

וידאו[עריכת קוד מקור | עריכה]